Polak wreszcie liderem TdP

Niezależna Gazeta Obywatelska

Michał Kwiatkowski z zespołu Omega Pharma-Quick Step dzięki triumfowi na jednej z lotnych premii FIAT zdobył 3 sekundy bonifikaty i został nowym liderem 69. Tour de Pologne UCI World Tour. Etap do Katowic padł łupem Litwina Aidisa Kroupis z Orica GreenEdge.

Krótki, szybki i przeznaczony dla sprinterów, tak opisywany był czwarty etap z Będzina do Katowic. Na papierze bez większych emocji, ale dostarczył on nam ogromnej radości i historycznych przeżyć za sprawą Michała Kwiatkowskiego, który sięgnął po koszulkę lidera.

Mnóstwo ataków mieliśmy na początkowych kilometrach, ale peleton nie dawał za wygraną, szczególnie gdy odjeżdżali kolarze zagrażający pozycji lidera Włocha Moreno Mosera (Liquigas-Cannondale).

Będzin Syberka tam usytuowano Premię Górską Tauron III kategorii, którą wygrał Belg Gianni Meersman (Lotto Belisol). Kilka kilometrów dalej w Dąbrowie Górniczej rozegrano Premię Lotną Fiat, która padła łupem Michała Kwiatkowskiego. Dzięki temu zdobył 3 sekundy bonifikaty i stał się wirtualnym liderem wyścigu.

Kolejne dwie premie to Premie Specjalne w Będzinie i Sosnowcu, które wygrali odpowiednio: Belg Bert De Backer (Argos Shimano) i Brazylijczyk Rafael Andriato (Farnese Vini-Selle Italia).

W ucieczce, która osiągnęła na czwartym etapie znaczącą przewagę był Adrian Kurek (Utensilnord Named). Najaktywniejszy kolarz ubiegłorocznego Tour de Pologne odjechał z Hiszpanem Angelem Madrazo (Movistar), Holendrem Maartenem Verschsoorem (Team Type 1 – Sanofi) i wspominany Andriato. Nasz rodak wygrał dwie kolejne Lotne Premie Fiat w Siemianowicach Śląskich i Katowicach. Dzięki temu to on po etapie został nowym liderem klasyfikacji najaktywniejszego.

Ostatnią premią, na której walczyli uciekinierzy, była Premia Górska Tauron III kategorii w Katowicach. Najszybszy był Madrazo, a chwilę później peleton wchłonął wszystkich, szykując się do finiszu.

W końcówce atakować próbowało kilku zawodników, w tym m.in. Bartłomiej Matysiak (Reprezentacja Polski) i Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), ale ich akcje były bezskuteczne.

Na ostatnich metrach świetnie rozprowadzał się zespół Sky, ale zza placów Brytyjczyka Bena Swifta, który ma już jedno zwycięstwo na koncie, wyskoczył niespodziewanie Litwin Aidis Kroupis, który triumfował odnosząc największy sukces w dotychczasowej karierze. Drugi był Swift, a trzeci Holender Theo Bos (Rabobank).

Nowym liderem został Michał Kwiatkowski. Na założenie koszulki lidera w Tour de Pologne przez Polaka czekaliśmy od 2004 roku. Najlepszym góralem pozostał Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot (Garmin-Sharp), a w klasyfikacji najaktywniejszego lideruje Kurek. Swift na kolejny etap założy koszulkę lidera klasyfikacji punktowej, a jego zespół Sky lideruje w klasyfikacji drużynowej.

Autor: Cyryl Szweda, Biuro Prasowe Lang Team

Komentarze są zamknięte