Od deski do deski – czyli uczta duchowa przygotowana przez Muzeum w Gliwicach

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W sobotę i niedzielę 15 i 16 września br. z Gliwic w trasę wyruszyły cztery wypełnione po brzegi autokary z przewodnikami. Celem było 14 drewnianych kościołów ziemi gliwickiej, udostępnionych przez księży z okazji dziesiątej, jubileuszowej edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, zorganizowanej przez Muzeum w Gliwicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Można było bezpłatnie zwiedzić kościoły w: Bojszowie, Gliwicach przy ul. Kozielskiej, Gliwicach-Ostropie, Księżym Lesie, Poniszowicach, Rachowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Sierotach, Smolnicy, Szałszy, Wilczy, Zacharzowicach i Żernicy. Spośród nich kościoły w Ostropie i Smolnicy nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających. Kościół w Rudzińcu, o czy nie wszyscy wiedzą, leży w granicach diecezji opolskiej. Dla tych, którzy nie lubią zwiedzania w grupie, była oczywiście możliwość indywidualnego zwiedzania wszystkich kościołów. Skorzystało z niej bardzo wiele osób nie tylko z powiatu gliwickiego, ale także i z województwa opolskiego. Nieocenioną pomocą w poznawaniu każdej ze świątyń były specjalnie przygotowane przez gliwickie Muzeum broszury.

Zainteresowanie tą wspaniałą ofertą było ogromne, tym bardziej, że pogoda dodatkowo zachęcała do wyjścia z domu. Piękno i niezwykła atmosfera drewnianej architektury sakralnej, walory artystyczne i emocjonalne, przyciągnęły tłumy. Dzięki przewodnikom, a także opowieściom niektórych księży, można było nie tylko zwiedzić 14 drewnianych świątyń położonych w pobliżu Gliwic i leżących na oznakowanym Szlaku Architektury Drewnianej, ale także poznać ich historię, technikę budowy i zdobnictwa.

Zwiedzanie drewnianych świątyń to nie wszystko! Muzeum w Gliwicach przygotowało również szereg imprez towarzyszących, w tym m.in.: wystawę „Małe sacrum” w Zamku Piastowskim – znalazły się na niej przedmioty związane z religijnością indywidualną; wystawę „Piórkiem i pędzlem” w Willi Caro, na której można było zobaczyć obrazy i rysunki śląskich kościółków, autorstwa m.in. Hansa Sattlera i Ireny Nowakowskiej-Acedańskiej. Oprócz tego gliwiccy muzealnicy przygotowali wystawę archiwalnych zdjęć kościołów drewnianych z pierwszej połowy XX w., które po raz pierwszy udostępniono publiczności, projekcje reportaży autorstwa Jerzego Kołodziejczyka pt. „Najpiękniejsze kościoły drewniane województwa śląskiego”, ukazujące najciekawsze górnośląskie kościoły drewniane, a także prelekcje i wykłady. W bogatym programie GDDK nie zabrakło również specjalnych pokazów w ogrodzie Willi Caro, dzięki którym można było przekonać się, że ciesielka jest sztuką. Mistrzowie tego rzemiosła pokazali sposoby łączenia drewnianych bali w ścianach za pomocą różnych specjalnych nacięć ciesielskich oraz metodę krycia dachu gontami. Cieślom towarzyszyli rzeźbiarze – amatorzy, tworzący drewniane rzeźby świętych. Na Rynku w Gliwicach natomiast zaprezentowana została wystawa plenerowa „Od deski do deski – czyli szlakiem drewnianych kościółków ziemi gliwickiej” prezentująca współczesne zdjęcia drewnianych świątyń. Patronat nad imprezą objął m.in. Biskup Diecezji Gliwickiej Jan Kopiec.

Miniony weekend był prawdziwą ucztą duchową dla miłośników architektury drewnianej. Można było zwiedzać w grupie z przewodnikiem lub samotnie, wczytując się w opracowaną przez organizatorów broszurę. Można było przyjemnie i owocnie spędzić czas poszerzając przy tym wiedzę o Górnym Śląsku. Ciekawe, czy my kiedyś w województwie opolskim doczekamy się oznakowania naszych ponad 60 kościołów drewnianych i równie dobrze zorganizowanej, bezpłatnej wycieczki ich szlakiem?

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. | ID: 3f402637 | #1

    Piękne te kościółki @ P. Kwiatek NGO Dzięki za pokazanie tegoż dziedzictwa,
    Zapewne zmobilizuje władze Opola, chociażby z chęci pochwalenia się swoimi dobrami kulturalnymi i zabytkami – zapewne w większości o klasie zerowej.
    Piękna nasza Polska cała! Pozdrawiam!!!

Komentarze są zamknięte