Po 30 tys. zł odprawy dla byłych parlamentarzystów, w tym dla siedmiu z Opolszczyzny

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Ponad 6 milionów złotych będą kosztować odprawy, jakie otrzymają ci z posłów i senatorów, którzy nie weszli ponownie do parlamentu. Każdy z odchodzących dostanie trzykrotność miesięcznego uposażenia. Wybory wymiotły z parlamentu 46 dotychczasowych senatorów i blisko 160 posłów. Wśród nich 7 parlamentarzystów z Opolszczyzny: Robert Węgrzyn, Łukasz Tusk, Adam Krupa, Lena Dąbkowska-Cichocka, Jan Religa, Stanisław Rakoczy i Norbert Krajczy. Każdy z nich dostanie na otarcie łez trzykrotność uposażenia, wynoszącego dziś 9 tysięcy 892 złote i 30 groszyczyli łącznie prawie 30 tysięcy złotych. To wyłącznie suma podstawowa, nie uwzględniająca dodatków, otrzymywanych z tytułu sprawowanych w Sejmie funkcji, np. przewodniczącego czy wiceprzewodniczącego komisji. Odprawy dla posłów będą w sumie kosztowały grubo ponad 4,5 miliona, dla senatorów, których zarobki są regulowane tymi samymi przepisami – prawie półtora miliona. Do rachunku za wymianę elit trzeba będzie jeszcze dopisać odprawy dla tracących wraz z chlebodawcami zajęcie pracowników biur poselskich i senatorskich. Ich odprawy to miesięczne zarobki, ale i tak przy ponad 200 likwidowanych z końcem kadencji biurach oznacza to wydatek co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Zarobki pracowników swoich biur i liczbę zatrudnianych w nich osób określają sami posłowie. Jeśli jednak przyjąć minimalistyczne założenie, że w biurze każdego z odchodzących parlamentarzystów pracuje tylko jedna osoba, zarabiająca miesięcznie 3 tysiące złotych, to suma ich odpraw i tak przekroczy 600 tysięcy złotych.

6 czy 7 milionów, jakie wydamy na odprawy dla odchodzących posłów i senatorów to i tak mniej, niż przewidziano na to w tegorocznym budżecie. Plan wydatków zakładał bowiem, że w wyniku wyborów zmieni się nie 160, ale nawet 250 posłów. Odprawy parlamentarzystom i pracownikom ich biur wypłacają odpowiednio kancelarie Sejmu i Senatu. Ogólniej za wymianę elit płaci jednak podatnik, który jako wyborca dokonał oceny parlamentarzystów.

Oprac. Tomasz Kwiatek, źródło: www.aspektpolski.pl

  1. Filip
    | ID: 8c6bba02 | #1

    Warto przeczytać ile kasy dostaną partie http://www.bibula.com/?p=45792

  2. Anonim
    | ID: 2be01a33 | #2

    Więc żyjemy w zajebistym kraju- nie dość że jeden czy drugi będąc posłem,w ciągu 4 lat załatwił sobie wyjście ewakuacyjne – ALTERNATYWĘ- a konkretnie dobrą państwową pracę za biurkiem to jeszcze 30 000 pln – ciekawe za co, nie wspominając już o tym że rodziny jednego czy drugiego także POwpychane są tu i tam. Jedna kadencja posła i cała rodzinka żyje dostatnio,także i kolesie dupolizy.

Komentarze są zamknięte