Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r.

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wystawa Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r. dotyczy okresu walk polskich pilotów w wojnie obronnej Francji w 1940 r. Koncentrować się będzie na kilku wybranych postaciach – pilotach, których historie życia są ilustracją typowego losu polskiego żołnierza-tułacza po klęsce wrześniowej.

Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt powiększeń archiwalnych fotografii (nigdzie wcześniej nie prezentowanych), kilkanaście cyfrowych barwnych rekonstrukcji i wizualizacji samolotów polskich pilotów we Francji, mundur polskiego pilota i  francuski kombinezon lotniczy (Muzeum Wojska Polskiego). Ponadto tablice z opisami eksponatów umożliwią zapoznanie się z historią PSP (Polskich Sił Powietrznych) we Francji. Dla młodszych gości przewidziana jest możliwość spróbowania swoich sił w pilotażu, w specjalnie przygotowanym symulatorze lotniczym.

Za część merytoryczną odpowiadają dr Bartłomiej Belcarz i mgr Marek Ryś. Bartłomiej Belcarz jest znanym w Polsce i za granicą badaczem losów polskich lotników we Francji. Marek Ryś to znany publicysta, grafik  oraz adiunkt w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i  kurator wystawy.

Wernisaż: 25 listopada 2011, godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 25.11.2011-1.04.2012

Kurator: Marek Ryś

Czas trwania wystawy: 25.11.2011-1.04.2012

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

Autor wizualizacji: Marek Ryś

Komentarze są zamknięte