Powstaje katolicka odpowiedź na promujący wręcz liberalne światopoglądowo państwo Ruch Palikota?

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Katoliccy konserwatyści planują powołać ruch Błękitna Polska. Ma stać się partią polityczną broniącą praw wierzących. Jak dowiedziała się „Rz” w kwietniu, chcą  powołać ruch społeczny. Błękit jako kolor maryjny ma symbolizować jego zawierzenie opiece Maryi.

Początkowo ruch ma działać na zasadzie stowarzyszeń lokalnych, ale przed wyborami w 2014 r. ma się przekształcić w partię polityczną. – Ruch nie będzie dublował apostolskiej misji Kościoła. Ma realizować wyłącznie cele polityczne – zaznacza Krzysztof Zagozda, prezes katolickiego stowarzyszenia Unum Principium (w 2009 r. protestowało przeciw koncertowi Madonny w Warszawie w święto Wniebowzięcia Matki Boskiej) i pomysłodawca akcji.

W kwietniu planowany jest zjazd ma być ogłoszony obywatelski projekt ustawy o ochronie religii katolickiej.

Kto ma być w tym Rucha:

– Prawa katolików w ostatnim czasie rzeczywiście są lekceważone i łamane, ale nie wiem, czy ich obrona wymaga powoływania osobnego ruchu – mówi „Rz” posłanka PiS Anna Sobecka. Ona, podobnie jak byli posłowie LPR Zygmunt Wrzodak i Mirosław Orzechowski oraz m.in. członkowie środowisk katolickich konserwatystów i tradycjonalistów, działacze ruchów obrony życia, została zaproszona na zjazd.

Co mówią „eksperci”:

– Jeżeli nacisk środowisk lewicowo-liberalnych na usuwanie symboli katolickich z przestrzeni publicznej będzie rósł, to wzrośnie też opór środowisk katolicko-narodowych. Ale będzie się ogniskował w głównych partiach: PiS i SP – uważa politolog dr Jacek Kloczkowski.

– Klucz ma o. Tadeusz Rydzyk. Poza słuchaczami Radia Maryja nie ma znaczącej, zorganizowanej grupy katolickich konserwatystów. Jeżeli ojciec dyrektor inicjatywę poprze, to ma cień szansy na sukces, ale nie wydaje mi się, by tak zrobił – dodaje politolog dr Artur Wołek.

 

Rzeczpospolita przypomina co się udało katolickim działaczom. Może ktoś przypomni więcej?

Dzięki ich akcji usunięto z telewizji publicznej Adama Nergala Darskiego, lidera heavymetalowego zespołu Behemoth (był jurorem „Voice of Poland”). Katolickim działaczom i obrońcom życia udało się też zebrać ponad 600 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W sierpniu odrzucił go Sejm przewagą głosów 191 – 186.

Oprac. TK, za: Rzeczpospolita

  1. | ID: 04549dcc | #1

    Ciekawy biuletyn. Ponad partiami bliższymi czy dalszymi kościołowi można pomodlić się za ojczyznę. Dla wierzących może okazać się to najskuteczniejsza metoda przemiany Polski. Szczegóły -> http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/assets/Biuletyn-nr-12.pdf

Komentarze są zamknięte