Minął dzień na sygnale: 6 czerwca, środa

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opolszczyzna: Zmasowane uderzenie CBŚ na plantacje marihuany

Policjanci CBŚ zlikwidowali na terenie Opolszczyzny 6 plantacji konopi. Udaremniono w ten sposób wprowadzenia na rynek narkotyków o wartości ponad 1,7 miliona złotych. W związku z tą sprawą zatrzymano 5 mieszkańców województwa opolskiego. Jest to jedno z największych uderzeń w tego typu przestępczość na terenie kraju. Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zlikwidowali 6 plantacji konopi na terenie Opolszczyzny. Do południa 4 czerwca funkcjonariusze przeszukali 5 pomieszczeń typowanych jako możliwe plantacje. Znajdowały się one w wynajmowanych obiektach takich jak domy jednorodzinne, magazyny. Jedna z plantacji ukryta była na zapleczu funkcjonującej siłowni. W związku z tymi działaniami policjanci zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 28 – 43 lat. Zatrzymani są mieszkańcami województwa opolskiego. Jedno z zatrzymań policjanci zrealizowali na terenie województwa śląskiego. 5 czerwca policjanci zajmujący się tą sprawą zlikwidowali koleją plantację. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli także pistolet z ostrą amunicją.

W trakcie przeszukań typowanych obiektów funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 1000 krzewów konopi indyjskich, w różnych fazach wzrostu. Tylko w jednym miejscu zabezpieczono ponad 300 krzewów. Ponadto policjanci ujawnili ponad 200 gramów amfetaminy. Zlikwidowane plantacje były zaopatrzone w profesjonalne systemy nawadniające, oświetleniowe oraz wentylacyjne.

Policjanci szacują, że ich działania udaremniły wprowadzenie na rynek narkotyków o wartości ponad 1 750 000 zł. Jednoczesne zlikwidowanie 6 plantacji jest jednym z największych uderzeń Policji w tego rodzaju przestępczość na terenie kraju w ostatnim czasie.

Wszyscy zatrzymani mężczyźni usłyszeli prokuratorskie zarzuty uprawy, wbrew przepisom ustawy, konopi mogących dostarczyć znacznych ilości ziela. Jeden z zatrzymanych usłyszał również zarzut posiadania narkotyków. Zarzuty zostały postawione przez prowadzących śledztwo prokuratorów Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Opolu. Za takie czyny grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Dziś sąd podejmie decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanych ewentualnych środków zapobiegawczych.

Brzeg: Urzędnik starostwa odpowie za korupcję

Do 10 lat więzienia grozi byłemu, wysokiemu urzędnikowi Starostwa Powiatowego w Brzegu. W wyniku telewizyjnej prowokacji 54 – latek przyjął 10 000 złotych korzyści majątkowej. W trakcie śledztwa opolscy policjanci wykryli kolejne dwa przypadki, w których mężczyzna przyjął korzyści. Informacje o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa o charakterze korupcyjnym policjanci z Brzegu otrzymali 3 listopada 2011 roku. Dziennikarze TVN przeprowadzili w brzeskim urzędzie eksperyment dziennikarski polegający na wręczeniu Zastępcy Naczelnika Wydziału Budownictwa i Inwestycji 10 000 złotych korzyści majątkowej. Policjanci zatrzymali 54-letniego urzędnika. Decyzją sądu rejonowego w Brzegu Leszek P. został aresztowany. Sprawą zajęli się śledczy z Wydziału Korupcji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Funkcjonariusze ustalili, że 10 000 złotych to łapówka, której zażądał urzędnik od przedstawiciela jednej z firm z Chrzanowa w zamian za wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku na terenie Brzegu. Policjanci tuż po zatrzymaniu urzędnika zabezpieczyli dokumentację Wydziału Budownictwa. Po przeanalizowaniu wielu tomów akt wytypowali sprawy, które mogły być „załatwiane” przez 54-latka w podobny sposób. Policjanci ustalili, że Zastępca Naczelnika Wydziału Budownictwa i Inwestycji z brzeskiego Starostwa przyjął także korzyść majątkową od dwóch przedsiębiorców z Brzegu. W pierwszym przypadku chodziło o sprawę 1 000 złych. Druga to wręczenie butelki alkoholu za przyspieszenie wydania pozytywnej dla przedsiębiorcy decyzji. Obaj biznesmeni skorzystali z tak zwanej klauzuli niekaralności. Za przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura już sporządziła akt oskarżenia, który wpłynął do sądu.

Krapkowice: osobowy kontra ciężarowy

W Krapkowicach na drodze krajowej 45 niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym było przyczyną wypadku skody fabia z ciężarowym mercedesem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia naszych zastępów obecny był już zespół pogotowia ratunkowego. Zabezpieczono teren działań i przystąpiono do wydobycia ciała z wraku samochodu osobowego. Straty materialne powstałe w tym zdarzeniu oszacowano na 100 tys.pln.

Głuchołazy: stracił panowanie i wylądował na drzewie

W Głuchołazach powiat nyski nadmierna prędkość i niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu była przyczyną utraty panowania nad pojazdem i w konsekwencji zdarzeniem z drzewem od strony kierowcy. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono i oświetlono teren działań dla służb ratowniczych. Siła uderzenia był tak duża że konieczne okazało się obrócenie i odcięcie samochodu od drzewa. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz zespołu pogotowia stwierdził zgon kierującego pojazdem. Pasażer w ciężkim stenie zabrano do szpitala. Straty materialne oszacowano na 2 tys.pln.

Oprac. Tomasz Greniuch

Minął dzień na sygnale

Komentarze są zamknięte