Akcję Pawła Kukiza podpisało już 26248 osób! Podpisz się i Ty!

Redaktor Obywatelski

Wejdź na stronę www.zmieleni.pl i podpisz się pod akcją organizowaną przez Pawła Kukiza. Każdy głos się liczy, każda inicjatywa jest ważna. I Ty możesz pokazać rządzącym gdzie ich miejsce!

Akcję poparło już 26248 osób. Podpisz się i Ty!

Krótko o tym czym są JOWy- Jednomandatowe Okręgi Wybiorcze:

Co to są Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW)?
JOW to najprostszy i najprawdopodobniej najlepszy sposób wybierania parlamentarzystów. Najprostszy ponieważ trudno wyobrazić sobie bardziej naturalną zasadę niż ta, że zwycięzcą zostaje osoba, która uzyskała najwięcej głosów. Co prawda w dziedzinie polityki nie sposób stwierdzić, że jedno rozwiązanie jest zawsze lepsze niż inne, jednak empirycznym dowodem na skuteczność JOW jest to, że stosują go najważniejsze państwa Europy: Wielka Brytania i Francja, najpotężniejsze mocarstwo świata – USA oraz najludniejszy kraj demokratyczny – Indie.
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – jak to działa?
Najlepszym przykładem kraju, gdzie funkcjonują JOW jest Wielka Brytania. Kraj podzielony jest na 659 okręgów wyborczych liczących średnio ok. 90 tys. mieszkańców (dla porównania w Polsce na jeden powiat przypada średnio ok. 100 tys. mieszkańców). Wyborcy w każdym okręgu wybierają do Izby Gmin (odpowiednika polskiego Sejmu) swojego jednego przedstawiciela (posła). Zostaje nim osoba, która uzyskała najwięcej głosów. Kandydaci mogą być zgłaszani przez partie polityczne lub startować jako niezależni.
oprac: ŁŻ
www.zmieleni.pl
Komentarze są zamknięte