Kącik literacki NGO: Hucpa

Niezależna Gazeta Obywatelska

Naród poczuł się oszukany. Społeczeństwo powinno znać prawdę. Ludzie mają prawo wiedzieć. Piękne ogólniki – wzniosłe hasła, które doskonale sprawdzają się jako nagłówki w gazetach. A co tak naprawdę znaczą? Czy na co dzień zastanawiamy się nad znaczeniem słów, którymi jesteśmy bombardowani?

Mam wrażenie, że nie. Przykładem sprawa półrocznej Madzi z Sosnowca i jej matki – Kasi. Okrutne oceny „społeczności” (żeby nie powiedzieć motłochu), przypinane do misiów zostawianych w miejscu znalezienia zwłok. Teksty w stylu: „Mamo, ja chciałam tylko żyć, jak mogłaś mi to zrobić”. Czy któraś z kobiet czuwających na tym nieszczęsnym gruzowisku zastanawiała się choć przez chwilę, co czuje ta 22- letnia dziewczyna oskarżona o dzieciobójstwo? Wśród czuwających było przecież dużo kobiet, dużo matek. Szkoda, że one poddając się manipulacji mediów mediów opłakując dziewczynkę, matkę już dawno oceniły.

Nie wiem, czy śmierć Madzi była przypadkowa, czy ktoś dziewczynce „pomógł”. Śledztwo trwa a jego ustaleń i wyników nie poznamy być może nigdy. Ponieważ nie znam faktów, ani nie siedzę w uczuciach tych dwojga, staram się ich nie osądzać. Człowiek nawet zalewany informacjami i poddawany najbardziej bezczelnym manipulacjom, nie ma prawa osądzać drugiego człowieka.

HUCPA

Tak łatwo nam przychodzi z dzisiejszej perspektywy

Ocenianie decyzji podejmowanych przez innych

Z wysokości kanapy, zza grymasu głupiej miny

Wszystko od razu wiemy, co ciepłe a co zimne.

Na naszą korzyść działa przecież czas.

Nie wiemy tylko, jak bardzo zmienił się świat

Od tamtej chwili.

Czym różni się od siebie sprzed dwóch lat, czy

Piętnastu minut.

Nigdy nie masz pewności, więc może niekoniecznie

Przyłączaj się do chóru, gdy obwołują człowieka

Złodziejem.

Najtrudniej sformułować najprostsze pytania, wiem.

Może warto zawalczyć o to, co najtrudniejsze?

 Autor: Maria

Komentarze są zamknięte