Polska- Anglia 1:1

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Polska po udanym wystąpieniu zremisowała z Anglią 1:1 w meczu grupy H eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, który odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie im. Kazimierza Górskiego. Gola zdobył głową Wayne Rooney, do remisu doprowadził Kamil Glik. Przypomnijmy, mecz Polska – Anglia miał się odbyć we wtorek 16 października o godz. 21.00. Niestety, ten wieczór na długo zapadnie w pamięci polskich i angielskich kibiców, którzy chcieli obejrzeć mecz eliminacji do mistrzostw świata. Jak dobrze wiemy, „dzięki” braku decyzji o zamknięciu dachu obiektu i dużym opadom deszczu, do rozegrania spotkania nie doszło.

17 października 1973 r., dokładnie 39 lat temu, w eliminacyjnym spotkaniu Mistrzostw Świata w RFN i Berlinie Zachodnim, Orły Górskiego zmierzyły się z Anglią w Londynie, w historycznym Meczu na Wembley. Przed meczem z Anglikami zajmowaliśmy w tabeli pierwsze miejsce z 4 punktami. Anglia i Walia po 3 punkty. Aby wyjść z grupy i zakwalifikować się do turnieju, musieliśmy z Anglią wygrać, bądź zremisować. Kiedy Polacy wychodzili na murawę, angielska publiczność powitała ich wrogimi okrzykami, skandowano między innymi „animals!”, co oznacza „zwierzęta”. Już przed samym meczem rozpętano w prasie wojnę psychologiczną, mającą na celu złamanie naszych piłkarzy. Pisano o nas z lekceważeniem, nazywano wspomnianymi już „zwierzętami”, a Jana Tomaszewskiego – „klownem”,pajacem”, a także „najgorszym bramkarzem grającym na Wembley”. Anglicy obiecali nam srogi łomot u siebie za porażkę w Chorzowie, z 6 czerwca 1973 r., kiedy to wygraliśmy 2:0. Bramki dla naszej reprezentacji strzelili Gadocha i Lubański.

 

Składy w meczu 17 października 2012 r.:

Polska: 22-Przemysław Tytoń; 26-Łukasz Piszczek, 27-Marcin Wasilewski, 2-Kamil Glik, 14-Jakub Wawrzyniak; 7-Eugen Polanski, 8-Grzegorz Krychowiak; 13-Paweł Wszołek, 10-Ludovic Obraniak, 21-Kamil Grosicki; 9-Robert Lewandowski.

Anglia: 1-Joe Hart; 2-Glen Johnson, 6-Joleon Lescott, 5-Phil Jagielka, 3-Ashley Cole; 7-James Milner, 8-Michael Carrick, 4-Steven Gerrard, 11-Tom Cleverley; 10-Wayne Rooney, 9-Jermain Defoe.

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).

Oprac. TK

  1. | ID: 08985298 | #1

    Kiepski mecz.

Komentarze są zamknięte