Wiosną warto zadbać o samochód

Niezależna Gazeta Obywatelska

W kwietniu warto zadbać o proste zabiegi konserwacyjne auta, które pozwolą przygotować go do jazdy w warunkach sezonu wiosenno-letniego.

Koła i układ jezdny
Pierwszą czynnością, o której każdy kierowca powinien pamiętać wiosną jest sezonowa wymiana opon. Pierwsze cieplejsze dni w marcu zazwyczaj skutkują kolejkami w serwisach świadczących usługi w tym zakresie. Przyjmuje się, jednak że gdy temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza – należy zmienić opony letnie na zimowe. Nie należy jednak się zbytnio spieszyć ze zmianą, ponieważ opony zimowe będą lepiej sprawdzały się np. w przypadku przymrozków podczas porannej drogi do pracy. Zmiana opon jest też dobrą okazją do przeglądu układu hamulcowego, który jest mocno obciążany w warunkach zimowych. Należy m.in. zwrócić uwagę na to czy przewody hamulcowe nie pokryły się rdzą. Ponadto warto pójść o krok dalej i zbadać stan całego zawieszenia, m.in. amortyzatorów.

Karoseria, podwozie i wnętrze
Jednym z elementów, który może poważnie ucierpieć na zimowych warunkach nie tylko atmosferycznych, ale również np. w wyniku nadmiernego kontaktu z solą drogową jest lakier. Na przednówku dobrze poświęcić jest więcej czasu na dokładne umycie auta, które może uwidocznić uszkodzenia lakieru. Warto odpowiednio wcześnie zadbać nawet o drobne zadrapania, aby nie przekształciły się w poważniejsze skazy. W tym celu można sięgnąć po zaawansowane środki pielęgnacji, których coraz więcej na naszym rynku lub skorzystać z profesjonalnych usług. Podczas mycia należy ponadto zwrócić szczególną uwagę na wycieraczki, które mogły się znacznie zniszczyć zimą oraz sprawdzić stan świateł. Zdarza się bowiem, że kamyki znajdujące się w piasku sypanym zimą na drogi uszkadzają nie tylko lakier, ale i osłony reflektorów. Podczas posezonowego mycia samochodu pieczołowite mycie należy się nie tylko karoserii. Z odpowiednią dbałością należy umyć również podwozie, tak aby usunąć wszelkie szkodliwe zabrudzenia, jak np. osad z soli. Dopełnieniem wiosennego porządkowania auta jest gruntowne wyczyszczenie wnętrza samochodu, z końcem opadów śniegu o wiele  łatwiej utrzymać czystość i takie porządne wyczyszczenie auta może być widoczne jeszcze przez długi czas.

Klimatyzacja
Coraz wyższe temperatury z czasem przełożą się na coraz częstsze sięganie po klimatyzację. O ten element należy więc zadbać jeszcze przed nastaniem ciepłych dni. W szczególności należy pamiętać o okresowej wymianie filtra przeciwpyłkowego. Zaniedbanie tej czynności może skutkować nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale może być również groźne dla zdrowia, ponieważ w starym filtrze mogą pojawić się szkodliwe zarodniki grzybów.

Płyny
Po sezonie zimowym należy skontrolować i uzupełnić stan wszystkich płynów i olejów. W zależności od potrzeb można uzupełnić bądź wymienić olej silnikowy, olej w układzie wspomagania, płyn hamulcowy i płyn chłodniczy. Należy również pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy z zimowego na letni. Dodatkowo ponieważ ujemne temperatury mogą niekorzystnie wpływać na różnego rodzaju instalacje, warto po oczyszczeniu auta i uzupełnieniu płynów zwrócić uwagę czy nie dały o sobie znać żadne wycieki. Jeżeli pojawią się chociaż drobne nieszczelności warto od razu je naprawić. Może się to przełożyć na oszczędność wobec poważnych napraw jakie mogą za sobą pociągnąć zaniedbania w tej kwestii.

Oprac. TK, za: https://www.libertydirect.pl/newsletter/04-2012/wiosna-za-kierownica.html

Komentarze są zamknięte