Mąż zabił żoną i niewiele brakowało, a dostałby medal

Niezależna Gazeta Obywatelska

Prezydent RP przyznał medale za długoletnie pożycie małżeństwu z gminy Jordanów. W listopadzie miały być wręczone, jednak tak się nie stanie – kilka tygodni temu mąż zabił żonę. Wójt gminy nie wie, co ma teraz zrobić z medalem.

Według Kancelarii Prezydenta RP w takiej sytuacji medal nie może zostać wręczony, a podejrzany powinien zostać go pozbawiony. Jeśli tak się stanie, to byłby pierwszy przypadek w historii Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Wójt Stanisław Pudo powiedział, że medale zostały nadane, gdy kobieta jeszcze żyła. „W niewielkich gminach, jak nasza, zwykle organizowana jest zbiorcza uroczystość dla wielu małżeństw, najczęściej raz do roku. Naszą zaplanowaliśmy na 8 listopada. Medale dla tego małżeństwa są w urzędzie. Nie wręczymy ich. Zapytam rodziny, może je przyjmą” – powiedział wójt. Jego zdaniem nadania orderu nie można cofnąć. „Został nadany przed tragedią, nikt nie był wtedy karany” – dodał.

Tragedia wydarzyła się kilka tygodni temu. 72-letni mężczyzna pił alkohol z 74-letnią żoną. Pokłócili się, a mąż ugodził żonę nożem w serce. W prokuraturze rejonowej PAP dowiedziała się, że podczas przesłuchania przyznał się do winy, choć tłumaczył, że nie chciał zabić. Śledczy postawili mu zarzut morderstwa. Mężczyzna jest w areszcie. (PAP)

Komentarze są zamknięte