Archiwum

Archiwum dla 28/12/2011

Jadwiga Chmielowska: Wybuch Drugiego Powstania Śląskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wojsko Polskie w dniach 13-25 sierpnia  rozgromiło bolszewików dochodzących już prawie na przedmieścia Warszawy. Bitwa Warszawska, w której najcięższe walki stoczono pod Ossowem zatrzymała pochód komunizmu przez całą Europę. Przeszła do historii jako jedna z osiemnastu najważniejszych bitew w dziejach świata.  Ambasador brytyjski Polsce – lord  Edgar Vincent D’Abernon  w jednym ze swoich tekstów (sierpień 1930 r.) napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Czytaj więcej…

Lokal przy Szpitalnej zamiast RAŚ zajęła mniejszość niemiecka

Niezależna Gazeta Obywatelska 8

W lokalu przy ul. Szpitalnej 7a w Opolu, który wcześniej wynajmował Ruch Autonomii Śląska zajęło Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, którego prezesem jest Bruno Kosak (http://www.dbg.org.pl/). Po naszej interwencji Ruch Autonomii Śląska w Opolu otrzymał wypowiedzenie umowy najmu lokaju przy ulicy Szpitalnej 7a należącego do Stowarzyszenia Bibliotek CARITAS im. św. Karola Boromeusza. W sierpniu br. Łukasz Woźniak, asystent Rzecznika Diecezji Opolskiej powiedział nam, Czytaj więcej…

Mariusz Dzierżawski pisze list otwarty do Jerzego Owsiaka

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

W Warszawie widać coraz więcej bilbordów reklamujących XX Finał WOŚP. Z doświadczenia wiem, że tych bilbordów będzie każdego dnia więcej i więcej, a za 2 tygodnie będzie Pan królem mediów! To wielka szansa nie tylko na popularność, ale również na zrobienie czegoś dobrego.

W tym roku celem zbiórki, jak przeczytałem na stronie WOŚP, jest zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków i pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Szlachetny cel. Czytaj więcej…

Polecamy książkę „Taniec na linie, nad przepaścią” Jana Żaryna

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opracowanie opowiada o mniej znanych – wojennych i powojennych – losach formacji ideowo-politycznej, której powstanie wiązało się z wydarzeniami lat trzydziestych XX w.: likwidacją Obozu Wielkiej Polski, zabójstwem ministra spraw wewnętrznych rządu RP Bronisława Pierackiego i ustanowieniem przez reżim sanacyjny obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Znaczna część książki została poświęcona losom Brygady Świętokrzyskiej po jej wymarszu z terenów okupowanej Polski. Opracowanie zawiera liczne fotografie oraz aneksy stanowiące zapisy wspomnień uczestników omawianych wydarzeń Czytaj więcej…

Opolanie na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

27 grudnia 1918 roku polskie oddziały w Poznaniu szturmem zdobyły budynek obsadzonego przez Niemców Prezydium Policji. Rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie, które miało przynieść wyzwolenie spod niemieckich rządów setek tysięcy ludzi.

Z okazji 93 rocznicy tych wydarzeń odbyło się w Poznaniu wiele uroczystości mających je upamiętnić. Nie mogło tego dnia zabraknąć również przedstawicieli Brygady Opolskiej ONR z banerem. Czytaj więcej…