Według nowego raportu PIP opolscy pracodawcy mają wiele za skórą. Jak pokazują badania w naszym regionie głównym problemem jest terminowość wynagrodzeń. Z tego tytułu do opolskiego oddziału PIP przychodzi najwięcej skarg i zażaleń. Kolejnym problem to przekraczanie niepłacenie pracownikowi za wykonane nadgodziny oraz przekraczanie uprawnień pracodawcy. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: RAŚ o polskich obozach koncentracyjnych, a Tusk traci poparcie
Z Opola
Poseł Kępiński z Ruchu Palikota przyszedł do Radia Opole w masce.. Stwierdził, że Palikota pogonili młodzi prawicowcy. Cóż za wspaniałe stwierdzenie. Panie pośle, proszę teraz wszystkim czytelnikom wyjaśnić, co to znaczy prawicowiec? Czekamy! Ma Pan jeszcze sporo czasu do końca kadencji aby się nauczyć. Czytaj więcej…
NGO à Paris: Polska wyspa w Paryżu
3Paryż to jedyne takie miasto w świecie. Wyjątkowe zwłaszcza dla Polaków bowiem w samym jego sercu jest polska wyspa św. Ludwika. To tutaj, niedaleko katedry Notre Dame de Paris położonej na sąsiedniej wyspie, przy 2 rue St. Luis znajduje się sławny Hotel Lambert, przy 36 quai de Bethune w latach 1912-1934 mieszkała Maria Skłodowska-Curie, a przy 36 quai d’ Orléans mieści się Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, Biblioteka Polska w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 507. rocznica urodzin Mikołaja Reja
1Mikołaj Rej z Nagłowic, herbu Oksza urodził się 4 lutego 1505 w Żurawnie pod Haliczem. Był polskim poetą i prozaikiem renesansowym, politykiem oraz teologiem ewangelickim. Choć nie był humanistą w naukowym rozumieniu tego słowa, zawdzięcza się mu upowszechnienie idei humanitas w polskiej kulturze. Długo uznawano go za „ojca literatury polskiej„, przez wielbicieli nazywany także – za sprawą moralitetu Wizerunk – „polskim Dantem„. Czytaj więcej…