ACTA – akcja protestacyjna. W Opolu protest w czwartek o 18.00

Niezależna Gazeta Obywatelska9

Co to jest ACTA?

ACTA to międzynarodowe porozumienie dotyczące zwalczania podrabianych towarów i piractwa, za którego przyjęciem lobbują amerykańskie koncerny.

Kto za tym stoi?

ACTA, według informacji Wikileaks, to inicjatywa amerykańska, mająca na celu stworzenie prawnie wiążącego instrumentu do wywierania nacisku na państwa-sygnatariuszy, aby te zaostrzały walkę z naruszeniami własności intelektualnej. Nakłonienie do podpisania porozumienia innych (biedniejszych) państw jest dla Amerykanów bardzo ważne, ponieważ USA są znaczącym eksporterem dóbr audiowizualnych na światowym rynku i zwalczanie podrabianych towarów, piractwa czy innych naruszeń praw własności intelektualnej ma dla nich znaczenie ściśle ekonomiczne.

Co zarzucamy ACTA?

 • Treść porozumienia uzgadniania była podczas tajnych negocjacji. Do tej pory, czyli przez ponad dwa lata, żadne państwo nie udostępniło wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji ani nie przeprowadziło rzetelnych konsultacji społecznych.
 • Porozumienie stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych poprzez wprowadzenie możliwości dochodzenia prywatnej egzekucji praw autorskich, bez kontroli sądu, w której posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników.
 • ACTA może prowadzić do ograniczenia wolności słowa, jeśli pod presją właścicieli praw autorskich dostawcy internetu zaczną blokować legalne i wartościowe treści. Właśnie do tego zagrożenia odwoływał się protest Wikipedii. ACTA zobowiązuje dostawców internetu do monitorowania treści i działań, jakie podejmują użytkownicy, nadając im rolę „policji internetowej”.
 • Przyjęcie ACTA może wywołać obniżenie konkurencyjności i innowacyjności europejskich podmiotów gospodarczych w stosunku do zagranicznych przedsiębiorstw, którym prawo nie narzuca podobnych obowiązków. ACTA w szczególności może powodować tzw. chilling effect u startujących przedsiębiorców, którzy w obawie przed miażdżącymi odszkodowaniami mogą hamować swoją innowacyjność.

Na jakim jesteśmy etapie?

16 grudnia, na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (sic!) Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na przyjęcie porozumienia w sprawie ACTA. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie roku odbędzie się rozstrzygające głosowanie w Parlamencie Europejskim.

25 listopada 2011 r. rząd podjął (w trybie obiegowym) decyzję o podpisaniu ACTA. Nastąpi to prawdopodobnie już 26 stycznia.

19 stycznia Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni zainterweniował u Premiera. Poprosił o ponowną dyskusję na temat porozumienia. Minister Boni spotka się w tej sprawie 24 stycznia z Premierem oraz ministrami kultury i spraw zagranicznych.

Co możesz zrobić?

Ruszyła wielowątkowa akcja „Nie dla ACTA”, do której możesz się przyłączyć. Bieżące informacje o tym, co i gdzie można w sprawie ACTA zrobić powinny być dostępne na wspólnym forum internetowym akcji: http://stopacta.com.pl/ 

Protesty uliczne

Na Facebooku organizują się grupy, które szykują demonstracje uliczne w wielu miastach. Aktualnie zapowiadane są protesty w: Warszawie (24 stycznia i 25 stycznia), Krakowie, Lublinie, KatowicachPoznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Szczytnie, Radomsku, Tarnowie, Białymstoku, Bielsko-Białej, Pile, Toruniu, Częstochowie, Gdyni, Sosnowcu, Zamościu, Rybniku i Opolu. Zdecydowana większość z nich jest zaplanowana na środę, 25 stycznia. Informacje pojawiają się głównie na tej stronie.

Przeciw ACTA w Opolu

W Opolu grupa ludzi zrzeszona na Facebooku planuje w czwartek 26 stycznia o godz. 18.00 zrobić przemarsz  ulicami: Osmańczyka – Krakowska – Mozarta – Piastowska – Urząd. Udział w proteście zadeklarowało już ponad 1300 osób!

START godz 18:00 – Solaris Center ( Zbiórka )

Ulotka do wydruku:
http://webdiv.xn.pl/ACTA2.png wersja mini
http://webdiv.xn.pl/ACTA.png Wersja A4

Blackout

Pojawiła się też inicjatywa przeprowadzenia blackoutu, czyli wyłączenia w akcie protestu własnej strony internetowej na jeden dzień. Wstępna data akcji to poniedziałek, 23 stycznia. Więcej informacji znajdziecie tutajNGO włączy się do akcji protestacyjnej wyłączając swoją stronę w czwartek 26 stycznia 2012 r.!

Osoby, które chcą aktywnie pomóc w planowaniu i koordynowaniu różnych działań protestacyjnych mogą do nas dołączyć wysyłając e-mail na adres: [email protected] (prosimy o informację, jaką organizację reprezentujecie i w jaki sposób chcecie pomóc).

Apele i petycje 

Najpilniejsza sprawa to skłonienie polskiego rządu do opóźnienia podpisywania ACTA, które zostało zaplanowane na 26 stycznia. Jeśli się zgadzasz z tym żądaniem i chcesz zaapelować do Premiera Donalda Tuska, podpisz się pod petycją!

Organizacje pozarządowe już od miesięcy apelują do władz państwowych i europarlamentarzystów o odrzucenie porozumienia. Nasze apele nie mają jednak tak wielkiej siły przebicia jak głos obywateli – internautów. Dlatego proponujemy Wam, żebyście sami wysyłali apele do europarlamentarzystów, które uświadomią im skalę i rangę problemu. Możecie sami zaproponować jego treść albo skorzystać z jednej z proponowanych przez nas wersji:

Apel możecie wysłać do europarlamentarzystów, którzy uczestniczą w procesie decydowania o ostatecznym kształcie porozumienia:

Lidia Geringer de Oedenberg <[email protected]>
Tadeusz Zwiefka <[email protected]>
Piotr Borys <[email protected]>
Zbigniew Ziobro <[email protected]>
Jacek Protasiewicz <[email protected]>
Joanna Senyszyn <[email protected]>
Arkadiusz Bratkowski <[email protected]>
Bogusław Sonik <[email protected]>
Filip Kaczmarek <[email protected]>
Michał Kamiński <[email protected]>
Krzysztof Lisek <[email protected]>
Adam Gierek <[email protected]>
Lena Koralska-Bobińska <[email protected]>
Bogdan Marcinkiewicz <[email protected]>
Konrad Szymański <[email protected]>
Marek Gróbarczyk <[email protected]>
Andrzej Grzyb <[email protected]>
Paweł Kowal <[email protected]>
Paweł Zalewski <[email protected]>
Ryszard Czarnecki <[email protected]>
Małgorzata Handzlik <[email protected]>
Jarosław Wałęsa <[email protected]>

Źródło  http://panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna

 1. ja
  | ID: e8a6ee70 | #1

  W Parlamencie Europejskim

  ZA ACTA (Przeciw rezolucji potępiającej tryb pracy nad ACTA) głosowali:

  PiS:

  Tadeusz Cymański, Marek Józef Gróbarczyk, Michał Tomasz Kamiński, Ryszard Antoni Legutko, Marek Henryk Migalski, Jacek Olgierd Kurski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Piotr Poręba, Konrad Szymański, Zbigniew Ziobro

  Przecież to wasi ulubieńcy i już zagłosowali a teraz maja jak chorągiewka zmienić zdanie????

 2. Galonimus
  | ID: 141f7948 | #2

  Lubię to!

 3. Galonimus
  | ID: 141f7948 | #3

  w sensie protest, ale też to na co zwrócił/a uwagę JA nad moim wpisem: PiS głosował w europarlamencie za, a teraz wykorzystuje ACTA aby nabić sobie procent „poparcia”. Kolejny przykład zakłamania (nieważne jakiej partii) POLITYKÓW

 4. | ID: 2c64ff56 | #4

  Przygotowania do schowania NGO – ad ACTA:) – > http://ngopole.pl/index.acta.php

 5. Jotte
  | ID: 5c2537c6 | #5

  Zippyshare,megaupload,torrenty.org,rapidshare,hulkshare,4shared,e-mule,dc++,ares.

  Niech sobie wybiją z głowy że ludzie muzy nie będą ściągać z neta. Polaków nie jest stać na kupno CD w Empiku za 33 pln, przy czym DNIÓWKA PRZY NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ TO JAKIEŚ 58 PLN NETTO.

  WCZORAJ MÓWIONO O TYM NA RADIU MARYJA.

  LUBIĘ TO RADIO – WALĄ PRAWDĘ ,ONI SIĘ TAM NIE PIERD… Z TEMATEM.

 6. Jotte
  | ID: 5c2537c6 | #6
 7. Jotte
  | ID: 5c2537c6 | #7
 8. galla
  | ID: 770280b2 | #8

  pis głosował za ACTA !

 9. Eleonora
  | ID: ed79421c | #9

  @galla

  Ależ szanowny panie gallu, Pis jak zwykle:
  Jest Za, a nawet przeciw

  Ciekawy artykuł na ten temat

  http://www.bibula.com/?p=50619

Komentarze są zamknięte