Opole ma projekt budżetu na przyszły rok

Niezależna Gazeta Obywatelska

Przyszłoroczny budżet miasta będzie wynosił mniej więcej 675 milionów złotych. W projekcie ujęte są takie inwestycje jak kryta pływalnia przy kampusie Politechniki Opolskiej czy budowa estakady na obwodnicy miasta, dokładnie przy ul. Budowlanych. Znalazły się również pieniądze na remont kopuły hali widowiskowo sportowej Okrąglak. Pieniądze otrzymają także Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Biblioteka.

Gorszą wiadomością jest fakt ciągłego zadłużania się miasta. W przyszłym roku ma to być kwota 222 milionów złotych. Jest to kwota bezpieczna, wynikająca z miejskich inwestycji. Jednak czy są to rzeczywiste inwestycje czy tylko drobnostki, na które corocznie wydaje się pieniądze?

Podobno nie ma pieniędzy na organizację wyścigu Tour de Pologne. Czyli genialna promocja miasta jaką jest tenże wyścig może przepaść z powodów złego gospodarowania finansami. Podobnie jest w przypadku Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki – wydarzeniem, które przeciętny Polak łączy z Opolem. Miasto bardzo słabo przykłada się do własnej promocji. Radni i władze miasta powinni zdecydowanie się nad tym zastanowić.

Ja osobiście chciałbym, aby znalazły się pieniądze na renowację Placu Mickiewicza w Opolu, że jest to potrzebna inwestycja, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Również mało jest ambitnych projektów z działu ochrona dziedzictwa takich jak przywrócenie historycznego wyglądu Zamku Górnego naprzeciwko Solarisa. Przypomnę, że miasto wydało już pieniądze na wizualizacje. A wykonania dalej nie widać…

Pieniądze powinny również płynąć do działów rozwoju. Powinna powstać grupa profesjonalistów, którzy potrafią zdobywać inwestorów, chętnych na zostawienie w naszym mieście swoich pieniędzy.

Wreszcie sport. Wsparcie tej dziedziny wymaga komentarza. Nasz jedyny klub piłkarski powinien otrzymywać większą dotację, w szczególności sekcja juniorów. Tymczasem właśnie tym najmłodszym chce się zabrać dofinansowanie. Jak wiec budować cokolwiek? Gdzie wsparcie dla Orlika, Gwardii Opole, karateków, tenisistów?

Na grudniowej sesji odbędzie się dyskusja na temat przyszłorocznego budżetu. Mam nadzieje, że radni wszystkich klubów zaprezentują szereg propozycji, które będzie konkurencyjne do standardowych prezentowanych przez urząd. Będziemy się sprawie przyglądać.

Autor: Łukasz Żygadło

Komentarze są zamknięte