Wykład Rafała Ziemkiewicza: „Czego dziś możemy się nauczyć od Dmowskiego” [wideorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska4

W piątek w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach gościł Rafał Ziemkiewicz z wykładem inauguracyjnym otwierającym Akademie Liderów organizowaną przez Instytut Globalizacji i Gliwicką Frondę. Rafał Ziemkiewicz podczas wykładu tłumaczył dlaczego Polacy dziś nie próbują walczyć o dobro wspólne tylko liczy się dla nich osobisty zysk. Mówił o wynarodowiających się elitach, które uważają że bycie Polakiem jest nie atrakcyjne. Bo Polak jest to ten, którym sobie buty wycierają i Polak jest to ten, który przegrał wszystkie kolejne powstania.

Kolejną rzeczą jaką porusza Rafał Ziemkiewicz jest polskie społeczeństwo które cierpi na syndrom społeczeństwa postkolonialnego, które zostało sprowadzone wyłącznie do bytu biologicznego i biernego konsumpcjonizmu. Mówi o ludziach, którzy mimo tego krachu europejskiego, mimo tej fałszywej wiary myślą nadal: „Że narody są przeszłością, że narody są anachronizmem, że tworzy się jakiś nowy naród. A właściwie nie naród tylko Wspólnota Europejska, która to wspólnota jest wspólnotą praw człowieka i wspólnotą etniczną (…) I szybciej wyzbędziemy się polskości tym więcej na tym zyskamy”

Obala mit głoszony przez socjologów w latach 90, który mówił że polskość z II Rzeczpospolitej została utrwalona i odrodzi się po roku 1989: „Prawda była taka że my nie byliśmy w zamrażarce, że społeczeństwo roku 89 po tych wszystkich stratach ludzkich, emigracjach, ogromnej indoktrynacji, socjotechnice komunistycznej jest społeczeństwem, w które trzeba wpompować pewną rolę. Cofniętym w rozwoju, zdegradowanym o jeden szczebel niżej” Rafał Ziemkiewicz mówi dalej że jedyną receptą na ten kryzys jest praca u podstaw.

Porównuje czasy II Rzeczpospolitej z czasami dzisiejszej III Rzeczpospolitej: „Wystarczy że zobaczymy sobie jak wyglądało życie codzienne w II Rzeczpospolitej, pod kontem aktywności społecznej. Chociaż nie była Polska krajem w pełni demokratycznym, była krajem bez wątpienia bardzo obywatelskim. Z mnogością wszystkiego rodzaju towarzystw (…) z ogromną aktywnością obywatelską. A dzisiaj mamy do czynienia z kompletnym wyjałowieniem, chowaniem się Polaków do swojej własnej chaty z przekonaniem że moja chata skraja i że nie ma sensu się angażować w jakiekolwiek działanie” Remedium na ten stan Rafał Ziemkiewicz upatruje w pokazaniu Polskiemu społeczeństwu że państwo polskie jest im potrzebne, że silne państwo polskie jest gwarantem ich bezpieczeństwa i dobrobytu „Powinniśmy patrzeć na Polskę tak jak na firmę, która wszystkich nam daje zatrudnienie, a my wszyscy jesteśmy jej udziałowcami. I musimy do niej wybrać dobrą radę nadzorczą i dobry zarząd bo inaczej nasza byt materialny będzie zagrożony”


Autor: Maciej Wilk

 1. | ID: 76cefc4a | #1

  Ciekawy artykuł i wykład !
  Praca u postaw – zalecana.
  Znowu -praca u podstaw.
  To już było.

 2. Anonim
  | ID: 0d72ce37 | #2

  Od Dmowskiego można sie nauczyć:
  1. jak tworzyć bojówki antysocjalistyczne, wspóŁpracujące z rosyjskim okupantem (VIDE REWOLUCJA 1905 R. I STRZELANIE DO MANIFESTACJI PPS)
  2. jak wychwalać Mussoliniego (vide manifestacja pod ambasadą Włoch w 1923 r.)
  3. Jak nawoływac do zabicia prezydenta wybranego przez reprezentacje narodu (wybór Gabriela Narutowicza);
  4. Jak propagować nazizm w Polsce (ONR)

  No i na koncu jak wykorzystywac prywatne urazy w sprawach ojczyzny. (nienawiść do Piłsudskiego za odbicie mu kobiety).

 3. | ID: 641101d1 | #3

  Jak zwykle wartościowy wykład Ziemkiewicza. Czekamy na jego ponowny przyjazd do Opola :)

Komentarze są zamknięte