Poseł Jaki jest za in vitro!

Niezależna Gazeta Obywatelska25

Na profilu polityczni.pl z 9 lipca br. znajduje się ciekawa wypowiedź opolskiego posła Patryka Jakiego na temat zapłodnienia metodą in vitro. Cytuję:

Ja chciałam zapytać a propos zapłodnienia in vitro. Jak Solidarna Polska się do tego odnosi i czy będzie [głosować] za posłami Prawa i Sprawiedliwości, czy może macie jakąś inną koncepcję? – pyta dziennikarka. Poseł Jaki, rzecznik prasowy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro odpowiada:

– Uważamy przeciwnie. Jesteśmy za in vitro. Trzeba pomagać rodzinom w spełnianiu ich marzenia jakim jest posiadanie dziecka. Jest wiele technologii medycznych, których w tej chwili pomagają młodym rodzinom i uważam, że polskie państwo powinno się w to zaangażować również finansowo, żeby wreszcie mogły mieć dzieci. Dlatego jesteśmy dalecy od tak radykalnych haseł.

Ale PiS argumentuje, że in vitro jest za drogie, że są inne metody jakby nie krzywdzące tych zamrożonych komórek? – pyta dalej dziennikarka.

Poseł z Opola odpowiada:

– Nie, oczywiście tu Prawo i Sprawiedliwość ma rację są takie metody medyczne udowodnione, które naprawdę działają. Jeżeli jesteśmy w stanie naprawdę zastosować metodę, która jednocześnie nie niszczy ludzkich embrionów i jest de facto tańsza to czemu nie. Liczy się skutek, żeby pomóc małżeństwom, aby miały dzieci. Solidarna Polska będzie podejmowała szereg takich działań i zawsze będzie stałą na stanowisku, że rodzina jest instytucją najważniejszą, w której państwo powinno pomagać.

Jak pogodzicie takie różnice w zdaniach? Bo z jednej strony PiS was zaprasza otwartymi rękoma z drugiej strony jest wiele tematów z którymi się nie zgadzacie z PiS? – ciągnie temat dziennikarka. – Dlatego tworzymy odrębne ugrupowanie! – odpowiada poseł Jaki.

Co z tego wynika? Otóż, jak się okazuje, Solidarna Polska i jej rzecznik – poseł Ziemi Opolskiej Patryk Jaki jest za metodą sztucznego zapłodnienia in vitro. Owszem, nie jest przeciwnikiem innych metod, takich jak naprotechnologia (czego w wywiadzie dokładnie nie powiedział), która jest, jak to ujął: „jest de facto tańsza od sztucznego zapłodnienia”. Państwo, zdaniem Jakiego, powinno dofinansować tę metodę, bo ważny jest skutek, a co z ludzkimi zarodkami!

Pytam zatem, co się stało z poglądami Patryka Jakiego? Przypomnijmy, że podczas kampanii wyborczej kreował się na zdecydowanego obrońcę nauki Kościoła, wydawał specjalne broszury rozdawane w kościołach, a w zadanych przez NGO pytaniach do kandydatów opowiadał się przeciw in vitro i jej refundacji z budżetu państwa. Podpisał też certyfikat Pro Life, że będzie za ochroną życia… Teraz młody poseł zmienił zdanie i występuje przeciwko nauce Kościoła.

Do posłów zaapelowało w 2009 stu naukowców. Dziś ich jest już ponad trzystu: „Procedura „in vitro”, mająca służyć przekazywaniu życia ludzkiego, jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna i jej stosowanie winno być prawnie zakazane. Z publikowanych danych – z różnych ośrodków medycznych stosujących „in vitro” – wynika, że w trakcie tej procedury ginie 60−80 proc. poczętych istot ludzkich ” – piszą naukowcy. Poniżej publikujemy ich pełny apel.

Przypomnijmy co o in vitro powiedziała przyjaciółka Jana Pawła II, dr nauk medycznych Wanda Półtawska:

„Chyba Pan Bóg wreszcie będzie musiał ukarać tę ludzkość, bo to woła o pomstę do nieba” – tak mówił – jak wspomina dr Półtawska – Jan Paweł II, gdy lekarze rozpoczęli próby stosowania metody in vitro do tworzenia ludzi. „Nie dlatego bowiem nie wolno produkować dziecka sztucznie, że technika ta wymaga eliminacji innych dzieci, bo przy masowym uderzeniu hormonalnym, jakie się aktualnie stosuje, żeby wymusić owulację, powstaje kilka gotowych żeńskich gamet, co przy masowym podaniu gamet męskich może powodować poczęcie kilkorga dzieci (znamy z prasy przypadek 8 dzieci), które „zwyczajnie” zostają usunięte – zabite. Oczywiście nie wolno zabijać, ale zapłodnienie in vitro jest złem samym w sobie nie tylko z powodu zabicia dziecka, ale przede wszystkim z powodu odrzucenia Boga” – wyjaśnia Wanda Półtawska – „I jeśli nawet udałoby się precyzyjnie uzyskać jedno dziecko, to i tak człowiek wierzący nie może na to pozwolić”.

Więcej o in vitro na http://ngopole.pl/tag/in-vitro/

Autor: Tomasz Kwiatek

 Publikujemy treść apelu:

Apel 100 naukowców do polskich parlamentarzystów w sprawie procedury „in vitro” i naprotechnologii

We wrześniu 2009 r. w Sejmie RP rozpoczęły się prace nad regulacjami prawnymi dotyczącymi procedury „in vitro”. Jako naukowcy i nauczyciele akademiccy pragniemy zabrać głos w tej ważnej kwestii społecznej. Życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia – to fakt biologiczny, naukowo stwierdzony. Procedura „in vitro”, mająca służyć przekazywaniu życia ludzkiego, jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna i jej stosowanie winno być prawnie zakazane. Z publikowanych danych – z różnych ośrodków medycznych stosujących „in vitro” – wynika, że w trakcie tej procedury ginie 60−80 proc. poczętych istot ludzkich (z brytyjskich informacji wynika, że nawet 95 proc.).

Procedura „in vitro”, na różnych etapach jej stosowania, narusza trzy artykuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: art. 30, art. 38, art. 40 oraz art. 157 kodeksu karnego. Procedura ta jest rażąco sprzeczna z ekologią prokreacji, zastępując naturalne środowisko poczęcia i początkowego rozwoju człowieka, jakim jest łono matki, przez „szkło”, a w skrajnym przypadku przez system głębokiego zamrażania (do temperatury −195°C). To naruszenie ekologii prokreacji skutkuje prawie dwukrotnym wzrostem śmiertelności niemowląt, 2−3−krotnym wzrostem występowania różnych wad wrodzonych a także opóźnieniem rozwoju psychofizycznego dzieci poczętych metodą „in vitro” w porównaniu do dzieci poczętych w sposób naturalny.

Pozytywną metodą pomocy małżonkom pragnących poczęcia i urodzenia dziecka jest naprotechnologia. Naprotechnologia to nowoczesna metoda diagnozowania i leczenia niepłodności na podstawie tzw. Modelu Creightona, służącego precyzyjnej obserwacji organizmu kobiety w czasie jej naturalnego cyklu. Na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji. Należy też podkreślić, że naprotechnologia w porównaniu do procedury „in vitro” jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna.

Apelujemy o wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania procedury „in vitro” jako drastycznie niehumanitarnej oraz o szerokie upowszechnienie naprotechnologii i zapewnienie jej pełnej refundacji z NFZ.

Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/-300-naukowcow-apeluje-do-parlamentarzystow-o-zakazanie-in-vitro,5492,i.html#ixzz29ILALMCm

 1. | ID: 6bdc6df6 | #1

  Podzielam zdanie 1oo naukowców.!
  Zaskoczył mnie pan poseł Jaki, swoim sposobem myslenia.!!

 2. Eleonora
  | ID: c14375ce | #2

  Pytam zatem, co się stało z poglądami Patryka Jakiego?

  Poglądy szanownego posła powróciły skąd wyszły- do PO.
  Przypominam szanownym wyborcom tego pana, że przed wyborami pan Jaki podpisał tzw. Certyfikat Kandydata Przyjaznemu Zyciu i Rodzinie:

  By otrzymać certyfikat, trzeba podpisać deklarację, która zawiera dwa punkty: „deklaruję podjęcie w przyszłej kadencji parlamentu zdecydowanych działań na rzecz objęcia pełną ochroną życia ludzkiego” i „deklaruję podjęcie w przyszłej kadencji parlamentu zdecydowanych działań na rzecz wzmocnienia wartości rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny w wymiarze kulturowym, społecznym i materialnym”.

  No to wzmacnia wartość rodziny, jak tylko potrafi!
  Wyglada na to, że katolicy znowu dali się nabić???
  Kolejny raz, chce się przypomnieć, że wybory to naprawdę poważna sprawa, nie wystarczą podarowane przywiędłe różyczki i oklejone plakatami wyborczymi śmietniki :(

 3. Eleonora
  | ID: c14375ce | #3

  Nasza reprezentacja w parlamencie

  W nowym parlamencie zasiądzie 69 posłów i 5 senatorów z certyfikatem Przyjaznego Życiu i Rodzinie. Ta liczna grupa będzie miała realny wpływ na kształt polityki prorodzinnej.

  Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie podpisało 193 kandydatów do parlamentu (spośród 7535 wszystkich). W ławach poselskich zasiądzie 69 z nich. 5 osób z certyfikatem zostało wybranych do Senatu. Wszyscy właściciele certyfikatów zadeklarowali przed wyborami, że w przyszłej kadencji parlamentu podejmą „zdecydowane działania na rzecz objęcia pełną ochroną życia ludzkiego”, a także „na rzecz wzmocnienia wartości Rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny w wymiarze kulturowym, społecznym i materialnym”. Głęboko wierzymy w szczere intencje parlamentarzystów z certyfikatem.

  Lista posłów i senatorów z certyfikatem:

  Imię i Nazwisko: Okręg wyborczy:

  SEJM

  Ewa Ma

  Jolanta Szczypińska

  Krzysztof Michałkiewicz

  Ryszard Terlecki

  Marek Łatas

  Jarosław Sellin

  Leonard Krasulski

  Elżbieta Kruk

  Antoni Macierewicz

  Arkadiusz Mularczyk

  Maria Zuba

  Jacek Falfus

  Andrzej Jaworski

  Krzysztof Jurgiel

  Krzysztof Lipiec

  Mieczysław Golba

  Zbigniew Babalski

  Jarosław Rusiecki

  Dariusz Bąk

  Zbigniew Girzyński

  Artur Górski

  Stanisław Pięta

  Arkadiusz Czartoryski

  Andrzej Dera

  Stanisław Szwed

  Teresa Anna Wargocka

  Lech Antoni Kołakowski
  Dariusz Seliga

  Jan Dziedziczak

  Jacek Żalek

  Adam Abramowicz

  Anna Sobecka

  Bolesław Piecha

  Przemysław Wipler

  Patryk Jaki

  Maria Nowak

  Łukasz Zbonikowski

  Wojciech Piotr Szarama

  Grzegorz Józef Tobiszowski

  Piotr Mieczysław Pyzik

  Jerzy Jan Polaczek

  Jadwiga Maria Wiśniewska

  Szymon Stanisław Giżyński

  Jacek Bogucki

  Bogdan Święczkowski

  Edward Siarka

  Anna Paluch

  Iwona Arent

  Robert Telus

  Robert Kołakowski

  Tomasz Górski

  Tadeusz Dziuba

  Izabela Kloc

  Adam Gawęda

  Kazimierz Moskal

  Zbigniew Chmielowiec

  Stanisław Ożóg

  Andrzej Szlachta

  Kazimierz Gołojuch

  Grzegorz Matusiak

  Tadeusz Woźniak

  Piotr Polak

  Marek Matuszewski

  Waldemar Franciszek Andzel

  Józef Rojek

  Edward Czesak

  Michał Wojtkiewicz

  Jan Szyszko
  Mariusz Błaszczak

 4. Katarzyna
  | ID: cb6e4aaf | #4

  …jaki jest poseł Jaki,każdy widzi,tych wolt będzie coraz więcej,a w końcu próba powrotu do PiS,w tzw.międzyczasie będzie miało miejsce „ustawianie się”pod kątem finansowym,to stara i sprawdzona metoda,musimy pogonić z Opola sprzedawczyków i zdrajców..

 5. Gandalf
  | ID: 824e33cf | #5

  A pamiętacie tę akcję „JAKI polityk nie kłamie”? Dobre co, wstyd, żeby zmieniać na potrzeby odróżnienia się od dawnych kolegów fundamentalne poglądy, bo sprawa ochrony życia, to fundament dla prawicowego polityka. Wstyd mi, że dałem się nabrać i głosowałem na kogoś tak nieodpowiedzialnego.

 6. Eleonora
  | ID: c14375ce | #6

  @Gandalf

  Żaden to wstyd być okłamywanym, choć nieroztropność wielka…
  Jak długo Wyborcy swoich przedstawicieli będą wybierać na podstawie ich wyglądu lub miłych słówek, tak długo- będą musieli się wstydzić i przeżywać zawód, niestety…
  Bo czymże, jak nie naiwnością bywały oświadczenia, że ” głosuję na niego, bo młody” itp…
  A cóż to za pajdokracja?!
  Młody- od razu nie znaczy- mądry…
  Inna rzecz:
  Dopóki bedziemy mieli wybór pomiędzy właścicielem fantazyjnej butonierki, a właścicielem równie fantazyjnego tatuażu…. to nic się nie zmieni.
  Dochodzimy więc do zasadniczego pytania:
  Co jest nam w stanie zaproponować opolski PIS?
  Bo zgodzi się pan Gandalf, że pan Jaki jest jego produktem :)
  Czy warto w kółko powtarzać
  „Jak nie PIS- to co?”
  Ano nic!
  Może wówczas zamiast falsyfikatu dorobimy się prawdziwej prawicy?!
  Nie wyobrażam sobie, bym mogła zagłosować na posła, który pozostaje głuchy na liczne prośby uruchomienia swojego biura poselskiego w terenie!
  Nie jest łaskaw zapłacić za prąd?
  Jak bogoojczyżniana gawiedź ma potrzebę spotykania się, niech sobie opłaci rachunki. Partia to nie towarzystwo charytatywne ( jak mi mniej-więcej oświadczył jeden z partyjniaków)
  Warto więc takich utrzymywać?!
  Widząc ile są warci?!
  Proszę pana jest różnica pomiędzy nieświadomością, a naiwnością.
  To drugie bywa grzechem…
  Spodziewajcie się państwo następnych podobnych ” kwiatków”
  Mnie one bynajmniej- nie dziwią.
  Smucą napewno.
  Żal mi mojej Ojczyzny.
  I tyle.

 7. | ID: 6bdc6df6 | #7

  @P.Eleonora! Żal mi bardzo mojej Ojczyzny!

  Głupota,głupota i obłuda , cóż tylko takie słowa cisną się na usta. !
  Nie sposób wychować.

 8. Anonim
  | ID: cba33466 | #8

  Hańba i wstyd. Do takich ludzi traci się szacunek z miejsca. Jak można byc tak obłudnym i kupczyć życiem w imię propagandy swojej śmiesznej partii. Takich mamy właśnie polityków „prawicowych” dzisiaj. Bleeeeee i tfuuuuuuuuuu…. Co pieniądze robią z czowieka :(

 9. Mądry Polak po szkodzie
  | ID: 5db3c181 | #9

  Niestety takich politycznych kameleonów jest więcej. Nie on jeden zmieniał partie jak rekawiczki, wędrował od Sasa do Lasa (PiS, PO). Nie będę jechać po nazwiskach. Wiadomo o kogo chodzi. Wszystkim takim kameleonom trzeba stale patrzeć na łapki. Nie wierzyć na słowo, nie ufać deklaracjom.

 10. anonim
  | ID: 3bceb2e3 | #10

  „…bo przy masowym uderzeniu hormonalnym, jakie się aktualnie stosuje, żeby wymusić owulację, powstaje kilka gotowych żeńskich gamet, co przy masowym podaniu gamet męskich może powodować poczęcie kilkorga dzieci (znamy z prasy przypadek 8 dzieci), które „zwyczajnie” zostają usunięte”- No nie przy jedzeniu. Jak Boga kocham!!!

 11. | ID: 8d0c1502 | #11

  @P.angor50! Brakuje Twoich komentarzy .Pozdrawiam.

 12. Katarzyna
  | ID: cb6e4aaf | #12

  Pan Jaki to produkt Platformy

 13. Mądry Polak po szkodzie
  | ID: a001a366 | #13

  @Katarzyna
  Nie on jeden przyszedł „do nas” z PO. Takich „turystów” jest więcej. Trzeba na nich uważać, patrzeć na ręce.

 14. Skorpion
  | ID: a43e26ba | #14

  @Katarzyna
  Pani Katarzyno, zgadzam sie z Pania.
  Pozdrawiam .
  zza wody

 15. Skorpion
  | ID: a43e26ba | #15

  Pozdrawiam NGO w Opolu. Zza wody PA.
  Tepic takich „poslow”

 16. | ID: 54cb1136 | #16

  @P.Skorpion! Prawdziwy mężczyzna sięga po władzę, wcześniej po kobietę,

  Wracaj z kasą i rządż,!!!
  Polska potrzebuje Was „Zza wody”. Czekamy.
  Krytyką nie rozwiąże się problemów.Trzeba włączyć się w działania.
  Zachęcam też Panią @Katarzynę do wejścia w struktury władzy opolskiej społeczności.

  Jako kobieta,proszę posiać w regionie szczęście.

  Radość i miłość są skrzydłami wielkich przedsięwzięć , czego życzę.
  Zazdrość omijać.
  Pozdrawiam.

 17. Rafał
  | ID: 6ad79b88 | #17

  Ja też jestem za ale dlaczego ja (Państwo z moich pieniędzy) mam za to płącić. Dlaczego ja mam płacić za to że ktoś chce mieć dziecko z próbówki. Na leczeni chorych na raka nie ma na leczenie cuklrzyków nie mam na leczenie w ogóle brak pieniędzy po 2 lata w kolejce do specjalisty się czeka to dlaczego i z czego mamy płacić na dzieci z próbówki. To jest chore jak ktoś chce mieć dziecko niech zapłaci za terapię z własnych a nie z moich pieniędzy to jakiś absurd brak dziecka nie jest choroba któras może doprowadzić do śmierci tak jak rak czy cukrzyca i to mnie tak wnerwia temat zastepczy PRÓBÓWKA

 18. | ID: 54cb1136 | #18

  @P.Eleonora! Kto wydaje Certyfikat Kandydata Przyjaznego Zyciu i Rodzinie?
  Z góry dziekuję.
  Pozdrawiam.

 19. Skorpion
  | ID: a43e26ba | #19

  Mila Pani Ireno,
  Proponowalismy naszych ekspertow ( polskiego pochodzenia) Dwoje z nich to doradcy sp.Prez.Ronald Reaga`na. I zobowiazali sie pracowac bez wynagrodzenia.mazowiecki i Sp-ka odmowili..Pani Ireno , a kto bedzie bronil waszych i naszej starej Ojczyzny tu ???
  Pozdrawiam zza wody
  Ps. A co ten sikorski wyprawia to nie zdajecie sobie sorawy.

 20. Eleonora
 21. | ID: 94b18b26 | #21

  @P.Skorpion! Miły Panie Nie będę zgadywała imienia. Zapewne piękne, jak piękna jest nasza Ojczyzna.
  Zdaje sobie sprawę, ze dbacie o nasze interesy, że Zza wody chcecie pomóc we wszelaki sposób.
  Wierzę Wam. Czyńcie, co w Waszej mocy . Może też i Wasze życie jest lepsze, ale nostalgia zapewne robi swoje.
  To ,co czyni nasz rząd – nierząd woła o ratunek / pomstę?/ do nieba.
  Jesteśmy tak bezsilni jak niemowlaki.
  Czas pokaże, co z nami bedzie.
  Póki co, z beskidzkich gór ślę z serca płynące pozdrowienia kochanym Rodakom i życzę
  zdrowia i opieki Anioła Stróża.
  Dziękuję .

 22. | ID: 94b18b26 | #22

  @P.Eleonora! Dzięki za link. Znowu obłudne postępowanie.
  A ja ufałam, ze to prawdomówny poseł.
  Ile razy przyjdzie nam się jeszcze w życiu rozczarować?
  Patrząc na zdjęcie tegoż młodziana, nasuwała mi się na usta piosenka ze słowami:”Szczęściem mym są najdroższe twoje oczy, ” i „Szczęście odnajduję ,w twym uśmiechu”, a – tu taka ściema.!!
  Miłych snów.
  Pozdrawiam.

 23. Skorpion
  | ID: a43e26ba | #23

  @ Mila Pani Ireno,
  Oj tak nostalgia robi swoje. Dziekuje za mily wpis.Przyznaje sie,lza zakrecila mi sie w oku.
  Zakreca sie nam tu wszyskim kiedy obchodzimy nasze Polskie Narodowa Swieta 3- maj , 11 listopada i wspomnienia Polskiego Prezydenta prof.Lecha Kaczynskiego i pozostalych ofiar
  Katynsko – Smolenskich.
  Z serca przyjmuje pozdrowienia z beskidskich gor.Jak to milo.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Zza wody PA

 24. | ID: 25f28975 | #24

  @P.Skorpion! U nas piękna jesień.Słoneczko świeci, liście przybrały kolory,czerwony,żólty,pomarańczowy,buraczkowy,i złoty.Cudowny krajobraz opisalam i posyłam promyki wesołego słoneczka – z nutką optymizmu, na lepsze jutro.Straty po śp.Prezydencie nikt Polsce nie wynagrodzi.Był patriotą.Kochał Naród.Wy Zza wody myślicie o nas , a my w Ojczyżnie o Was.Podziwiam za organizowanie się Polonii. Tak trzeba,nie tracić więzi Rodzinnej.
  .Pozdrawiam i hej,hej z gór polskich!
  Dzięki.

 25. 20 października 2012, 20:56 | #1
Komentarze są zamknięte