Ruszyła wyszukiwarka leków refundowanych

Niezależna Gazeta Obywatelska

Pod adresem www.leki.opolskie.pl działa już wyszukiwarka, której celem jest ułatwienie znalezienia informacji o poziomie refundacji leku, który znajduje się na nowej liście leków refundowanych. Przygotowali ją informatycy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, z inicjatywy wicemarszałka Romana Kolka. Powinna ona ułatwić lekarzom i aptekarzom znalezienie interesującej ich pozycji i jej poziomu odpłatności na tej długiej liście leków.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r. ukazało się w internecie w formie plików EXCEL lub PDF, co znacząco utrudnia wyszukanie znajdujących się na niej leków – nowa wyszukiwarka ma to zdecydowanie ułatwić.

Przez wpisanie trzech pierwszych liter nazwy leku wyświetla się cała intuicyjna lista leków możliwych do zastosowania, z informacją o opcjach refundacyjnych w zależności od wskazań medycznych. W wyszukiwarce znajduje pełna lista leków refundowanych, w tym najistotniejsze 148 leków o dwóch możliwych poziomach refundowania. Wyszukiwarka pozwala na znalezienie poziomu refundacji w zależności od wskazań medycznych. Jest również informacja na temat wydatków ponoszonych przez pacjenta.

Przeglądarka będzie rozbudowywana – kolejnym krokiem będzie przygotowanie opcji, w której punktem wyjścia będzie substancja czynna zawarta w leku. Wszystko po to, by także pacjent mógł porównać, ile będzie musiał zapłacić za konkretny lek lub jego zamiennik. Intuicyjnie będą też wskazywane najtańsze dla pacjenta opcje terapeutyczne.

Na razie z przeglądarki będzie można korzystać tylko on-line, jej przygotowanie do działania off-line wymaga dłuższego przygotowania, ale nad tym także informatycy z UMWO będą pracować.

Oprac. VR, Urząd Marszałkowski w Opolu

Komentarze są zamknięte