Projekt zwiększenia atrakcyjności turystycznej Opola wśród 10 top inwestycji komunalnych

Niezależna Gazeta Obywatelska

Czysta energia w Dolinie Zielawy, Hala Stulecia we Wrocławiu i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, Lamusownia w Krakowie, Stadion PGE Arena w Gdańsku, Gospodarcza Brama Śląska – I etap (Sosnowiec), Budowa przystani jachtowej w Sopocie oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola to 10 projektów z całej Polski zostało uhonorowanych tytułem Top Inwestycje Komunalne 2012. Nagrody zostały wręczone podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Top Inwestycje Komunalne 2012 to inicjatywa organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji Portalusamorządowego.pl, mająca na celu wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Oceny ponad stu nadesłanych przez samorządy i spółki komunalne projektów dokonała Rada Konsultacyjna, w skład której weszli doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie i eksperci.

W gronie dziesięciu najciekawszych Top Inwestycji Komunalnych 2012 znalazły się (kolejność alfabetyczna): Budowa promenady spacerowej w Szczawnicy, Budowa przystani jachtowej w Sopocie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Czysta energia w Dolinie Zielawy, Gospodarcza Brama Śląska I etap (Sosnowiec), Hala Stulecia we Wrocławiu, Lamusownia w Krakowie, Przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, Stadion PGE Arena w Gdańsku oraz Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola.

Główne kryteria ocen, którymi kierowali się członkowie Rady Konsultacyjnej, to efekt prorozwojowy inwestycji, a ponadto: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) i aktywne gospodarowanie.

– Możemy śmiało powiedzieć, że wybrane projekty pokazują kierunek, w jakim będą zmierzać inwestycje komunalne w Polsce – powiedział Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalusamorządowego.pl.

Klasyfikacji projektów dokonywali także internauci. W rankingu czytelników Portalusamorzadowego.pl zwyciężyła inwestycja pod nazwą „Czysta energia w Dolinie Zielawy”, którą poparło blisko 10 tys. osób.

Wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne 2012 odbyło się 14 maja br., w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC). Największa impreza biznesowa w Europie Centralnej to debata najważniejszych postaci europejskiej sceny politycznej, naukowej i biznesowej. Tegoroczna, czwarta edycja EEC obejmuje 100 sesji tematycznych, którym towarzyszyć będą liczne spotkania, debaty i imprezy towarzyszące.

 Oprac. TK, za: EEC

Komentarze są zamknięte