Czy wiesz, że…?

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Krakowska fundacja Paradis Judaeorum, inicjatorka akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zabiega u papieża Benedykta XVI o beatyfikację ś.p. Witolda Pileckiego. List w tej sprawie wysłano również do prefekta watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a także do metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Ten ostatni, powołując się na znawców prawa kanonicznego, wyraził jednak wątpliwość czy zbierze się dokumentację „która jest podstawowym wymogiem rozpoczęcia procesu, opracowania biografii heroiczności cnót, ewentualnie stwierdzenia męczeństwa na wiarę„.

Między Dniem Wszystkich Świętych a Świętem Niepodległości w sposób szczególny pomódlmy się, aby Kościół wyniósł na ołtarze świętego polskiego patriotyzmu, Ochotnika do Auschwitz, męczennika komunizmu. http://www.facebook.com/events/153067374791648/

Weź udział w Marszu Rotmistrza Pileckiego więcej na http://ngopole.pl/2012/05/06/13-maja-marsze-rotmistrza-pileckiego-w-opolu-i-brzegu/

 

Oprac. TK

 1. Widz
  | ID: 3b185ded | #1

  Może mało kto wie, ale rotmistrz Pilecki w 1992 r. pośmiertnie stanął przed Sądem Najwyższym i został (wówczas rewizją nadzwyczajną) uniewinniony po latach i zrehabilitowany. Składowi orzekającemu przewodniczył pochodzacy z woj. Opolskiego sędzia płk Józef Medyk, obecnie sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku i sędzia Trybunału Stanu.

  Jest to sędzia, który zasłynął wydaniem w okresie Stanu Wojennego wyroku uniewinniającego górników kopalni Piast w Tychach – Bieruniu, oskarżonych w trybie dekretu o Stanie Wojennym o zorganizowanie strajku.

  Może p. Kwiatek zainteresowałby się sędziami orzekającymi m.in. w Wojskowym Sadzie Garnizonowym w Opolu, którzy pomimo naciksów SB wydawali wyroki uniewinniające bądź skazujące na symboliczne kary członkówpodziemia niepodległosciowego. Są oni do dzis adwokatami, sędziami i ich postawę, że nie uigięli sie w tych trudnych czasach i postanowili być przede wszystkim w zgodzie ze swoim sumieniem i poczuciem sprawiedliwości i takie wydawać wyroki.

 2. | ID: 3f72d4b4 | #2

  Chętnie, bardzo dziękuję za informację. Jeżeli jest to możliwe, to proszę o kontakt w tej sprawie na [email protected] lub kom. 606 394 451. Pozdrawiam TK

 3. prawnik z Opola
  | ID: dd9824a4 | #3

  A pamiętam obie sprawy, o p. Medyku był kilka lat temu artykuł bodajże w Trybunie Śląskiej zaś o sędziach w NTO. Sędzią zmobilizowanym był m.in. p. Cyryl Ratajczak (ojciec „kłamcy oświęcimskiego” D. Ratajczaka) czy Marian Rogozik – emerytowaany już adwokat z Opola.

  Tu link do artykuł o sędziu Medyku w sprawie Piasta. Był też kilka lat temu film na Discovery Historia o strajku i represjach.
  http://katowice.naszemiasto.pl/archiwum/1446432,niezlomni-z-piasta,id,t.html

  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1098857-chcialem-po-prostu-byc-uczciwy

 4. Widz
  | ID: 3b185ded | #4

  A tu link do starego artykułu z Radia Opole w ich sprawie, ale dostęp już tylko po zalogowaniu do archiwum. Polecam spóbować skontaktowac się z sędzią Wojteczkiem, orzeka nadal w Sądzie Okregowym w Opolu. On też był wśród tych zmilitaryzowanych.

  http://www.radio.opole.pl/historyczna-jesien/stan-wojenny/sedziowie-w-stanie-wojennym-odc-20.html

Komentarze są zamknięte