Dobrze być idiotą!

Niezależna Gazeta Obywatelska12

Nieśmiertelny Lenin wymyślił określenie „pożyteczni idioci” na tych zwolenników „burżuazji” i „kapitalizmu”, którzy z naiwności popierali różne komunistyczne akcje. A to „walkę o pokój”, a to „rozbrojenie”, a to „pokojową wymianę handlową”. Dzięki „pożytecznym idiotom” zaopatrującym Związek Sowiecki w żywności i technologię, której „przodujący ustrój” nie był w stanie wyprodukować „Imperium Zła” przetrwało co najmniej kilkadziesiąt lat dłużej, gnębiąc, więżąc i mordując całe narody.

Oczywiście pojęcie „pożyteczni idioci” najczęściej nie ma nic wspólnego z brakiem rozumu. O, co to, to nie! Wręcz przeciwnie „pożyteczni idioci” najczęściej solidnie obłowili się na udawaniu głupków, niedostrzeganiu oczywistych oczywistości i nie protestowaniu przeciwko jawnemu złu. Odwrotnie niż ci, którzy ze złem walczyli.

Pisarze i czołowi intelektualiści, którzy po zainstalowaniu w Polsce komunizmu wypisywali hymny o Stalinie, wiedzieli przecież dokładnie co dzieje się z Akowcami, politykami opozycji czy tymi ich kolegami, którzy mieli odwagę pisać prawdę. Potem, kiedy już prawda o mordach Stalina została ogłoszona tłumaczyli się młodzieńczą naiwnością czyli głupotą. Ale willi, apanaży i samochodów otrzymanych za pochwały tyrana nie oddali. Na nowym etapie zresztą też doskonale się przystosowali i niektórzy nawet zarobili Nobla (vide: Miłosz, czy Szymborska).

W tym czasie ci niezłomni, co to maski „pożytecznych idiotów” nie chcieli nałożyć i pisali prawdę żyli i umierali w nędzy. Józefa Mackiewicza nie stać było na obiad, Sergiusz Piasecki umierał w przytułku.

Zdecydowanie lepiej się żyje tym, co to potrafią pleść bzdury, nie widzieć „trupa w szafie” i mówić tak, żeby się nie narażać „władzy”. Czyli pożytecznym idiotom.

Bez usług jakie oddają „władzy” „pożyteczni idioci” (jak choćby sprzedajni dziennikarze) system by się musiał zawalić tzn. zreformować.

Rozmiar „pożytecznego idiotyzmu” w Polsce jest gigantyczny, a widać go np. ostatnio przy okazji „Afery Amber Gold”. W sposób ewidentny do tego, żeby Marcin P. mógł bezkarnie oszukiwać tysiące ludzi przyczynili się sędziowie i prokuratorzy, zapewniający oszustowi bezkarność. Jest też oczywiste, że to nie jest odosobniony przypadek – cały polski tzw. „wymiar sprawiedliwości” tak właśnie funkcjonuje zapewniając bezkarność lokalnym oszustom, gangsterom, skorumpowanym politykom. Z małej Nysy mogę podać dziesiątki przykładów, ale to nie jest sytuacja odosobniona. W Polsce działa kilkadziesiąt stowarzyszeń obywateli doprowadzonych do rozpaczy bezprawiem sędziów i prokuratorów. Ludzie ci urządzają pikiety pod sądami, głodówki, piszą petycje. W kraju rządzonym przez ludzi rozumnych już dawno ktoś by się zastanowił nad przyczynami takiego funkcjonowania „wymiaru sprawiedliwości”, o ale to wymagało by podjęcia dyskusji na temat ustroju i konieczności zmiany konstytucji, która właśnie tę bezkarność funkcjonariuszy zapewnia.

A to już jest bardzo groźne dla „systemu” i każdy „pożyteczny idiota” wie, że należy ten temat omijać bo natychmiast narazi się na represje ze strony potężnego prawniczego lobby.

I oto staje na mównicy sejmowej prokurator generalny i szczegółowo odpowiada na pytania posłów w sprawie „Amber Gold”, tylko ani razu nie zająknie się o tym, że jego stanowisko jest praktycznie całkowicie pozbawione realnej władzy, ale także o tym, że zarówno w przypadku prokuratury jak i sądów złamano w Polsce podstawową zasadę demokracji – suwerenności narodu. I to jest prawdziwa przyczyna rozpadu „wymiaru sprawiedliwości” w III RP. Wszędzie na świecie sędziowie podlegają w ostateczności – zewnętrznej kontroli – zarówno przy powoływaniu jak i potem przy ocenie pracy. W III RP kontrolują sami siebie. Podobnie zresztą jak i prokuratorzy po utworzeniu stanowiska Prokuratora Generalnego.

Były sędzia Andrzej Seremet doskonale wie – bo go prawa konstytucyjnego uczyli na uniwersytecie – jakie są zasady. Jednak woli o nich milczeć. Gdyby nie był „pożytecznym idiotą” nie doszedłby tak wysoko.

Autor: Janusz Sanocki

 1. Eleonora
  | ID: 9e16bf38 | #1

  Zapewne zna Pan „Zapiski oficera armii czerwonej” Piaseckiego?
  Jest tam świetna myśl:

  „Tak: wpakowali nas w butelkę ojcowie rewolucji! W butelkę wpakowali, propagandą zakorkowali i na zawsze durniami zrobili”

  … I oto chodzi!
  A teraz ( nim patryjoci się na mnie rzucą :)
  Nalezy dokończyć Pańską myśl
  Pożyteczni idioci bywają wszędy, nie tylko w PO i okolicach, jak to niektórzy mniemają.
  Taki pan Seremet dla przykładu?
  Skąd waść?
  I dlaczego on ” taki niewinny”
  Bo tak rzekli ” ojcowie rewolucji”

  ” Premier nie odejdzie, bądźmy realistami. Może głową za Amber Gold powinien zapłacić prokurator generalny? Najwięcej błędów popełniła właśnie prokuratura – zwracają uwagę dziennikarze „Wprost”.

  – W tej sprawie nie dam się podpuścić przeciwko prokuratorowi generalnemu. Choć mam dużo zastrzeżeń do działania tej instytucji, to jednak uważam, że Tusk w sprawie Amber Gold chce zrobić z Andrzeja Seremeta kozła ofiarnego. To sposób by samemu uciekać od odpowiedzialności – mówi prezes PiS.

  Atakowanie Seremeta nie jest w interesie Kaczyńskiego, bo prokuratura jest jedną z ostatnich instytucji państwowych, w której PiS ma jeszcze wpływy. Zastępcami prokuratora generalnego są Marzena Kowalska i Robert Hernand, kojarzeni z PiS. Seremet został wybrany przez Lecha Kaczyńskiego. W razie wyrzucenia Seremeta, Platforma mogłaby obsadzić kierownictwo prokuratury swymi ludźmi.

  – Nie skrytykuje pan Andrzeja Seremeta, żeby Platforma go nie zastąpiła kimś swoim – mówią liderowi PiS dziennikarze „Wprost”.

  Czyli nihil novi :)
  Ale, jak na ” rewolucję” przystało- zaczyna pożerać własne dzieci

  „Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział w wywiadzie dla „Uważam Rze”, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro za często biegał z siekierką po Polsce, że „dobra idea IV Rzeczypospolitej została w dużej mierze osłabiona przez niedojrzałe działania Ziobry, niecelne strzelanie z armaty do wróbla, przez jego pęd do błyszczenia w mediach” – przypominają szefowi Prawa i Sprawiedliwości dziennikarze „Wprost”.

  – Może nie za często biegał z siekierką, ale za często zwoływał konferencje prasowe. I na to wielokrotnie zwracałem mu uwagę, prosiłem o wstrzemięźliwość. Miał ze wstrzemięźliwością kłopoty – akcentuje prezes PiS.”

 2. POkurator
  | ID: 3070ef4b | #2

  POkurator

 3. | ID: 4fddd958 | #3

  Kolejny…,Ciekawy… Artykuł.! Korporacja sędziowska, Korporacja prawnicza, Korporacja prokuratorska i Korporacja lekarska powinny być zlikwidowane,bo stanowią „Ciało”,które wręcz szkodzi ,a nie pomaga.Posunięcia ministra p.Gowina w tym zakresie ,budziły nadzieję ale skończyło się na nadziei.,czyli brakło Jemu odwagi jak to już poruszał Autor w poprzednich publikacjach.!

  P. Seremet został” namaszczony” przez Prezydenta śp Kaczyńskiego,i w tym czasie ja widziałam tą nominację jako odpowiednią.Działania prawników doprowadziły do złych zmian w prawie.Z niepokojem przysłuchiwałam się rozmowie prawnika PSL p.Zycha,który tylko, tylko… prawników widziałby w ew.komisji nadzwyczajnej do zbadania afery Amber Gold, której jak wiemy już – nie będzie! Faktem jest ,że „Prawica” musi być niewzruszonym betonem
  aby była w stanie walczyć o lepsze jutro. Podziały,odchodzenia,powroty to młyn na wodę dla zła i były powodem utracenia rządów w 2007 r.Można by dla przypomnienia podać nazwiska tych ,którzy osłabiali prawice.Póki co p.Tusk ze swoim synem Michałkiem w niewybredny sposób Rządzą Polską, a nam Polakom cóż pozostało”?????? Zagłosowaliśmy na nieodpowiednie osoby na posłów,którzy przy zastosowaniu JOW NIGDY -ale to nigdy nie otrzymaliby mandatu!Więc rozliczmy Posłów za wzorem powiatu nyskiego posła p. Rajmunda Millera!Autorowi tekstu dziękuję za wskazywanie dobrych i złych stron politycznych posunięć!

 4. | ID: 4fddd958 | #4

  Na uwagę zasługuje strona http://www.zmieleni.pl . !
  Walczmy o JOW.! Dobitny film o zmieleniu 750 tysięcy podpisów przez rząd p.Tuska !

 5. Anonim
  | ID: fa099fd7 | #5

  Nikt nie wie, kogo by wybrano, gdyby zaistnialy JOW-y. Równie dobrze można twierdzić, że tych samych, albo jeszce gorszych, bo start w wyborach wymagałby sfinansowania kampanii wyborczej. Nikt bez zaplecza i kasy na media nie jest w stanie w wyborach zaistnieć. Powstają rozmaite recepty-mity na uratowanie Polski od skutków sfalsyfikowanego w 1989 roku systemu politycznego. Za brak zbiorowej woli do dokonaia zmiany odpowiadają rozmaite czynniki, jak choćby zawłaszczenie głoównych mediów. JOW-y mogą sporo zamieszać w ukladzie, choć należy spodziewać się, że jest on daleko lepiej przygotowany na takie formalne zmiany niż Eleonory „patryjoci”, czy jak pani Irena wpoli „prawica”, ale po pierwsze, jeśli nie zostaną wygrane wybory bez JOW-ów, nawet ta idea nie zostanie zrealizowana z powodu braku większości w sejmie. Wszak z doświadczenia finalnych rezultatów różnych inicjatyw społecznych kierowanych do sejmu, wiemy, jaki, z powodu braku większości albo innych rozgrywek, spotykał je los. Czego nam trzeba, by zjednoczyć społeczeństwo do walki? … Odpowiedź nie wydaje mi się tak prosta, jak pani Irenie. JOW, jako idea-spoiwo dążenia do współnych narodowych celów i panaceum na polskie problemy wydaje mi się niewystarczająca. Jesli niewystarczajaca, to w konsekwencji nieskuteczna. Etc….

 6. primum non nocere
  | ID: bb29218f | #6

  Obecnie w polskiej polityce dominują partie polityczne. Po wprowadzeniu JOW będzie dominować pieniądz. Ten będzie wygrywać wybory kto znajdzie hojniejszych sponsorów. Kto w Polsce ma największe pieniądze? Kto w związku z tym może mieć posłów w swojej kieszeni? Warto się zastanowić zanim lekarstwo okaże się trucizną.

 7. Anonim
  | ID: 0fccd418 | #7

  To sie chlopie zastanawiaj!
  @primum non nocere

 8. Anonim
  | ID: 0fccd418 | #8

  Teraz decyduja partyjne glupki i dupowlazy prezesa. Oraz ci ktorzy maja kase (publiczna). W JOW-asch decyduja obywatele bo okreg mialby 80 tys. mieszkancow. Tego sie partyjne glupki boja.
  @Anonim

 9. Anonim
  | ID: 59898bd0 | #9

  W 80 tys. okręgu nadal każdy jest anonimowy, jak w wyborach partyjnych, przy czym układy partyjne są przynajmniej w jakimś stopniu czytelne.

 10. | ID: f1c99ca7 | #10

  Jestem przeciwna pomysłowi wyborów na zasadzie JOWow
  Największe szanse wyboru mieliby ludzie typu Marcin P. ci którzy już wprowadzili
  swoje mało legalne pieniążki, lub mają zamiar je wprowadzić.- wydaje się ideowców, myślących o Polsce i Polakach nie byłoby wysypu.Kwoz

 11. | ID: f1c99ca7 | #11

  Ciekawi mnie, czy osoby popierające JOWy znają zasady i zagrożenia. aż nie chce mi się wierzyć, żeby tak lawinowo rosła lista popierających JOWy jak tu jest
  pokazane.Kwoz

 12. | ID: e1a26f5a | #12

  W dniu 09.09.2012.godz.20.27 podpisało 46359 Rodaków http://www.zmieleni.pl

  Popieramy JOW, bo wierzymy, że szansę na mandat otrzymają rzetelne osoby.

  Na stronie http://www.prawica.net można przeczytać komentarze w sprawie JOW – znawców tematu.
  Trzeba w końcu komuś zaufać. Ci, którym zaufaliśmy po prostu – Polaków zdradzili i doprowadzili do biedy,wielkiej biedy – wręcz ruiny.
  Dodać należy,że POfinansjera – Zmieliło 750 tysięcy podpisów więc nie może dziwić fakt, że rośnie lawinowo lista popierających JOW-y. !
  Proszę obejrzeć film o Wielkim Mieleniu Podpisów Rodaków http://www.zmieleni.pl -może przekona nie przekonanych !
  .

Komentarze są zamknięte