Co nas czeka od stycznia w aptekach?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Dokładnie 847 leków przestanie być refundowanych od stycznia 2012 r. Dodatkowo apteki będą musiały stosować stałą marżę, skończą się dotychczasowe rabaty, które apteki otrzymywały za zakup leków od firm farmaceutycznych. To wszystko spowoduje, iż leki znacznie zdrożeją, na czym mocno ucierpią pacjenci.

Z listy głównie wypadną leki dla pacjentów cierpiących na cukrzycę, schizofrenię, chorobę Alzheimera, astmę czy nowotwory.

Bardzo często będzie dochodzić do sytuacji, w której pacjenci zamiast płacić dotychczasową cenę ryczałtową – 3,20zł, będą pokrywać z własnej kieszeni większą część leczenia, czyli do opakowania będą musieli dopłacić np. 30-60zł.

Od nowego roku, w każdej aptece pacjenci będą płacić jednakowa cenę za leki. Przestaną obowiązywać tzw. leki za grosz lub za jedną złotówkę. To również osłabi wiele budżetów. W sytuacjach, gdy ktoś miał wykupić np. 10 opakowań leku, płacić 1 zł, teraz będzie musiał zapłacić 32zł. Jest to mocne niezrozumiałe działanie Ministerstwa Zdrowia, ponieważ tą drobną różnicę pokrywał albo farmaceuta oddający swój zysk, albo firmy farmaceutyczne, które udzielały odpowiednich rabatów.

Cale zmiany doprowadzą tylko do sytuacji w której chorzy przestaną kupować leki. Już teraz ustawiają się wielkie kolejki w aptekach, gdzie pacjenci chcą kupić maksymalną ilość leków, na przyszły rok.

Czy naprawdę nie ma innego sposobu oszczędzania, jak tylko na pacjentach i obywatelach?

 Autor: Łukasz Żygadło

Komentarze są zamknięte