Minął dzień na sygnale: 23 lipca, poniedziałek

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Opole: Zatrzymany za spowodowanie śmierci

Policjanci z Opola zatrzymali 36-latka podejrzanego o nieumyślne spowodowanie śmierci mężczyzny, który próbował go zatrzymać w związku z kradzieżą sklepową. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na 2 miesiące. Mężczyzna musi liczyć się z grożącą mu karą do 5 lat pozbawienia wolności.

26 czerwca około godziny 9:30 w jednym z opolskich sklepów został ujęty przez pracownika mężczyzna, tuż po tym jak dokonał kradzieży towarów. Zatrzymany, przy pracowniku wyłożył zabrane z półek artykuły spożywcze. Gdy zorientował się, że pracownik sklepu zamierza zadzwonić po policję, wybiegł na zewnątrz. Za nim wybiegł również pracownik. Uciekającego złodzieja zauważył przechodzący w pobliżu 64-letni mężczyzna, który postanowił go zatrzymać.

Starszy mężczyzna został popchnięty przez uciekającego, w wyniku czego przewrócił się i uderzył głową o twarde podłoże. Popychający go mężczyzna oddalił się nie udzielając poszkodowanemu żadnej pomocy. 64-latek w wyniku upadku doznał poważnych obrażeń głowy, z którymi przewieziono go na oddział intensywnej terapii jednego z opolskich szpitali.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy, który pozwolił precyzyjnie ustalić rysopis sprawcy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dwa dni po zdarzeniu sporządzono portret pamięciowy sprawcy. Policjanci już po kilku dniach wytypowali mężczyznę podejrzewanego o ten czyn. Rozpoczęto poszukiwania 36-letniego mężczyzny pochodzącego z powiatu nyskiego.

12 lipca w wyniku odniesionych obrażeń 64-letni mężczyzna zmarł.

W godzinach rannych 19 lipca policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu otrzymali zgłoszenie o włamaniu do pomieszczeń jednego z opolskich klubów sportowych. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol zastał w jednym z pomieszczeń śpiącego mężczyznę. Jak się okazało dzień wcześniej wszedł on do budynku klubu i pozostał w nim na noc, gdzie najprawdopodobniej został zamknięty przez jednego z pracowników. Mężczyzna nie mogąc opuścić pomieszczenia zdemolował je. Uszkodził między innymi żaluzje, pociął tapicerkę mebli. Klub wycenił swoje straty na ponad 1500 zł.

Po zatrzymaniu okazało się, że jest to poszukiwany w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 36-latek.

Następnego dnia mężczyzna usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci oraz zniszczenia mienia.

20 lipca na wniosek prowadzących postępowanie sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące.

Nie jest to pierwszy kontakt podejrzanego z wymiarem sprawiedliwości. Teraz musi liczyć się z grożącą mu karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Opole: „Bezpieczny przedszkolak”

Zakończył się konkurs na okładkę książeczki „Bezpieczny Przedszkolak”. Komisja, spośród ponad 300 prac, wyłoniła tę najlepszą. Zwycięzcami konkursu zostały maluchy z przedszkola w Oleśnie. Dodatkowo komisja przyznała 10 wyróżnień. Konkurs plastyczny rozpoczął się na początku kwietnia 2012 roku. Przystąpiła do niego większość placówek przedszkolnych z terenu województwa opolskiego. Zgodnie z Regulaminem, do konkursu placówki mogły zgłaszać maksymalnie trzy prace, a najlepszy rysunek znajdzie się teraz na okładce książeczki prewencyjnej dotyczącej bezpieczeństwa najmłodszych – „Bezpieczny Przedszkolak”. Z tej książeczki najmłodsi uczą się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, jak zachowywać się w kontaktach z osobami nieznajomymi, jak bezpiecznie bawić się na podwórku, placu zabaw itp. Książeczka uczy podstawowych znaków drogowych oraz pozwala utrwalić przedszkolakom numery alarmowe. Wydawana jest w nakładzie 10 000 egzemplarzy i rozdysponowywana przez policjantów na terenie województwa opolskiego podczas spotkań i wizyt w przedszkolach. Z nadesłanych 344 prac komisja złożona z przedstawicieli KWP, Fundacji Pro-Lege, Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu i Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu wybrała najładniejszą. Okazała się nią praca stworzona przez dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Oleśnie. Poziom konkursu był tak wysoki, że komisja postanowiła wyróżnić także 10 innych prac.

Są nimi prace z:

Przedszkola Publicznego w Polskiej Nowej Wsi,

„Przedszkola w ogrodzie” w Kamionku,

Przedszkola Publicznego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach,

Przedszkola Publicznego w Ścinawie Nyskiej,

Przedszkola Publicznego w Kosorowicach, Przedszkola Publicznego nr 5 w Krasiejowie,

Przedszkola Publicznego nr 11 w Brzegu, Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 13 w Kędzierzynie-Koźlu,

Oddziału Przedszkolnego w Brzezinie,

Oddziału Przedszkolnego przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Ściborzyc Wlk. „ŚCIBÓR”.

Opole: Uroczyste ślubowanie 42 nowych policjantów

42 funkcjonariuszy rozpoczynających właśnie służbę, uroczyście ślubowało dziś w obecności Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji – nadinsp. Leszka Marca. Ślubowanie to początek zaszczytnej, ale też trudnej i odpowiedzialnej służby w Policji.

 “Strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia”- między innymi te słowa wypowiedziało, za nadinsp. Leszkiem Marcem, 42 nowo przyjętych policjantów, wśród których było 11 kobiet.

Podczas uroczystości Opolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Leszek Marzec gratulował nowym policjantkom oraz policjantom życiowego wyboru i życzył im dalszych sukcesów. Po zakończeniu uroczystości nadinsp. Leszek Marzec wraz z rozpoczynającymi służbę funkcjonariuszami uczestniczyli we wspólnej sesji zdjęciowej dla opolskich mediów.

Kandydaci na funkcjonariuszy zanim trafili do Policji przeszli odpowiednie postępowanie kwalifikacyjne, obejmujące m.in. testy sprawnościowe, badania psychologiczne, badania zdrowia, sprawdzenie niekaralności.

W pierwszej kolejności osoby te zostaną oddelegowane do Szkoły Policji w Legionowie, gdzie spędzą najbliższe 6,5 miesiąca zdobywając podstawową wiedzę w zakresie pracy policjanta. Później rozpoczną służbę w wyznaczonych jednostkach województwa opolskiego.

Po powrocie zasilą szeregi opolskiej Policji: 13 osób rozpocznie służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu, 6 w KPP w Prudniku, 5 w KPP w Kluczborku, 5 w SPPP w Opolu, 4 w KPP w Nysie, po 3 w KPP w Namysłowie i w KPP w Oleśnie oraz po jednej w Brzegu i Kędzierzynie-Koźlu.

Dzisiejsze ślubowanie rozpoczynających służbę policjantów odbyło się o godzinie 12:00 w restauracji Villa Młynówka przy ul. Korfantego w Opolu.

Oprac. TG

  1. Anonim
    | ID: 08d02e82 | #1

    Boże ile kundli , teraz karmy więcej trzeba kupić ;)

  2. | ID: 64fe2fdd | #2

    @P.Anonim – o czym piszesz?

Komentarze są zamknięte