Nasz patronat: Apel o powołanie Muzeum Agresji ZSRR 1939-41

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W związku z nadchodzącą rocznicą agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. poprzedzonej podpisaniem Paktu Ribbentrop – Mołotow i tzw. „dodatkowych protokołów tajnych” zwracam się do władz Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Rumunii o wyrażenie stanowiska w sprawie możliwości stworzenia MUZEUM AGRESJI ZSRR 1939-1941.

Pakt Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 miał wpływ na terytoria lub suwerenność wyżej wymienionych państw i był przejawem współpracy obu totalitaryzmów: nazistowskiego oraz komunistycznego. Integralną częścią zmowy ZSRR i Niemiec była współpraca Gestapo i NKWD.

Poza wojną z Finlandią ZSRR w zbrodniczy sposób wpłynęła na losy polskiej wojny obronnej. Symbolem polskiego oporu była twierdza Modlin, gdzie proponuję lokalizację projektu.

Podkreślenie współpracy ZSRR i nazistowskich Niemiec ma ważny aspekt historyczny. Wspólny udział instytucji i państw pokrzywdzonych zbrodniczą polityką ZSRR i Niemiec w latach 1939-41 może pozytywnie wpłynąć na treści i wiedzę historyczną młodych pokoleń Europejczyków.

Stąd liczę na pozytywne stanowisko w tej sprawie Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Rumunii i wiadomości od Państwa.

Z poważaniem

(-) Paweł Czyż

Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Młodzi Konfederaci” (1999-2003)

Rzecznik prasowy Konfederacji Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny (1999-2006)

Apel skierowano:

Prezydent Estonii

Pan Toomas Hendrik Ilves

Prezydent Finlandii

Pan Sauli Niinistö

Prezydent Litwy

Pani Dalia Grybauskaitė

Prezydent Łotwy

Pan Andris Bērziņš

Prezydent Rumunii

Pan Traian Băsescu

Komentarze są zamknięte