Policyjne represje wobec 80-letniej weteranki, żołnierza Szarych Szeregów …

Niezależna Gazeta Obywatelska

W dniu 30 listopada 2011 r. w Sądzie Rejonowym w Katowicach odbyła się sprawa dotycząca rozpoznania zażalenia przewodniczącego KPN-OP Adama Słomki na nielegalne i bezzasadne działania policji podczas wiecu wyborczego z 17 września br., w czasie którego domagano się wykonania uchwały Rady Miasta w Katowicach z lat 90-tych o przeniesieniu pomnika wdzięczności armii ZSRR i odbudowy przedwojennego polskiego pomnika.

Prezes Sądu Rejonowego w Katowicach Krzysztof Hejosz (ten sam, które pobicie miał zlecić Adam Słomka) wydał zarządzenie o wyłączeniu jawności posiedzenia sądu Jest to działanie całkowicie bezprawne. W efekcie sprowadzeni funkcjonariusze policji usunęli z sali sądowej publiczność (wyprowadzono obecnych siłą, m.in. Kazimierza Świtonia) oraz około 30 osób publiczności. Na korytarzu sądu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali 3 osoby, w tym Elżbietę Postulkę, która w ostatnich wyborach kandydując z rekomendacji KPN-OP do Senatu RP otrzymała 8,69% głosów mieszkańców Katowic.

Spokojną 80-letnią osobę, weterana walk o niepodległość od lat 50-tych, pod pretekstem, że okazała policji „tylko” legitymację ławnika sądowego (co według policji nie jest wiarygodnym dowodem tożsamości) i przetrzymywano ją ponad 3 godziny w jednostce policji. Elżbietę Postulkę funkcjonariusze wynieśli siłą, mimo że siedziała spokojnie na ławce. Przy okazji przewrócono ją na ziemię!

Zygmunt Miernik (internowany w czasach PRL), który stanął w obronie Elżbiety Postulki został skopany, rzucony na ziemię, duszony i skuty w kajdanki. Został zwolniony wieczorem 30 listopada br. po 7 godzinach zatrzymania, przedstawiono mu sfingowany zarzut próby kradzieży broni funkcjonariuszowi policji.

Jak zauważył Kazimierz Świtoń sytuacja wygląda identycznie jak w 1978 roku, gdy w tym samym budynku sądu i tymi samymi metodami zarzucano mu, że napadł i pobił 7 cywilnych funkcjonariuszy MO.

Kolejna rozprawa w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód, pl. Wolności 10, 27 stycznia 2012 r; godz. 10.00.

Autor: Paweł Czyż, p.o. REDAKTORA NACZELNEGO KSI

Komentarze są zamknięte