Sztuka z Fejsbuka

Niezależna Gazeta Obywatelska

Do końca stycznia samorządy mogą zgłaszać się do udziału w akcji Dzieci-Dzieciom. W regionach wystawiany będzie dla rodziców spektakl „Fejs Bóg”, dla dzieci przeprowadzone będą warsztaty edukacyjne.

Akcja Dzieci-Dzieciom w skali ogólnopolskiej została zainicjowana w 2010 roku. Ma w swoim dorobku m.in. warsztaty pisarskie, podczas których dzieci wspólnie ze znanym autorem bajek tworzyły własne bajki edukacyjne. W tym roku organizatorzy chcą dotrzeć nie tylko do najmłodszych, ale też do ich rodziców i młodzieży.

Dlatego przygotowana została propozycja, łącząca w sobie potrzeby różnych odbiorców – podczas gdy dla dorosłych i młodzieży wystawiany będzie spektakl „Fejs Bóg” o popularnym portalu społecznościowym, dla dzieci organizowane będą warsztaty związane z bajkami. – Wiem, jak jest w małych miejscowościach. Często dom kultury nie działa, albo ledwo stoi. Tymczasem tam są dzieciaki zdolne, tylko trzeba im pomóc – mówi Daniel Wielebna, aktor i ambasador akcji Dzieci Dzieciom. Powstałe podczas dziecięcych warsztatów opowiadania zostaną zamieszczane na portalu edukacyjnym, gdzie każdy region będzie miał swoją specjalną zakładkę. Planowane jest przeprowadzenie plebiscytu na najciekawszą bajkę z danego regionu.

Ta, która zdobędzie najwięcej głosów będzie zaadaptowana na sztukę teatralną. Inscenizacja sztuki, dzięki sponsorom, zostanie przygotowana przez dzieci w lokalnym domu kultury lub w teatrze. Nad merytoryczną i artystyczną częścią spektaklu teatralnego czuwać będzie twarz akcji Dzieci-Dzieciom Daniel Wieleba oraz znany reżyser i autor spektakli dla dzieci, aktor Teatru Rampa w Warszawie, Piotr Furman.

Tym samym akcja Dzieci-Dzieciom nabiera pełnego wymiaru. Bajki dla dzieci, których autorami były również dzieci, będą przedstawione w formie sztuki teatralnej, w której główne role będą obsadzone oczywiście przez dzieci. To kwintesencja całego projektu – mówi Rafał Opaliński, pomysłodawca i koordynator akcji.

Premiery przygotowanych przez dzieci sztuk teatralnych powstałych na motywach bajek, odbędą się podczas zorganizowanego w ostatnim miesiącu 2012 roku „Bajkowego Festiwalu Teatralnego Dzieci-Dzieciom”. Jego celem będzie przedstawienie szerokiej publiczności wyników całorocznej pracy dzieci. Finałem festiwalu będzie możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki podczas oficjalnej gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Tymczasem dorośli z nieco starszymi dziećmi (od lat 14) będą mogli oglądać sztukę „Fejs Bóg„. – Facebook jest fantastyczną rzeczą, ale niesie też ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Mam nadzieję, że rodzicom po obejrzeniu spektaklu łatwiej będzie porozmawiać ze swoimi dorastającymi dziećmi o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Internet – mówi Szymon Turkiewicz, reżyser sztuki. W spektaklu występują Magdalena Engelmajer oraz Daniel Wieleba. „Fejs Bóg” to przewrotna opowieść, w której realizm miesza się z surrealistycznymi scenami; pokazuje dobre i złe strony internetowego fenomenu jakim stał się Facebook.
Chcemy z akcją dotrzeć nie tylko do dużych miast, ale też do mniejszych miejscowości. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki naszym działaniom umożliwimy łatwiejszy start dzieciom biorących udział w akcji. Dlatego wszystkich namawiamy do kontaktu z nami poprzez telefon, mail, stronę http://www.dzieci-dzieciom.com/ – podkreśla Opaliński. Jak wyjaśnia, do końca stycznia organizatorzy czekają na zgłoszenia z regionów, potem powstanie szczegółowy harmonogram działań.

Źródło: www.samorzad.pap.pl

Komentarze są zamknięte