Zbiórka pieniędzy na głodującą Afrykę

Niezależna Gazeta Obywatelska

W niedzielę 14 sierpnia w polskich kościołach przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz głodujących w Afryce. O ogłoszenie w tej zbiórki zwrócił się do biskupów diecezjalnych przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w imieniu Komisji ds. Misji i Caritas Polska. Była to odpowiedź na apel papieża Benedykta XVI o pomoc głodującym wskutek katastrofalnej suszy panującej w Afryce Wschodniej i w krajach tzw. Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Dżibuti, Etiopia). O pomoc w przezwyciężeniu kryzysu humanitarnego dla 12 mln osób poprosili też biskupi Wschodniej Afryki. 13 lipca Caritas Polska przeznaczyła 30 tys. euro na pomoc głodującym i rozpoczęła zbiórkę funduszy dla Afryki. Zebrano pół miliona złotych. W niedzielę 17 lipca podczas modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty mówił: „Niechaj cierpiącym mieszkańcom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia ze strony wszystkich osób dobrej woli„. 14 sierpnia Kościół w Polsce dołączył do tej zbiórki. Biskup Opolski Andrzej Czaja, w liście do diecezjan, napisał:

 „W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Benedykta XVI, a także Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, serdecznie proszę Was o udzielenie pomocy głodującym mieszkańcom Wschodniej Afryki, a zwłaszcza Sudanu, Somalii, Erytrei i Etiopii. Katastrofalna susza sprawiła, że około 12 milionów ludzi, wśród nich wiele dzieci, ucieka przed straszliwym widmem głodu w poszukiwaniu pożywienia i pomocy.

W obozach dla uchodźców panują straszliwe warunki sanitarne. Sytuację pogarszają konflikty zbrojne i nieudolne instytucje państwowe. Dlatego proszę Was o żarliwą modlitwę w intencji wszystkich cierpiących z powodu klęski głodu. Jednocześnie do Was Duszpasterzy zwracam się z prośbą o zorganizowanie w niedzielę, 14 sierpnia br., przed wszystkimi kościołami naszej diecezji, zbiórki ofiar do puszek celem ich bardzo konkretnego wsparcia.

Ufamy, że za pośrednictwem Caritas Internationalis i Caritas krajów afrykańskich, nasza pomoc dotrze w porę do głodujących sióstr i braci. Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w niesienie pomocy udzielam pasterskiego błogosławieństwa”.

Autor: Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte