Z Opola
Hit tygodnia w Opolu. Aż poświęcę kilka zdań dla tej sprawy, ponieważ jest niesamowita. Janusz Kwiatkowski wraca do ratusza! Taka wiadomość obiegła wszystkie media, dlatego można było liczyć na szybki odzew ze strony zainteresowanego faktem środowiska. Więc mija kilka dni i Kwiatkowski… do ratusza jednak nie wraca. Chłopina miał dostać umowę zlecenie przy pracach dotyczących Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Czytaj więcej…
Chore rozwiązania emerytalne rodem z kosmo-ekonomii
2Niedawno nasz premier Donald Tusk upierał się że wprowadzenie ACTA w Polsce jest koniecznością. Dziś, jak wiadomo, głęboko się od tego odcina, a nawet chce namawiać przywódców Unii Europejskiej do odrzucenia porozumienia. Teraz narzuca się pytanie skąd taka szybka zmiana decyzji? Premier chcę odsunąć uwagę młodych ludzi od swojej osoby, alby nie być kojarzonym z wprowadzeniem porozumienia ACTA. A tak naprawdę chodzi o wprowadzenie tylnymi drzwiami rektyfikacji podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Czytaj więcej…
Kościół w Rożnowie – fundacja zaprzyjaźnionych rodów
Kościół filialny pw. Świętej Trójcy w Rożnowie w gminie Wołczyn jest cennym zabytkiem na szlaku drewnianych kościółków woj. opolskiego. Wzniesiono go w 1788 r. na miejscu kościoła wzmiankowanego w źródłach w 1376 r., a przejętego w 1 połowie XVI w. przez ewangelików. Kościół konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce jest deskowany. Składa się z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, wyższej, prostokątnej nawy oraz wieży w konstrukcji słupowej. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetami. Czytaj więcej…
Dziwne praktyki w powiecie opolskim przy budynku starostwa
18Po tym jak jakiś czas temu wojewoda wypowiedział staroście opolskiemu umowę najmu pomieszczeń, które ten zajmował w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, powiat opolski został z poważnym problemem. Przez ostatnie kilkanaście lat władzom powiatu nie udało się zorganizować własnej siedziby z prawdziwego zdarzenia, wypowiedzenie umowy najmu pomieszczeń oznaczało gorączkowe poszukiwania nowego lokum. Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Słowianki
Pozostałości pogaństwa to temat wstydliwy i niezbyt często poruszany. Jednak na całym obszarze historycznej słowiańszczyzny: w Polsce, na Białorusi, Ukrainie, w europejskiej części Rosji a także na całkiem nie – słowiańskiej Litwie „profesja” nie zaginęła. Wręcz przeciwnie: znachorki, zamawiaczki, „babki” i inne spadkobierczynie kapłanek całkiem nieźle się mają pełnią funkcję wspomagającą leczenie farmakologiczne. Ludzie idą do lekarza i do „babki”, bo Panu Bogu świeczka… Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 181. rocznica bitwy pod Olszyną Grochowską
1Bitwa pod Olszynką Grochowską stoczona 25 lutego 1831 r. była jedną z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego, w której poległo ok. 7 tys. żołnierzy polskich.
Po bitwach pod Stoczkiem, Dobrem i Wawrem wojska polskie skoncentrowały się na przedpolach Pragi. Pierwsze próby zdobycia Olszynki Grochowskiej, stosunkowo łatwo udaremnione przez Polaków, miały miejsce już 20 lutego 1831 r. Wojska polskie w liczbie ok. 48 tys. dowodzone były oficjalnie przez księcia Michała Radziwiłła Czytaj więcej…