Archiwum

Archiwum dla 29/11/2011

Właściwa wizja zjednoczonej Europy

Niezależna Gazeta Obywatelska 6

Europa, najbardziej dynamiczny kontynent na świecie, kuźnia wszelkiego przemysłu, matka wielkich i wzniosłych idei, które opanowały świat. Europa, ojczyzna najwyższej cywilizacji! Dużo w powyższych stwierdzeniach prawdy ale i fałszu.

Europa, ojczyzna najwyższej cywilizacji. Ale jakiej? Czytaj więcej…

Czy rząd zmniejszy zatrudnienie w administracji publicznej?

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Zdecydowanie zbyt mało mówi się o zmniejszeniu zatrudnienia w administracji publicznej.  Być może, na konkretne propozycje przyjdzie czas, jednak w kwestia zmniejszania deficytu budżetowego, kwoty, które państwo przeznacza na administracje, (dodam tylko, że są to kwoty, które ciągle rosnące) nie wróżą szybkiej poprawy. Można szybko dobrać się do kieszeni podatnika podnosząc akcyzę na paliwa, podatki, składki rentowe, czy wydłużając wiek emerytalny. Czytaj więcej…

Sercem kapelana

Niezależna Gazeta Obywatelska

W bardzo szerokim gremium księży wypłynęło ostatnio zagadnienie, wyrażone wcześniej gdzieś w mediach przez kręgi, które próbują obecnie „wypłynąć” na rozbudzanej przez się niechęci do chrześcijaństwa: „Czy Kościół sprostał zadaniu integracji społeczeństwa?”. Gdy rozbrzmiewały rozmaite uwagi, po sprzeczce z samym sobą („Czy warto?”) dość gwałtownie wstałem i powiedziałem: „Tak i widać to na naszym Śląsku! Kościół ludzi zjednoczył! Kościół po wojnie zebrał ludzi pochodzących z różnych światów: miejscowych i przybywających. Czytaj więcej…

SLD: finansowanie zabiegów „in vitro” z budżetów samorządów

Niezależna Gazeta Obywatelska

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były premier Leszek Miller, dokonał zadziwiającej analizy. Otóż Miller nie widzi związku między zabiegami „in vitro” i aborcją. SLD uważa, iż zabiegi „in vitro” są walką o życie ludzkie, natomiast na pytania dziennikarzy, czym więc jest aborcja, były premier odpowiedział, że: „tylko i wyłącznie decyzją kobiety, dotyczącą jej zdrowia”. Miller nie widzi tego, iż wprowadzenie wolności aborcyjnej jest de facto wydawaniem wyroków śmierci na dzieci, które pozbawiono prawa do narodzin. Czytaj więcej…

Handel nieuliczny

Niezależna Gazeta Obywatelska

Stop www.pap.pl

Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami za handel prowadzony poza miejscem wyznaczonym przez gminę. Minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie uzupełniające ostatnią zmianę Kodeksu wykroczeń.

Ponad tydzień temu w życie weszła nowelizacja przewidująca karę grzywny oraz możliwość przepadku towaru za handel poza miejscem wyznaczonym przez gminę. O przepadku towaru będzie decydował sąd. Przepisy mają doprowadzić do tego, by sprzedaż uliczna była prowadzona bez naruszania zasad uczciwej konkurencji i prawa podatkowego. Czytaj więcej…

Pytania Wielkiego Testu z Historii: powstania śląskie i plebiscyt

Niezależna Gazeta Obywatelska

Staraniem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego 25 listopada 2011 roku w auli Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej odbył się Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. W konkursie wzięło udział ponad 160 osób, które zmierzyły się z 40 pytaniami. Zwycięzcą Testu okazał się student prawa na Uniwersytecie Opolskim – Marek Wocka. Drugie miejsce zajął Marcin Nowara, student historii Czytaj więcej…

Znani jakich nie znacie: „Wolę mniej wygodne wyprawy na Kresy, od pobytu w zatłoczonych kurortach” – z Dariuszem Całusem, Radnym Miasta Opola i członkiem NSZZ „Solidarność” w Elektrowni Opole rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Panie Dariuszu opolanie mało wiedzą o Panu, a od niedawna został Pan Radnym Miasta Opola. Czy ma Pan dzieci?

Tak jestem żonaty i mam trójkę dzieci, 26 letnia najstarsza córka mieszka we Wrocławiu, jest już mężatką i mamą mojego 6-letniego wnuka Kuby. Młodsza córka ma 18 lat i przygotowuje sie do matury, a najmłodszy Wiktor w przyszłym roku pójdzie do szkoły. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 181. rocznica wybuchu powstania listopadowego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. Było powstaniem narodowym skierowanym przeciw Rosji. Zasięgiem objęło Królestwo Polskie, część Żmudzi, Wołynia i Litwy. Zakończyło się porażką 21 października 1831 r.

Hasło do powstania dał por. Piotr Wysocki, instruktor w Szkole Podchorążych Piechoty, przywódca działającego od 1828 r. spisku. Wieczorem 29 listopada 1830 r. powstańcy zaatakowali Belweder, w którym mieszkał wielki książę Konstanty. Czytaj więcej…