„Mam nadzieję, że politycy wywalczą w Polsce zmianę władzy i że nowa władza będzie prospołeczna, ważne jest to, aby działała na rzecz ludzi pracy, a nie tylko na rzecz zagranicznych koncernów” – mówi Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokurator w stanie spoczynku w wywiadzie dla RadiaRP.pl Czytaj więcej…
Pokojowo – bojowy noblista
4
Po manifestacji „Solidarności” przed Sejmem – Lech Wałęsa – pierwszy przewodniczący Związku, laureat Pokojowej Nagrody Nobla wezwał do „pałowania Solidarności”. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Opole, Kraj, Świat – Zembaczyński, Wałęsa, Merkel. Czyli będzie ciekawie
Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński został skazany za sprawę sprzed kilkunastu lat, dotyczącą przekroczenia kompetencji przy udzieleniu kredytu na 1,5 mln złotych. Sąd wymierzył karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Czytaj więcej…
Nysa i Opole zajmą się drogami krajowymi w Niemodlinie
W związku z wprowadzeniem opłat na autostradzie A4 następuje reorganizacja działalności poszczególnych oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Opolszczyźnie. Łataniem dziur na drogach krajowych w gminie Niemodlin będzie zajmować się teraz placówka w Nysie, natomiast odśnieżaniem – oddział w Opolu. Czytaj więcej…
Msza św. w rycie trydenckim z błogosławieństwem prymicyjnym
Z radością informujemy, że już jutro, 20 maja, w Niedzielę po Wniebowstąpieniu, Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej będzie gościć księdza Sergiusza Orzeszko z Instytutu Dobrego Pasterza. Po uroczystej Mszy świętej, która jak zwykle odbędzie się o godz. 18.30 w Kościele pw. św. Sebastiana w Opolu Czytaj więcej…
Czy wiesz że …?
532 lata temu, 19 maja 1480 r. zmarł Jan Długosz – polski historyk i geograf, wybitny kronikarz, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej, a także duchowny, dyplomata i wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 483. rocznica śmierci Jana Łaskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków epoki renesansu
Jan Łaski urodził się w 1456 r. w Łasku. Był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski w latach 1510 – 1531, sekretarzem królewskim, politykiem, kodyfikatorem prawa i jednym z najwybitniejszych polityków i mężów stanu I Rzeczypospolitej. Czytaj więcej…
Jasna Góra – symbol wolności narodowej i religijnej
Jasna Góra jest nie tylko jednym z najważniejszych zabytków w woj. śląskim, ale również jednym z ważniejszych symboli Polski i duchową stolicą milionów Polaków – jest najważniejszym Sanktuarium Maryjnym w Polsce. Czytaj więcej…
Kącik Literacki NGO: Polifonia
1Wiersz, który powstał w przeddzień obrony mojej pracy magisterskiej (poświęconej krucjatom). Chciałam przedstawić świat jako wielką mozaikę różnorodnych, czasem sprzecznych a czasem uzupełniających się kultur. Czytaj więcej…
Wystawa o św. Wojciechu w Bytomiu
We wtorek 22 maja 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (gmach przy ul. W. Korfantego 34) odbędzie się wernisaż wystawy: „Oblicza Świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego jako przykład kultu świętego”. Czytaj więcej…