Częstochowa będzie dofinansowywać in vitro

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Częstochowscy radni zdecydowali, że miasto będzie dofinansowywać zapłodnienie metodą in vitro. O jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych będą mogły ubiegać się tylko małżeństwa, zameldowane na stałe w mieście przynajmniej od roku.

Uchwała ws. programu zdrowotnego dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Częstochowy wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Jak wskazano w uzasadnieniu do uchwały, uczestnicy programu będą mogli skorzystać z jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponosić będą pacjenci.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest tylko dla małżeństw, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych przez naturalną koncepcję, zameldowane na stałe w Częstochowie przynajmniej od roku, gdzie kobieta ma 20-37 lat.

Dodatkowo pary muszą zostać zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Trzeba też będzie udokumentować wcześniejsze leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadać bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Program będzie realizowany od 1 października tego roku do końca 2014 r. Realizator programu czyli specjalistyczny ośrodek leczenia niepłodności o odpowiedniej kadrze, zapleczu i osiągnięciach, zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Pod koniec ubiegłego roku radni Częstochowy zdecydowali, że w budżecie na 2012 r. miasto przeznaczy na dofinansowanie zabiegów in vitro 110 tys. zł. Pomysłodawcą był prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD), który tłumaczył, że inicjatywa podyktowana jest ujemnym przyrostem naturalnym w ostatnich latach.

Metodą wydatkowania środków na taki cel powinien być – zgodnie z wymogami Agencji Oceny Technologii Medycznych – miejski program zdrowotny. Przygotowanie programu pod nazwą „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014” miasto zleciło Polskiemu Towarzystwu Medycyny Rozrodu.

Autorzy raportu oszacowali, że problem niepłodności może dotykać 8 tys. par w Częstochowie. Wielkość populacji miasta wymagającej leczenia metodą in vitro określono na ok. 160 par.

Plany władz Częstochowy dofinansowania zabiegów in vitro spotkały się wcześniej z krytyką Kościoła, który uznaje tę metodę leczenia niepłodności za sprzeczną ze swoją nauką. W styczniu tego roku Caritas Archidiecezji Częstochowskiej uruchomiła przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie pierwszą w okolicy Poradnię Rozpoznawania Płodności. Bezdzietne małżeństwa mogą dowiadywać się w niej, jak zajść w ciążę z wykorzystaniem technik naprotechnologii, czyli naturalnej metody planowania rodziny.

PAP

 1. | ID: 51447b05 | #2

  @P.NGO ! Dzięki za link.
  Treść prawdziwa . Samorządowcy dbają o swoje kiesy.!
  A jak się poklepują po plecach??
  Skąd my to znamy???

 2. anonim
  | ID: 28e3a3a6 | #3

  „Plany władz Częstochowy dofinansowania zabiegów in vitro spotkały się wcześniej z krytyką Kościoła, który uznaje tę metodę leczenia niepłodności za sprzeczną ze swoją nauką.”- jakbyśmy się cały czas trzymali nauk Kościoła to do dzisiaj myślelibyśmy, że Ziemia jest płaska.

 3. | ID: 51447b05 | #4

  W Częstochowie już wiedzą w jaki sposób na tych” zabiegach” o przetarg na zabieg
  „in vitro” zarobić! !? Sumka spora.

  Czy ktoś analizował tą metodę?
  Czy ktoś analizował dlaczego występuje niepłodność?
  Czy to tylko jest walka o zysk??????
  Uważam za chybione poprawianie Pana Boga w kwestii dawcy życia.

 4. Piotr Rubas
  | ID: a44af6ae | #5

  anonim ty palancie nie wypowiadaj sie bo smierdzi czosnkiem. Bilety do Palestyny na wyjazd!

Komentarze są zamknięte