50 pytań o aborcję: zaburzenia posttraumatyczne

Niezależna Gazeta Obywatelska

19. Czy matka, której poczęte dziecko zostało poddane aborcji, jest jedyną osobą odczuwającą skutki zaburzeń posttraumatycznych na skutek przerwania ciąży?

Nie. Jak pisze Eric Pastusek, badania wykazują, że również u ojca dziecka często występują poważne reakcje negatywne w chwili, kiedy zdaje sobie sprawę z faktu, że zostało zabite jego nienarodzone dziecko. Jeden z ojców w takiej sytuacji wyraził swoje emocjonalne wzburzenie następującymi słowami:

„Prawdopodobnie wiele czytaliście na temat nieodpartego poczucia winy i tłumionych uczuć, odczuwanych przez byłych żołnierzy walczących w Wietnamie. Nazywa się to »zaburzeniami związanymi ze stresem posttraumatycznym«.10 Generalnie chodzi o skutek wysiłku kierowanego na zacieranie lub usuwanie intensywnej reakcji na śmierć i przemoc, która ich otaczała. Ta reakcja ma taki sam charakter jak moja na skutek aborcji, której poddała się moja żona. Dla mnie nie skończyło się to w chwili, w której wyszliśmy z kliniki po przerwaniu ciąży”.

Stres, któremu ulega ojciec, jest jeszcze większy, gdy prawo zabrania mu wykorzystania wszelkich sposobów, które mogłyby pomóc uratować życie jego poczętego dziecka.

Za: „50 pytań i odpowiedzi o aborcji”, Rozdział I — Skutki przerywania ciąży. Wydawca: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Sprzeciwiasz się temu. Dołącz do uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

Komentarze są zamknięte