Kartka z kalendarza: dziś mija 64. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Ks. Jerzy Popiełuszko jest męczennikiem, błogosławionym Kościoła katolickiego. Urodził się 14 września 1947 r. w Okopach w rodzinie rolników, w której kultywowano pamięć stryja Alfonsa Popiełuszki, członka partyzantki akowskiej, który zginął po wojnie z rąk sowieckich. Od dziecka wyróżniał się głęboką religijnością. Po maturze, 24 czerwca 1965 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po pierwszym roku studiów został skierowany do przymusowej zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał w latach 1966–1968 w specjalnej jednostce dla kleryków o zaostrzonym rygorze w Bartoszycach. 28 maja 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie pracował w parafiach w Ząbkach (1972–1975) i Aninie (1975–1978) i w Warszawie w kościołach: Dzieciątka Jezus, św. Anny, a od czerwca 1980 r. św. Stanisława Kostki. Od sierpnia 1980 r. był odważnym kapelanem „Solidarności”. W stanie wojennym organizował Msze św. za Ojczyznę. Swoją działalność duszpasterską oparł na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (św. Paweł, Rz 12,21). Był wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych. 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy MSW. Zabójstwo księdza i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 r. zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, pod nagrobkiem w kształcie krzyża. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec. Rozwinął się kult zamęczonego kapłana lecz mimo tego przez wiele lat nie otwierano procesu beatyfikacyjnego.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997 r. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, a etap diecezjalny procesu zakończono dokładnie cztery lata później. Rozpoczęcie procedury i zamknięcie jej pierwszego etapu w tym terminie uznano za sukces. W trakcie tego etapu przesłuchano 44 świadków. Prace posuwały się szybko dzięki dobrze zorganizowanemu już archiwum księdza, prowadzonym przez wolontariuszy z Katarzyną Soborak na czele. 3 maja 2001 r. nastąpiło wszczęcie prac przez Kongregację ds. Kanonizacyjnych. Positio opracowali: ks. Zbigniew Kiernikowski, a następnie ks. Tomasz Kaczmarek. Na początku 2009 r. na prośbę polskich biskupów papież zgodził się na nadanie sprawie priorytetu i dzięki temu ominięcie 10-letniej kolejki 19 grudnia 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.15 lutego 2010 r. metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz ogłosił datę beatyfikacji ks. Jerzego. 7 kwietnia 2010 r. dokonano ekshumacji szczątków ks. Jerzego Popiełuszki w celu pobrania cząstek kości, które staną się relikwiami. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się w Święto Dziękczynienia 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Wraz z nim Mszę beatyfikacyjną koncelebrowało około 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1,6 tys. kapłanów. Obecna była również matka ks. Jerzego oraz członkowie najbliższej rodziny. Wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki obchodzone jest 19 października.

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. Ksenia
  | ID: 1b19432b | #1

  Polecam książkę Wojciecha Sumlińskiego „Kto naprawdę go zabił?” http://ksiazki.tv/n/238

 2. Kamil
  | ID: e127e4a3 | #2

  a polecam jeszcze książkę tego samego autora „Teresa, Trawa, Rabot – najiększa operacja komunistycznych służb specjalnych”.

 3. | ID: 0f9cd753 | #3

  Hallo”Ksenia”
  ,jeśli masz tę książkę i umiesz zeskanowac kilka stron,to zrób to dla mnie !

  [email protected]

  Jeśli otrzymam,potwierdzę i podziekuję!
  A jesli tak nie wolno robic no to cóż -przepraszam !
  Nie jestem orłem w korzystaniu z internetu !
  Pozdrawiam

Komentarze są zamknięte