Marcinkiewicz pod pomnikiem Bóg-Honor-Ojczyzna

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Cieszy liczba osób przybyłych tutaj. 50 osób mogło spędzić ten czas na setki innych sposobów, wolało jednak przybyć tutaj i oddać hołd Polskiemu Żołnierzowi.

Dlaczego data 15 sierpnia jest taka ważna ? Tego właśnie dnia, 92 lata temu, podczas trwającej Bitwy Warszawskiej, natarcie oddziałów Żelichowskiego i Rządkowskiego po całodziennych zażartych bojach przyniosło duży sukces. Pozwoliło na odzyskanie pozycji utraconych dwa dni wcześniej. Był to przełomowy moment, nie tylko Bitwy Warszawskiej, ale także wojny polsko-bolszewickiej.

Edgar D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za jedną z 18 bitew decydujących o losach świata. Obok takich potyczek jak pod Maratonem, Gaugamelą czy Poitiers.

Bitwa Warszawska jest kwintesencją całej ponad 1000-letniej historii oręża polskiego. Mentalnie Polacy zawsze byli do wojen świetnie przygotowani. Rzucali na szalę swoje życie, stając do walki jedynie z honorem w piersi i z modlitwą na ustach. To oni – wojowie Mieszka I pod Cedynią, rycerze Jagiełły pod Grunwaldem, husarzy pod Kircholem, wreszcie żołnierze Dywizjonu 303 i Narodowych Sił Zbrojnych. Nikt im nie mówił jak mają żyć, co mają robić. Nikt ich do niczego nie zmuszał. Sami dojrzewali do tego, żeby brać miecz, kopię, karabin i walczyć o swój kraj.

Należy zadać sobie pytanie – czy ja jestem gotów walczyć o swój kraj ? Cze jestem gotów rzucić na szalę swoje życie ? I nie chodzi tu o to, by ruszyć z szabelkami w dłoniach na sejm. Nie jesteśmy kółkiem rekonstrukcyjnym. Owszem, należy pamiętać o poległych za ojczyznę i w tym właśnie celu się tutaj zgromadziliśmy.

Ale życie i otaczająca nas rzeczywistość karze nam dostosować swoje działania do aktualnych realiów. Dzisiaj nikt nie karze nam ginąć. Dziś, w dniu Święta Wojska Polskiego, nasi przodkowie karzą nam jedynie pamiętać.

Dzisiaj jesteśmy tutaj, na pikiecie. Będziemy też tutaj 17 września, 11 listopada, 13 grudnia, 1 marca, 2 maja. Ale to nie tutaj rozgrywa się nasza walka. Nasza walka rozgrywa się w życiu codziennym. Dziś naszym orężem jest prawda i pamięć, czyimi potomkami jesteśmy. A jesteśmy potomkami milionów ludzi poległych przez ponad 10 wieków za Polskę. Pokażmy, że jesteśmy ich warci. Niech nasi potomkowie mówią o nas z taką dumą, z jaką my mówimy o Żołnierzach Wyklętych czy żołnierzach Dywizjonu 303. Niech nasze pokolenie działa na takich warunkach, jakie dyktuje mu dzisiejszy, nowoczesny świat.

Czołem Wielkiej Polsce !

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz, Sekretarz Brygady Opolskiej ONR

Opole, 15 sierpnia 2012 r.

  1. Tomasz
    | ID: 8914bdf2 | #1

    Świetne przemówienie!

Komentarze są zamknięte