Minął dzień na sygnale: 10 maja, czwartek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Krapkowice: złomiarze

Policjanci z Krapkowic zatrzymali trzech mieszkańców tego miasta podejrzanych o włamania do hal produkcyjnych, kradzieże infrastruktury przeciwpowodziowej, szyn kolejowych, elementów metalowych oraz elektronarzędzi. Teraz muszą się liczyć z grożącą im karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

7 kwietnia policjanci z Krapkowic zatrzymali na terenie jednego z punktów skupu złomu 3 mężczyzn, w wieku od 29 do 49 lat, podejrzewanych o dokonanie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy licznych kradzieży i włamań. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił prowadzącym sprawę funkcjonariuszom na przedstawienie zatrzymanym 13 zarzutów przestępstw przeciwko mieniu.

Podejrzanym mężczyznom, zarzucono włamania do hal produkcyjnych i różnych składów, z których skradziono elementy metalowe, silniki oraz elektronarzędzia. Według ustaleń policjantów kradzione przedmioty trafiały później na złom. Jednym ze skradziony elementów było urządzenie wyciągowe klapy przepustu wałowego na wałach przeciwpowodziowych Odry w Gwoździcach. Wartość tego urządzenia została wyceniona przez poszkodowanego na kwotę 10 000 złotych. Jego brak lub wadliwe działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców gminy Krapkowice. Wartość złomowa urządzenia nie przekracza 200 złotych. Jeden z podejrzanych odcinając dach zniszczył swój samochód. Zrobił z kombi pickupa by móc jak najwięcej przedmiotów do niego załadować.

Prowadzący sprawę funkcjonariusze przewidują jej dalszy rozwój.

Teraz podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Głubczyce: „Być rozważnym i bezpiecznym.

„Być rozważnym i bezpiecznym” to nazwa programu realizowanego przez policjantów i strażaków w powiecie głubczyckim. Funkcjonariusze przeprowadzili cykl spotkań już w 8 przedszkolach, 3 szkołach podstawowych i gimnazjum.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach wspólnie z Państwową Strażą Pożarną w Głubczycach i Ochotniczą Strażą Pożarną w Lewicach organizują cykl spotkań z dziećmi w wieku przedszkolnym, szkolnym i gimnazjalnym. Spotkania te realizowane są w ramach programu ,,Być rozważnym i bezpiecznym”. Akcja przeprowadzana jest na terenie gminy Branice, rozpoczęła się w marcu br. i potrwa do końca maja.

Funkcjonariusze na spotkaniach opowiadają dzieciom o pracy policjantów i strażaków, uczą także jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci opowiadają uczniom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz w domu i na podwórku. Strażacy natomiast omawiają tematykę bezpieczeństwa pożarowego dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy mają możliwość spotkania się z psem ratownikiem, na przykładzie, którego funkcjonariusze pokazują jak bezpiecznie zachowywać się przy zwierzęciu.

Funkcjonariusze przeprowadzili cykl spotkań już w 8 przedszkolach, 3 szkołach podstawowych i gimnazjum.

Zakończenie programu odbędzie się w miejscowości Lewice 31 maja br.

Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte