Całe życie zawodowe płacimy składki emerytalne za 4 lata statystycznej emerytury

Niezależna Gazeta Obywatelska6

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn. Tusk jest wdzięczny, rządząca koalicja PO-PSL jest zadowolona, PiS i SLD chcą zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Co ważniejsze, PIS zapowiada, że kiedy dojdzie do władzy po następnych wyborach parlamentarnych, uchyli te przepisy.

Podpis prezydenta oznacza, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety – w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Przytaczam ciekawe dane o średniej długości życia mężczyzn w Europie na podstawie „The World Factbook”. Poniżej wyniki tego ciekawego zestawienia:

– Francuz osiągnie wiek emerytalny mając 62 lata, statystycznie dożyje wieku 77 lat, tak więc na emeryturze spędzi 15 lat.

– Szwed osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 78 lat, tak więc na emeryturze spędzi 13 lat.

– Holender osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 79 lat, tak więc na emeryturze spędzi 12 lat.

– Hiszpan osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 79 lat, tak więc na emeryturze spędzi 12 lat.

– Grek osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 77 lat, tak więc na emeryturze spędzi 12 lat.

– Maltańczyk osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 77 lat, tak więc na emeryturze spędzi 12 lat.

– Austriak osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 76 lat, tak więc na emeryturze spędzi 11 lat.

– Niemiec osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 77 lat, tak więc na emeryturze spędzi 10 lat.

– Anglik osiągnie wiek emerytalny mając 66 lat, statystycznie dożyje wieku 76 lat, tak więc na emeryturze spędzi 10 lat.

– Fin osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 75 lat, tak więc na emeryturze spędzi 10 lat.

– Portugalczyk osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 75 lat, tak więc na emeryturze spędzi 10 lat.

– Włoch osiągnie wiek emerytalny mając 70 lat, statystycznie dożyje wieku 79 lat, tak więc na emeryturze spędzi 9 lat.

– Duńczyk osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 76 lat, tak więc na emeryturze spędzi 9 lat.

– Słowak osiągnie wiek emerytalny mając 62 lata, statystycznie dożyje wieku 71 lat, tak więc na emeryturze spędzi 9 lat.

– Rumun osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 70 lat, tak więc na emeryturze spędzi 5 lat.

– Estończyk osiągnie wiek emerytalny mając 65 lat, statystycznie dożyje wieku 70 lat, tak więc na emeryturze spędzi 5 lat.

– Bułgar osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 71 lat, tak więc na emeryturze spędzi 4 lata.

– Polak osiągnie wiek emerytalny mając 67 lat, statystycznie dożyje wieku 71 lat, tak więc na emeryturze spędzi 4 lata.

Autor: Dariusz Całus

 1. Gość
  | ID: f0c43f99 | #1

  A tak wygląda naprawdę-
  Dane z 2008 roku
  Średni wiek:
  W całej populacji 75,19 lat
  Mężczyzn 71,18 lat
  Kobiet 79,44 lat
  Tendencja zwyżkowa.

 2. Gość
  | ID: f0c43f99 | #2

  Dane za 2010
  Kobiety 80,6
  Mężczyźni 72,1
  Tak to niezależni niezależnie od faktów manipulują faktami

 3. Gość
  | ID: f0c43f99 | #3

  Faktyczne przejście na emeryturę na dzień dzisiejszy
  Mężczyźni 61
  Kobiety 58

 4. Komarzyca
  | ID: 87c61d8f | #4

  Drogi gościu, jeśli policzymy grupy uprzywilejowane to zapewne statystyczny wiek przejścia na emeryturę się obniży. Nie zmienia to faktu, że duże grupy społeczne przy obecnych regulacjach będą zmuszone za kilka lat pracować do 67 roku zycia. Oznacza to tyle, że np. absolwenci szkół przyzakładowych osiągna 52 letni okres składkowy a tu już chyba nie ma znaczenia czy będą emerytury pobierać przez 4, 5 czy 6 lat? A najważniejsze pytanie, co z armią ludzi którzy w naturalny sposób stracą wraz z wiekiem predyspozycje zdrowotne do wykonywania zawodu? Państwo przestaje pełnić funkcję ochronną dla najsłabszych grup społecznych i samo generuje powiększanie obszaru biedy….

 5. Wilk
  | ID: 99199ae7 | #5

  Dane trochę zaniżone jednak Panowie 71 to średnia wieku mężczyzn. Generalnie taka zasada w ekonomi i statystyce. Średnia to jest instrument żeby coś zafałszować, inaczej zawyżyć albo zaniżyć w ramach potrzeb. Żeby dość do jakiś wniosków trzeba konkretniejszej analizy ( grupy uprzywilejowane, mundurówka etc).

 6. | ID: c58f295c | #6

  Tak zwane „prawodawstwo” postawione jest na głowie.Czym prędzej należy zmienić ustawy,które będą służyły emerytowi /z jego zapracowanych kwot!!/ a nie jakiejś kaście,bankierom, w większości zagranicznym!
  Wziąłwszy pod uwagę,że rozbudowana jest sfera „tajności” dokumentów podpisanych z Unią
  przez obecny rząd a także poprzedni, mam wrażenie,że ustawy Sejmu polskiego
  nie są ważne, a, co gorsze, mają niższą rangę!Może P.P. NGO pokusi się o analizę stanu prawnego! Faktem jest też,że tzw. grupy uprzywilejowane,
  totalnie fałszują statystykę!

Komentarze są zamknięte