Tak się jakoś dziwnie na tym świecie składa, że są sprawy o których z góry wiadomo, że są przegrane i nic, po prostu nic się nie da zrobić, aby to zmienić. Do takich właśnie spraw zaliczyć można coś bardzo egzotycznego i zapomnianego. To “polska racja stanu”. Zwłaszcza na Śląsku jest to coś, co zawsze musi przegrać. Może kogoś to dziwić, ale nie mnie. Ja pamiętam, że kiedy pewna bardzo dobrze wykształcona pani obejmowała stanowisko Komisarza Unii Europejskiej zapytano ją: “Czy będzie Pani bronić w Brukseli polskiej racji stanu?” Czytaj więcej…
NIE DLA ACTA – druga manifestacja w czwartek w Opolu
216 lutego br. o godzinie 17.00 w Opolu pod CH Solaris rozpocznie się druga manifestacja przeciwko ACTA. Pikieta zakończy się o godz. 19.00. Po krótkich przemówieniach nastąpi przemarsz pod gmach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Trasa przemarszu jest następująca: CS Solaris – Osmańczyka – Rynek – “okrążenie Ratusza” – Zamkowa – Urząd Marszałkowski. Czytaj więcej…
Kochamy Polskę i upamiętniamy żołnierzy Armii Krajowej
Zapraszamy na happening organizowany wspólnie przez Młodzieżówkę Solidarnej Polski i Młodzież Wszechpolską. Happening odbędzie się 14.02.2012 r., tj. we wtorek o godz. 16.30 przed wejściem do Ratusza. Temat: Kochamy Polskę i upamiętniamy żołnierzy Armii Krajowej. Więcej na www.kochampolske.com Czytaj więcej…
Podziel się miłością – oddaj krew na walentynki
Już jutro 14 lutego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty” zapraszają na walentynkową akcję promocji honorowego krwiodawstwa „Podziel się miłością – oddaj krew na walentynki”.
Dla par, które jutro wspólnie oddadzą krew czekają liczne nagrody w postaci zaproszeń do kina, teatru, klubów fitness, a także do opolskich restauracji i kawiarni. Czytaj więcej…
Metryka sprawy w urzędach
2Od 7 marca urzędnicy będą mieli obowiązek prowadzenia metryki każdej sprawy administracyjnej. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji określiło właśnie wzór i sposób ich prowadzenia.
Zgodnie z projektem rozporządzenia metryka sprawy, wraz z dokumentami, do których odsyła ma stanowić obowiązkową część akt sprawy administracyjnej i ma być na bieżąco aktualizowana. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 118. rocznica urodzin pisarza Jana Emila Skiwskiego
Jan Emil Skiwski był polskim pisarzem i krytykiem literackim. Urodził się 13 lutego 1894 r. w Warszawie. Do 1918 r. przebywał w Rosji, gdzie w 1909 r. w Moskwie ukończył gimnazjum. Początkowo związany politycznie z obozem sanacyjnym (BBWR i OZN), następnie zadeklarował się jako zwolennik endecji. Był członkiem polskiego PEN-Clubu (od 1939 r.) i wiceprzewodniczącym Związku Zawodowego Literatów Polskich.
W 1929 r. Emil Skiwski porównał psychologizm dzieł Dostojewskiego do Żeromskiego i odmawiał temu drugiemu „rozległej wiedzy o człowieku”, jaką posiadał Dostojewski. Czytaj więcej…