Na sygnale: 31 maja, czwartek

Niezależna Gazeta Obywatelska

godz.7:49 Czarnowąsy pow. opolski policja zgłosiła, że przednia oś lokomotywy wypadła z torów kolejowych; pociąg miał na składzie kilkanaście cystern z etyliną; działania trzech zastępów straży polegały na zabezpieczaniu działań służb PKP, które zadysponowały sprzęt specjalistyczny w celu postawienia lokomotywy na tor; udział straży pożarnej  PSP/2, OSP/1 zakończono przed godz.11.30

godz.8:48 Bielice pow. nyski; policja zgłosiła, że będą kontynuowane poszukiwania zaginionego mężczyzny w dniu 30 bm.; do działań zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa wodno – nurkowego z JRG PSP w Opolu; działania grupy polegały na przeszukaniu akwenu rzeki Nysa kłodzka; z rzeki wydobyto zwłoki poszukiwanego mężczyzny; działania straży pożarnej  zakończono po godz.16

godz.9:09 Łowoszów pow. oleski dłuższy czas była nieprzejezdna DW nr 494 Łowoszów – Wędrynia z powodu wycieku kilku ton odpadów z samochodu ciężarowego pochodzących z okolicznej oczyszczalni ścieków;  pas drogi wojewódzkiej został zanieczyszczony na długości około 1 km; udział m.in. straży pożarnej  PSP/3, OSP/2 zakończono przed godz.14

Opole: Marihuana z namiotu

Policjanci z Opola zlikwidowali mini plantację marihuany. W związku z tą sprawą zarzuty usłyszała dwójka 19-latków, uprawiających konopie w specjalnie przygotowanym namiocie urządzonym w mieszkaniu. Teraz grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Opolu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, uzyskali informację, że jeden z mieszkańców powiatu opolskiego może zajmować się handlem narkotykami. Zebrane przez policjantów materiały pozwoliły na zatrzymanie w miniony wtorek po południu 19-latka. Funkcjonariusze ujawnili przy nim pudełko z czterema zawiniątkami z marihuaną. Następnie podczas przeszukania mieszkania zajmowanego przez zatrzymanego policjanci ujawnili profesjonalnie przygotowaną mini uprawę konopi. W namiocie wyposażonym w oświetlenie oraz wentylację rosły 4 krzaki konopi. W jednej z szaf policjanci ujawnili 3 suszące się krzewy. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli prawie 40 gramów suszu oraz 19 zawiniątek z porcjowanym narkotykiem. W związku z tym zdarzeniem zatrzymano również 19-letnią kobietę. Wczoraj dwójka podejrzanych usłyszała zarzuty nielegalnej uprawy oraz posiadania narkotyków. Dziś prokurator zdecyduje o zastosowaniu wobec podejrzanych ewentualnych środków zapobiegawczych. Jest to kolejna realizacja policjantów KMP w Opolu związana z narkotykami w tym tygodniu. W miniony poniedziałek policjanci zatrzymali 17-latka, który posiadał przy sobie ponad 3 gramy marihuany zapakowane w cztery woreczki strunowe. W środę młody człowiek usłyszał zarzut posiadania narkotyków. Prowadzący tę sprawę policjanci ustalili także 26-letniego mężczyznę, który udzielił 17-latkowi narkotyk. Wczoraj 26-latek został zatrzymany. Również wczoraj przedstawiono mu zarzuty posiadania oraz udzielania narkotyków. Za takie czyny grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Opole: poszukiwany wpadł przez narkotyki

W wyniku kontroli policjanci z II KP w Opolu zatrzymali poszukiwanego 25 – latka. Wrocławianin był poszukiwany do odbycia kary 5 miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto Michał G. posiadał prawie 40 gramów substancji odurzających. Mężczyzna został osadzony w areszcie. Wkrótce odpowie też za posiadanie narkotyków. W miniony weekend policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu patrolując teren miasta na ulicy Obrońców Stalingradu zauważyli vw passata, w którym siedziało dwóch mężczyzn. Na widok Policji mężczyźni zaczęli się nerwowo zachowywać. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić, co jest przyczyną ich zdenerwowania. Za kierownicą passata siedział 25-letni wrocławianin, któremu towarzyszył 29-letni opolanin. W trakcie legitymowania mężczyzn okazało się, że 25-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Opolu do odbycia zasądzonej kary 5 miesięcy pozbawienia wolności. Kryminalni sprawdzili także samochód. Na siedzeniu kierowcy znaleźli ponad 3 gramy haszyszu oraz dwa woreczki strunowe z amfetaminą. Michał G. został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. Policjanci z II KP w Opolu szybko ustalili, że mężczyzna wynajmuje pokój w Opolu. W trakcie przeszukania ujawnili w nim kolejne narkotyki. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 34 gramy haszyszu, ponad 3 gramy amfetaminy oraz 6 kapsułek z nieokreśloną jeszcze substancją odurzającą. Po przedstawieniu zarzutów posiadania narkotyków 25-latek został przewieziony do aresztu. Ponadto odpowie przed sądem za posiadanie narkotyków. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kluczbork: 3 gramy amfetaminy

Ponad 3 gramy białego proszku ujawnili policjanci u 39-letniego mieszkańca Kluczborka. Test potwierdził, że jest to amfetamina. Za posiadanie środków odurzających zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

29 maja br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego kluczborskiej Policji realizując działania zmierzające do ograniczenia przestępstw narkotykowych na trasie Kluczbork – Smardy zatrzymali 39-latka. W trakcie kontroli przy mieszkańcu Kluczborka ujawniono ponad 3 gramy białego proszku.

Substancję poddano badaniu na narkoteście, który wykazał, że jest to amfetamina.

Wczoraj (30 maja) 39 – latek usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Za to przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

OPOLE: Zatrzymany za podpalenie samochodów

Policjanci z Opola wyjaśnili sprawę trzech pożarów samochodów, które ostatnio spłonęły w centrum miasta. Już w niecałą godzinę po zgłoszeniu funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanego o odpalenia 21-latka z Opola. Mężczyźnie za sprowadzenie pożaru, który zagraża mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do podpalenia samochodów doszło 29 maja 2012r pomiędzy godziną 4:00 a 5:00. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Opolu wysłał natychmiast policjantów w celu ustalenia i zatrzymania ewentualnego sprawcy podpalenia.

Policjanci ustalili, że pierwszy spłonął o godz. 4:00 fiat doblo na ul. Plebiscytowej. Następny pożar samochodu wybuchł na ul. Kośnego kilkadziesiąt minut później, tam sprawca używając łatwopalnej substancji podpalił vw passata. Kolejnym podpalonym samochodem był zaparkowany kilkadziesiąt merów dalej, na ul. Katowickiej vw golf II, od którego ogniem zajął się peugeot 406 ulegając częściowemu zniszczeniu.

Funkcjonariusze na podstawie oględzin uszkodzonych pojazdów wstępnie potwierdzili hipotezę o celowych podpaleniach i natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy.

Tego samego dnia o godzine 6:15 na ul. Katowickiej, w pobliżu miejsca popełnienia przestępstwa, policjanci z KIP w Opolu zatrzymali jadącego rowerem nietrzeźwego 21-letniego mieszkańca Opola. W trakcie przesłuchania podejrzewany o spowodowanie pożarów mężczyzna przyznał się do podpalenia vw passata i vw golfa.

Wczoraj prokurator przedstawił Mateuszowi T. zarzut sprowadzenia pożaru, który zagraża mieniu w wielkich rozmiarach. Prokurator wobec podejrzanego zastosował dozór policji.

Policjanci w dalszym ciągu pracują nad tą sprawą i wyjaśniają podpalenie fiata doblo.

Kędzierzyn-Koźle: włamali się do ponad 100 altanek!

Policjanci z Kędzierzyna – Koźla rozbili grupę włamywaczy do altan działkowych. Funkcjonariusze podejrzewają, że młodzi mieszkańcy Kędzierzyna – Koźla włamali się do ponad 100 altan. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia.

Na początku maja br. policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Mieniu rozbili pięcioosobową grupę włamywaczy do altan działkowych. Skład grupy to przede wszystkim osoby nieletnie w wieku od 14 do 16 lat oraz jeden 18-latek. Policjanci pracujący nad sprawą włamań podejrzewają, że młodzi mieszkańcy Kędzierzyna – Koźla na przełomie 2011 i 2012 roku włamali się do ponad 100 altan działkowych.

Jak ustalili funkcjonariusze, sprawcy działali głównie w nocy. Ich łupem padały przedmioty, które miały jakąkolwiek wartość. Kradli sprzęt RTV, narzędzia ogrodnicze oraz elementy metalowe, które później sprzedawali w skupie złomu.

Tylko część z okradzionych działek została wcześniej zgłoszona policjantom. Funkcjonariusze w dalszym ciągu ustalają pokrzywdzonych oraz straty, jakie spowodowali sprawcy.

Wobec osób nieletnich biorących udział w tym procederze policjanci wystąpią do sądu rodzinnego. Pełnoletniemu mężczyźnie może grozić do 10 lat więzienia.

Dodatkowe patrole w Paczkowie za 13 tysięcy złotych

Burmistrz Paczkowa oraz Komendant Powiatowy Policji w Nysie podpisali porozumienie w sprawie przekazania 13 000 zł na ponadnormatywne służby. Więcej patroli pojawi się na ulicach Paczkowa już w czerwcu. Działania podjęte zostały na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Mł. insp. Andrzej Synowiec – Komendant Powiatowy Policji w Nysie oraz Bogdan Wyczałkowski – Burmistrz Paczkowa, podpisali w tym tygodniu porozumienie w sprawie przekazania 13 000 zł na sfinansowanie dodatkowych patroli. Więcej policjantów pojawi się na ulicach miasta już w czerwcu. Ponadnormatywne służby będą organizowane głównie w weekendy, w godzinach wieczorowo-nocnych. Porozumienie dotyczy dodatkowych służb w okresie od czerwca do końca października 2012 r. Działania podjęte zostały na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Paczkowa

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte