Wczoraj późnym wieczorem Sławomir Brzeziński, kandydat z PiS do Senatu złożył w PKW listy z podpisami poparcia za jego kandydaturą. Jak wcześniej informowaliśmy, brakowało sporo podpisów. Ostatnie mobilizacja struktur i sympatyków „ludu pisowskiego” (autorstwo Ludwik Dorn) sprawiła, że w kilka dni zebrano prawie tysiąc głosów. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze do Senatu podzieliły Opolszczyznę na 3 okręgi. Ten, w którym startuje Brzeziński to miasto Opole i powiat opolski. W sumie o mandat senatora w tym okręgu nr 52 (jest ich w sumie 100) będzie ubiegać się 5 kandydatów. W opolskiej delegaturze PKW był wczoraj sporo liczenia, bo „sprawdzenie, trwa kilka godzin, weryfikujemy jedynie pierwsze 2 100 podpisów z wykazem miejscowości – dowiadujemy się od Pani z delegatury.
Jak się dowiedzieliśmy, na ostatnią chwilę do PKW przyszli również zarejestrować swojego kandydata do Senatu prof. Piotra Wacha przedstawiciele PO – partii górującej w sondażach. Dodajmy, PO swoją listę kandydatów na Posłów PO zarejestrowała w sobotę. W niedzielę SLD zarejestrowała swojego kandydata do Senatu, czyli prof. Stanisława Nicieję. W tym samym dniu wyemitowano w TVP Opole 35 minutowy film promujący kandydata lewicy w wyścigu po mandat senatora, o czym jako pierwsi informowaliśmy. PSL również zebrała wymagane podpisy i jej kandydat Emil Antoniszyn może spokojnie rozpoczynać swoją kampanię, choć jego szanse na mandat są niewielkie. Nie udało się nam wczoraj skontaktować z przedstawicielem władz RAŚ, aby skomentował brak poparcia dla kandydata ruchu w Opolu, który mógł konkurować z szefem Mniejszości Niemieckiej Norbertem Raschem.
Podsumowując, o mandat Senatora w Opolu walczą trzej kandydaci z głównych partii PiS, PO i SLD. Największym faworytem mediów jest prof. Nicieja. Podobnie było w 2005 r., kiedy to przegrał z kretesem walkę o fotel do Senatu. Miał się wtedy wycofać z polityki, jednak jak widać „ciągnie wilka do lasu”.
Kolejnym Jednomandatowym Okręgiem Wyborczym (JOW) po Opolu, mamy okręg tzw. wschodni (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, strzelecki i oleski), gdzie sytuacja jest ciekawsza, bo kandydatów jest sporo. Największe aspiracje ma Józef Kotyś z Mniejszości Niemieckiej, szanse ma również Aleksander Świeykowski z PO. Powalczą z nimi Wiesław Fąfara, były prezydent Kędzierzyna Koźla z SLD, Robert Węgrzyn startujący z własnego komitetu, gdyż wyrzucono z go PO oraz Marek Czaja z Ruchu Autonomii Śląskiej. Do walki o mandat staną również Jarosław Chołodecki (Obywatele do Senatu), Józef Małka z PSL i Zdzisław Krzysztofka z PiS, były dyrektor PFRON w Opolu. Kto ma szansę wygrać w tym regionie? Warto przeczytać naszą wcześniejszą ekspertyzę na temat wyborów do Senatu autorstwa Leszka Skiby.
Ostatnie okręg to tzw. zachodni, obejmujący takie powiaty jak: brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski, prudnicki. Tu zwłaszcza walka o głosy Nysan będzie bardzo ciekawa. Na ten elektorat liczy, aż 3 kandydatów: były rektor uczelni zawodowej prof. Ryszard Knosala, po zawirowaniach startujący ostatecznie z poparcia PO, Norbert Krajczy – uciekinier z PiS do PSL oraz Kazimierz Łukawiecki z SLD. Powalczy z nimi startujący z poparcia PiS Janusz Sanocki, który m.in. doprowadził do powstania szkoły wyższej w Nysie, w której pierwszym rektorem został prof. Knosala. Tak więc zapowiada się ciekawe widowisko. Wezmą w nim udział również kandydaci zarejestrowani w PKW w ostatniej chwili, czyli Tadeusz Konarski z Komitetu Obywatele do Senatu i pani Płonka z Sierpień ‘80.
Jak będzie wyglądała kampania?, jak media ją będą przedstawiać? Jakie pomysły na kampanię mają kandydaci? O tym wszystkim będziemy informować na bieżąco. Do pomocy mamy swojego Watch DOG’a.
Autor: Tomasz Kwiatek
Chyba Chołodecki? Tak ma przynajmniej na swojej stronie internetowej napisane :)
A na zdjęciu p. Brzeziński „produkuje” brakujące podpisy???
A czy ty zdajesz sobie sprawę, że twój komentarz jest pomówieniem?
Dziękujemy za korektę literową. Komu podziękować :)
Raczej ironicznym zapytaniem :)
@Robsik
O określonym podtekście, sugerującym stosowanie tej praktyki.