54 samorządowców z Opolszczyzny startuje do parlamentu

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Niemal 1200 samorządowców wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. O mandat posła ubiega się 51 wójtów i 40 burmistrzów oraz blisko 950 radnych. Na Opolszczyźnie 42 radnych i 8 wójtów, burmistrzów startuje do Sejmu, natomiast do senatu 4 radnych. Razem 54 samorządowców ubiega się o fotel na Wiejskiej w Warszawie.

Samorządowcy stanowią 15 proc. ogółu kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, opracowanych przez Stowarzyszenie 61. O mandat parlamentarzysty ubiega się łącznie 1172 samorządowców – wójtów, burmistrzów, starostów i radnych.

Do Sejmu kandyduje w sumie 91 wójtów i burmistrzów. Najwięcej wystartuje ich z województwa małopolskiego (13) i podkarpackiego

Najwięcej wójtów i burmistrzów wystartuje z list Polskiego Stronnictwa Ludowego (49), Platformy Obywatelskiej (21) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (13). Prawo i Sprawiedliwość ma na swoich listach 4 takich kandydatów, Polska Jest Najważniejsza – 3, a Polska Partia Pracy – jednego.

O mandat posła ubiega się też łącznie 946 starostów i radnych różnych szczebli samorządów. Najwięcej z województwa mazowieckiego (131).

Do Senatu startuje czterech wójtów (Długosiodła, Ojrzenia, Węgierskiej Górki i Jaraczewa), burmistrz Kętrzyna i prezydent Rzeszowa. Na listach jest też 129 radnych.

Zgodnie z polskim prawem nie można pełnić jednocześnie funkcji parlamentarzysty i radnego rady lub sejmiku, funkcji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli samorządowcy zdobędą mandat parlamentarny, będą musieli zrezygnować z dotychczasowej w gminach, powiatach i województwach.

Tutaj znajdziesz listę wójtów i burmistrzów oraz radnych kandydujących do Sejmu i Senatu. Zestawienie opracowaliśmy na podstawie danych nadesłanych przez Stowarzyszenie 61.

Oprac. Tomasz Kwiatek, za: PAP

 1. Ozi
  | ID: bcc7a6dd | #1

  Czekamy na 9 października i spokojnie głosujemy na Patryka Jakiego!!
  Czas na zmiany w PiS – zacznijmy od ludzi.

 2. Pejter
  | ID: 0996f80e | #2

  Czy start samorządowców rok po wyborach nie jest złamaniem umowy z wyborcami?? Co z wypełnianiem woli wyborców przez kolejne 3 lata trwania kadencji samorządowej?

 3. Oskar
  | ID: ff78460e | #3

  Jasne, że jest! I ci co chcą głosować na Jakiego muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku jego wygranej do rady Opola wejdzie człowiek PJN-u:-) i głosując na jakiego zmniejszają reprezentację swojego ukochanego PiSu w Radzie Miasta Opola:-)

 4. Faktycznie
  | ID: ff78460e | #4

  Faktycznie, ale jaja! Jaki ma poparcie pisowskiego klubu Gazety Polskiej, który głosując na niego de facto głosuje na PJN w Opolu :-)

 5. Anonim
  | ID: a884a667 | #5

  @Faktycznie
  Polityka to sztuka kompromisów.

Komentarze są zamknięte