SKRYBUS – elitarne studia ze żniżką dla czytelników NGO

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W Chorzowie w październiku ruszy SKRYBUS – studium tworzenia manuskryptów. Inicjatywa na wskroś ciekawa i niemal niepowtarzalna.

– Warto zainwestować swój czas i nieduże środki w to przedsięwzięcie – podkreśla w rozmowie z NGO Katarzyna Kędzierska, inicjatorka i koordynatorka projektu. – Celem zajęć bowiem, oprócz zaczerpnięcia z nich wartości merytorycznych, praktycznych i duchowych, będzie także stworzenie przez uczestników księgi liturgicznej ze śpiewanymi perykopami Ewangelii na święta i uroczystości. To propozycja dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki tworzenia manuskryptów, są zainteresowani poznaniem sztuki złoceń ale i dla tych, którzy przez sztukę i piękno pragną doświadczyć głębokich duchowych przeżyć.

Kurs będzie trwał przez jeden rok akademicki i rozpocznie się w październiku. Zajęcia będą odbywać się w soboty (łącznie będzie ich 10) i będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Materiał będzie obejmował m.in. naukę pisania uncjałów (pisma irlandzkiego z VIII wieku.), capitalis rustica (pisma rzymskiego), tekstury (czyli popularnej gotyki) i rondy (nieco późniejszej, bardziej czytelnej jej odmiany), a także pisma humanistycznego z czasów renesansu czy pisma Copperplate używanego przez miedziorytników. Warsztaty poprowadzą Daniel Dawidowicz i Grażyna Witkowska-Dawidowicz – wybitni specjaliści i znawcy kaligrafii, od lat zajmujący się promowaniem historii oraz kultury średniowiecznej Europy. Dzięki temu zajęcia będą nie tylko ćwiczeniami warsztatowymi, ale i okazją do poznania bliżej historii kultury i sztuki, zwłaszcza zaś wieków średnich. Prawdziwa gratka dla tych, którzy historię kochają i nią żyją.

Organizatorem studium jest Ośrodek Liturgiczny im. św. Benedykta – instytucja wyrosła na bazie Ruchu Światło-Życie, propagująca ideę odnowy liturgii poprzez sięganie do jej tradycji oraz kształtowanie wrażliwości liturgicznej, nie tylko wewnątrz ruchu oazowego. Studium tworzenia manuskryptów będzie kolejnym dziełem Ośrodka – środkiem do przybliżania ludzi do piękna i bogactwa liturgii, a przez to do pogłębienia relacji z Bogiem.

 Więcej informacji nt. SKRYBUSa, możliwość zapisu etc. na stronie Ośrodka: http://www.osrodekliturgiczny.pl/index.php?option=com_easyblog&view=entry&id=102&Itemid=820 Dla czytelników NGO, przy podaniu hasła „NGO” podczas logowania – 3% rabatu.

Autor: KEK

  1. | ID: 75309fd6 | #1

    Ciekawa inicjatywa Nauka – to potęgi klucz!

Komentarze są zamknięte