Subiektywny przegląd tygodnia: Opole, Kraj, Świat – Zembaczyński, Wałęsa, Merkel. Czyli będzie ciekawie

Redaktor Obywatelski

Z Opola

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński został skazany za sprawę sprzed kilkunastu lat, dotyczącą przekroczenia kompetencji przy udzieleniu kredytu na 1,5 mln złotych. Sąd wymierzył karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata.Wyrok jest nieprawomocny, dlatego prezydent ma nadzieję, na uwzględnienie jego apelacji. Dodam tylko, iż w dalszym ciągu uważam Prezydenta Zembaczyńskiego za słabego zarządzającego, który zastopował rozwój naszego miasta o kilkanaście lat. Jednak w tej konkretnej sprawie trzymam jego stronę.

Oczywiście, dzień po ogłoszeniu wyroku konferencję prasową zwołało wielkie trio z PiS Kłosowski, Porowska (ogłoszona kandydatką PiS na stanowisko Prezydenta Opola) i uwaga, uwaga największy majster wśród doradców politycznych Arkadiusz” upapraj się lodem na ważnym spotkaniu” Szymański. Koledzy i koleżanka z PiS domagają się ustąpienia prezydenta z urzędu. No tak, jeżeli ktoś nie potrafi obalić konkretnymi argumentami rywala, to musi czyhać jak lis w krzakach na okazję do ugryzienia. Szkoda opolskiej prawicy! Po jak wiadomo, gdy wyrok się uprawomocni Zembaczyński i tak odejdzie.

Ale do wszystkiego mamy oczywiście jedno ale – czy w Ratuszu zapanował rygor? Zadzwoniłem do Rzeczniczki Prezydenta Aliny Pawlickiej-Mamczury prosząc o komentarz. Pani rzecznik konsekwentnie odmówiła mi komentarza na każde moje pytanie. Nawet na pytanie o zorganizowaną przez PiS konferencję. Cóż wiemy, że Pani Alina to nie Mirek Pietrucha, jednak komentarz ws. referendum odwoławczego to jej święty obowiązek!

Nasz ulubiony tytuł prasowy „ La gazetta de wyborcza” kolejny raz pokazał profesjonalizm. Tym razem Piotrek Zapotoczny napisał tekst o „ odtrąbieniu sukcesu” przez naszą redakcji ws. emisji filmu 5 dni wojny w Opolu. Cóż cieszymy się, że mamy takiego właśnie przeciwnika bo polemika z nim to całkiem fajna zabawa.

Poseł Kłosowski odwołuje Minister Krystynę Szumilas! Sam? Oczywiście, że nie bo pomogą mu w tym koledzy z Torunia, którzy w tym samym dniu zorganizowali taką samą konferencję co poseł w Opolu. PiS działa taśmowo na skalę całego kraju.

Z Kraju

Panie Prezydencie a Pan by spałował protestujących solidarnościowców? Oczywiście, że bym spałował- odpowiedział na pytanie Moniki Olejnik kto? Oczywiście Lech Wałęsa! Potem się będzie chłopina dziwił, że w rocznicę sierpnia zostanie wygwizdany. Sam sobie Wałęsa tego piwa naważył.

Prezydent Komorowski jest droższy niż Król Norwegi! Oto mamy wyliczenie, które mówi, że wydatki na kancelarię prezydenta wynoszą 150mln złotych, natomiast wydatki na norweskiego przywódcę tylko 110mln. Tak więc Bronek jest dość drogi- podobno najwięcej wydaje się na jedzenie…

Minister Mucha, Minister Nowak, Minister Arłukowicz, a i oczywiście Premier Donald Tusk- wszyscy są dumni z przygotowań do Euro 2012! Żenada nie ma końca. Minister Mucha zameldowała wykonanie zadania. Uwaga, śmiejemy się – buahahaha

Obstawiamy ile jeszcze na stanowisku ministra pozostanie Bartek Arłukowicz? Trzy miesiące? Czy wrzesień będzie ostatnim miesiącem Bartka jako najsłabszego ministra zdrowia w historii III RP? Ja kibicuje, aby tak było!

Ze Świata

Rządząca Niemcami chadecka partia CDU kanclerz Angeli Merkel przegrała niedzielne wybory do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, zdobywając jedynie 26% głosów. Wybory wygrali socjaldemokraci, uzyskując 38,3% głosów wyborców. Oznaczać to może ewentualną porażkę w zbliżających się wyborach krajowych. Jeżeli partia Angeli Merkel straci władzę, istnieje duże ryzyku, iż nowy Prezydent Francji Hollande, będzie miał wolne pole do działań, które zapowiadał w swojej kampanii wyborczej czyli zmniejszenie etapu oszczędnościowego unii. To zły prognostyk dla nas wszystkich. Drożeją waluty, złotówka słabnie, więc rozpoczyna się kolejny etap kryzysu.

Facebook zaliczył dość przeciętny debiut. Akcje spółki wystartowały na NASDAQ po cenie 38 dolarów i tylko przez chwilę zyskiwały kilkanaście procent. Na koniec sesji wzrost był symboliczny o 0,3 procenta. Takie wiec, nie wszystko może się zawsze udać.

Zamieszanie wokół rozmowy telefonicznej kanclerz Niemiec z prezydentem Grecji. Władze w Atenach utrzymują, że Angela Merkel zasugerowała im przeprowadzenie referendum w sprawie pozostania w strefie euro. Berlin stanowczo zaprzecza. Przypomnijmy tylko, iż kilka dni temu podano komunikat, iż Kanclerz Niemiec Angela Merkel namawia greków do udziału w referendum ws. euro.

autor: Łukasz Żygadło

Komentarze są zamknięte