Bestie mają się świetnie – spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

Niezależna Gazeta Obywatelska4

W sobotę 13 października na zaproszenie Solidarnej Polski gościł w Opolu Tadeusz Płużański – historyk, publicysta, autor książki Bestie – reporterskiego śledztwa o komunistycznych oprawcach mordujących polskich patriotów, za co nigdy nie spotkała ich kara.

Ja nie mam wątpliwości, co to byli za ludzie – z jednej strony byli mordercy, a z drugiej ofiary. Kaci wciąż funkcjonują w obiegu publicznym, mają się świetnie i wpływają na rzeczywistość i naszą świadomość. My czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale oni naprawdę są wszędzie, potomkowie tychże bestii – w polityce, w mediach, w biznesie – mówił Tadeusz Płużański.

Wymiar sprawiedliwości PRL przeszedł płynnie w wymiar sprawiedliwości III RP. Ci ludzie nigdy nie zostali rozliczeni. Pojedyncze procesy, pojedyncze wyroki spotkały jedynie niektórych śledczych. Żaden sędzia taki jak Stefan Michnik, ani prokurator jak Helena Wolińska nigdy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, bo ci ludzie musieliby sądzić samych siebie, albo swoich ojców, swoje towarzystwo.

Skandalem świadczącym o kondycji naszego obecnego państwa nazwał Płużański fakt, że przez 23 lata III RP, państwo polskie nie było w stanie ustalić miejsc pogrzebania naszych prawdziwych bohaterów. O tych ludziach nie można było mówić przez cały okres PRL, pamięć o nich niszczono i efekty tego widzimy niestety dzisiaj. W wolnej Polsce należy nam się prawda o tych ludziach, którzy służyli naszemu krajowi, w przeciwieństwie do ich oprawców. Na Powązkach Wojskowych to oprawcy z Bierutem na czele mają wystawne groby; ich ofiary grzebano w foliowych workach, zalewano cementem i budowano w tych miejscach kompostowniki czy śmietniki.

Według słów autora podstawową przyczyną powstania tej unikalnej książki było zobowiązanie wobec ojca – Tadeusza Płużańskiego – oficera AK i więźnia Stuthoffu, a po wojnie współpracownika rotmistrza Pileckiego, skazanego na śmierć w procesie Rotmistrz, któremu wyrok został zamieniony na dożywocie i który na mocy amnestii z 1956 roku opuścił więzienie we Wronkach. Oprawcy jego ojca, mordercy rotmistrza Pileckiego nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny.

Tadeusz Płużański zapowiedział, że wkrótce wydana zostanie druga część Bestii. Wkrótce też na łamach NGO wyjątkowy wywiad z autorem.

Autor: Małgorzata Wilkos

 1. PiotrekP
  | ID: d2481c5a | #1

  Szkoda ze wcześniej nie daje sie informacji na facebooku na pewno by sie znacznie wiecej osób zjawilo. Szkoda ze nie miałem szansy pojawić sie doskonała ksiazka

 2. | ID: ab2541f5 | #2

  Dziękuję,że ukazujecie naszych polskich patriotów.

  Dzięki za książki o tejże tematyce.

  Czytając – Bohaterowie utkwią w naszej pamięci.!

 3. Ozi
  | ID: 0a5d7ed5 | #3

  Gratulacje, to wspaniale,że w czasach monopolu jedynie słusznych pan Płużański pisze taką książkę!!!

 4. | ID: ec4ee7a4 | #4

  Polecam nasz profil http://www.facebook.com/NGO.Opole tam zawsze informacja wcześniej o spotkaniach!

Komentarze są zamknięte