Symboliczny las smoleński nad opolskim niebem

Niezależna Gazeta Obywatelska

W 2. rocznicę Tragedii nad Smoleńskiem Solidarna Polska w Opolu przygotowała wystawę przedstawiającą zdjęcia wszystkich 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M z 10.04.2010 roku. Aby przypomnieć cel wizyty polskiej delegacji z prezydentem na czele, przygotowano również zdjęcia z ekshumacji grobów Polaków pomordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu, Miednoje i Twerze. O godzinie 17:00 członkowie Solidarnej Polski rozdawali opolanom białe i czerwone balony, do których przyczepione były szachowniczki z nazwiskami wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy. Balony te – symboliczny las smoleński – zostały wypuszczone w niebo przy dźwiękach pieśni Stana Borysa do słów C. K. Norwida „Popiół i Diament”.

Las smoleński już po raz drugi był częściom obchodów rocznicowych Tragedii Smoleńskiej. Tegoroczny odbył się pod hasłem „las smoleński – zwycięstwa zaranie”. Nawiązywał on do słów polskiego wieszcza narodowego „…czy zostanie, Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament, Wiekuistego zwycięstwa zaranie…”. Był on swoistą deklaracją wobec tych, którzy odeszli na wieczną wartę w 1940 i 2010 roku. Deklaracją, że ofiara ich życia nie zostanie zmarnowana, a stanie się zaraniem zwycięstwa. Zwycięstwa życia nad śmiercią, prawdy nad kłamstwem i dobra nad złem. Stanie się zwycięstwem naszej Ojczyzny.

W uroczystości uczestniczył poseł Patryk Jaki, który podkreślił jak ważne jest to, że opolanie pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 2 lat. Powiedział, że pamięć narodowa jest równoznaczna z jego tożsamością. Wyraził również nadzieję, że co roku mieszkańcy Opola będą spotykać się 10.04 i wypuszczać w niebo białe i czerwone balony – symbole pamięci, by w ten sposób uczcić wszystkie ofiary tragedii nad Smoleńskiem.

Wieczorem w opolskiej Katedrze została odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy. W homilii padły ważne słowa o odpowiedzialności polityków za sytuację w naszej Ojczyźnie. Odpowiedzialności za ataki na Kościół katolicki, jego biskupów i dyskryminowanie mediów katolickich.

Kulminacją obchodów II rocznicy Tragedii nad Smoleńskiem było wspólne zapalenie zniczy ułożonych w napis „10.04.2010 Pamiętamy”. Mieszkańcy Opola pamiętają i nie zapomną, bo nie sposób zapomnieć.

Autor: Karina Piechota

Komentarze są zamknięte