Minął dzień na sygnale: 2 października, wtorek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jełowa (pow. opolski): samochód osobowy z kompletem pasażerów leżał na dachu w rowie

O godz. 7:28 w miejscowości Jełowa powiat opolski doszło do wypadku samochodu osobowego, który zjechał z drogi i leżał na dachu w przydrożnym rowie. Dyżurny SK KM w Opolu zadysponował 5 zastępów straży pożarnej w tym 3 jednostki z OSP. Po przybyciu na miejsce zdarzenia działania straży polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy pięciu poszkodowanym, którzy wcześniej o własnych siłach wydostali się z pojazdu. Po przybyciu na miejsce działań zespołu ratownictwa medycznego, lekarz stwierdził konieczność przewiezienia do szpitala pięciu biorących udział w zdarzeniu osób. Na czas prowadzenia działań DK 45 była zamknięta w obu kierunkach. Powstałe straty oszacowano na kwotę 25 tys. zł.

Namysłów: WYŁUDZALI KREDYT NA „SŁUPA”

Kryminalni z Namysłowa udaremnili proceder wyłudzania kredytów grupie mieszkańców z województw dolnośląskiego i opolskiego. Za pośrednictwem podstawionej osoby tzw. „słupa”, podejrzani uzyskiwali w bankach kredyty na znaczne kwoty pieniędzy, a na podstawie fikcyjnej dokumentacji dokonywali zakupów między innymi sprzętu RTV. W tej sprawie już 5 osób usłyszało zarzuty. Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

21 września policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie zatrzymali cztery osoby podejrzane o wyłudzanie kredytów z namysłowskich banków oraz ze sklepów RTV.

W wyniku podjętych czynności policjanci odzyskali sprzęt RTV o wartości prawie 10 tys. złotych. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani mężczyźni w celu uruchomienia procedury kredytowej przygotowywali dokumentację w traki sposób, aby wniosek o udzielenie kredytu został pozytywnie rozparzony przez bank.

Kolejnym krokiem było złożenie podpisu na umowie kredytowej przez podstawioną osobę tzw. „słupa”, który za niewielkie wynagrodzenie przyjmował na siebie zobowiązanie finansowe wobec banku. Podstawiona osoba na podstawie fikcyjnych dokumentów o zatrudnieniu pobierała także kredyty na zakup sprzętu RTV.

Łączne straty spowodowane działalnością ujawnionej grupy to prawie 50 tysięcy złotych. Podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty między innymi: oszustwa, poświadczenia nieprawdy oraz paserstwa.

Trzech mieszkańców województwa dolnośląskiego już zostało doprowadzonych do Sądu Rejonowego w Kluczborku gdzie przyznali się do zarzucanych im czynów. Za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Czynności pod nadzorem prokuratury prowadzą policjanci z namysłowskiej komendy.

 Oprac. TG

Komentarze są zamknięte