Słynne były w czasach Związku Sowieckiego audycje Radia Erewań, a raczej cykl kawałów o rzekomych odpowiedziach armeńskiej rozgłośni na różne wątpliwości i pytania słuchaczy. Kawał zaczynał się od pytania – stąd kiedy na konferencji wszystkich radzieckich rozgłośni, u schyłku komuny, dyrektor Radia Erewań wstał i zaczął swoje wystąpienie od słów: „Nas spraszywajut” („Pytają nas…) wszyscy uczestnicy wybuchnęli gromkim śmiechem. Jeden z najpiękniejszych kawałów „Radia Erewań” zaczynał się od pytania słuchacza: Czytaj więcej…
W piątek warto pojechać do Jemielnicy
W najbliższy piątek, 2 września br., w Pocysterskim Zespole Kulturowym w Jemielnicy rozpocznie się VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które zainauguruje Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Cystersi nazywani są Prekursorami Zjednoczonej Europy. Ich działalność jest kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji europejskiej. W ramach Forum odbędzie się wiele różnorodnych wydarzeń – seminarium naukowe, panel dyskusyjny nt. promocji dziedzictwa kulturowego, zwiedzanie zabytków Czytaj więcej…
Wywiad specjalny: „Trzeba odbudować pozycję gospodarczą regionu” – z profesorem Jerzym Żyżyńskim, liderem na liście PiS w Opolu rozmawia Tomasz Kwiatek
14Czy przygotowuje się pan profesor do debaty o stanie finansów z Ministrem Rostowskim?
Nie przygotowuję się, minister Rostowski pewnie nie będzie chciał ze mną rozmawiać [śmiech]. Ma z pewnością ważniejszych rozmówców.
Taka informacja pojawiła się w mediach…
Gdyby jednak taka debata miała się odbyć, to bardzo chętnie bym wziął w niej udział. Mimo opinii, według mnie przesadzonych, że Rostowski jest najgorszym ministrem – bo jednak ja tak nie uważam. To opina zbyt emocjonalna. Faktem jest, że w tym kryzysie Polska nie najgorzej sobie poradziła, po części to efekt działań ministra, po części stanu naszej gospodarki, która w tej chwili od tych osób nie jest zależna. Czytaj więcej…
Łukasz Wach wygrał z Januszem Kwiatkowskim konkurs na członka zarządu MZK
5Łukasz Wach, jak się dowiedzieliśmy jest synem Senatora PO prof. Piotra Wacha. Jednak nie to miało wpływ podobno na decyzję. – Łukasz Wach ukończył Politechnikę Wrocławską, ma trzydzieści kilka lata – tak ocenił wiek Wiesław Wróblewski prezes Rady Nadzorczej MZK.
Spełniał wszystkie wymagania konkursowe, studiował informatykę w biznesie, cechował się dobrym oponowaniem tematu, gdyż zasiadał w radzie nadzorczej PKS – mówi nam Wróblewski. Czytaj więcej…
Dwie prawicowe partie nie wystartują do Sejmu?
1Jak informuje portal RP.pl partia Janusza Korwin-Mikke Nowa Prawica oraz Prawica RP Marka Jurka prawdopodobnie nie wystartują w wyborach parlamentarnych z powodu braku wystarczającej liczby podpisów, które zezwalają na rejestracje komitetów wyborczych.
Według RP.pl Prawica RP natomiast będzie ubiegać się o mandaty do Senatu, gdzie jak doskonale wiemy, od tego roku obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Czytaj więcej…
Brzeziński jednym z pięciu kandydatów do Senatu z Opola
5Wczoraj późnym wieczorem Sławomir Brzeziński, kandydat z PiS do Senatu złożył w PKW listy z podpisami poparcia za jego kandydaturą. Jak wcześniej informowaliśmy, brakowało sporo podpisów. Ostatnie mobilizacja struktur i sympatyków „ludu pisowskiego” (autorstwo Ludwik Dorn) sprawiła, że w kilka dni zebrano prawie tysiąc głosów. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze do Senatu podzieliły Opolszczyznę na 3 okręgi. Ten, w którym startuje Brzeziński to miasto Opole i powiat opolski. W sumie o mandat senatora w tym okręgu nr 52 (jest ich w sumie 100) będzie ubiegać się 5 kandydatów. Czytaj więcej…
Limit do obejścia w samorządach przez spółki komunalne
Prawdziwe zadłużenie największych miast jest wyższe niż w wskazują oficjalne zestawienia – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem ekspertów miasta ukrywają swoje długi w spółkach komunalnych.
W najnowszej analizie FOR zauważa, że od kilku lat samorządy zadłużają się szybciej niż rząd. Jak wyliczają eksperci, od 2002 r. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica prowokacji niemieckiej w Gliwicach
231 sierpnia 1939 r. na rozkaz Hitlera dokonano prowokacji w Gliwicach – Niemcy udając Polaków o godz. 20.00 napadli na niemiecką radiostację. Akcję pod przygotował szef nazistowskiej służby bezpieczeństwa (Sicherheitsdienst, SD) i policji bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei) Reinhard Heydrich. Napastników było siedmiu; udawali cywilnych powstańców śląskich. Berlińskie radio informowało ponadto o kilku innych atakach rzekomych powstańców, których – już na terytorium Niemiec – wspierać miały regularne oddziały Wojska Polskiego, wyposażone w broń ciężką. Czytaj więcej…
Jutro głosowanie w sprawie życia lub śmierci
31 sierpnia w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy zakazującej zabijania dzieci chorych przed narodzeniem. Sejm odniesie się do stanowiska połączonych komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny, które zarekomendowały odrzucenie projektu.
Tym samym Komisje opowiedziały się za obowiązującą selekcją ludzi – dzieci chore są coraz częściej zabijane przed narodzeniem. Czytaj więcej…
„Działalność cystersów jest kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji europejskiej” – z Marią Burian, wojewódzkim koordynatorem EDD i kierownikiem Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu rozmawia Tomasz Kwiatek
1Przed nami kolejna, XIX edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, proszę przypomnieć co to za impreza?
To największe, doroczne święto zabytków, obchodzone w całej Europie. W 1984 r. zaczęto organizować we Francji Dni Otwartych Zabytków. Odniosły one taki sukces, że w roku 1991 Rada Europy ustanowiła na ich bazie właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa. Odbywają się w dwa środkowe weekendy września. Ich formuła ulegała różnym modyfikacjom, natomiast do dnia dzisiejszego obowiązuje zasada udostępniania zabytków Czytaj więcej…
Nowy rzecznik Zembaczyńskiego
1Alina Pawlicka – Mamczura zajęła wakat rzecznika prezydenta miasta Opola. Będzie jej trudno zastąpić na tym stanowisku sprawnego Mirosława Pietruchę, który awansował na zastępcę dyrektora MZD. Pani Alina przez ostatnie 10 lat zajmowała stanowisko sekretarki Prezydenta Zembaczyńskiego, co w dużym stopniu miało wpływ na decyzję o powierzeniu jej tego etatu. Alina Pawlicka – Mamczura ukończyła politologię na Uniwersytecie Opolskim, ma też doświadczenie w pracy w TVP Wrocław. Czytaj więcej…
Kolejna katastrofa lotnicza
1„Samolot Jak-12 rozbił się dzisiaj po południu w Nowym Targu. Pilot, który kierował maszyną, zginął na miejscu” – poinformował IAR Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskiej straży pożarnej. Szybowiec Jak-12 spadł niedaleko zabudowań przy ul. Waksmundzkiej – około dwóch kilometrów od lotniska – i stanął w ogniu. Na miejscu wypadku pożar gasiło sześć zastępów straży pożarnej. – „Samolot ciągnął szybowiec na lot szkoleniowy. Po jego wypięciu maszyna, wracająca już na lotnisko aeroklubu, spadła na ziemię” – poinformował rzecznik policji w Nowym Targu asp. Roman Wolski. Czytaj więcej…
Watch Dog: jak za publiczne pieniądze Nicieja z Nowarą robią szopkę z opolskiej telewizji
7Przecieram oczy ze zdumienia w niedzielny wieczór. Jest godzina 19.20, a w telewizji pokazują jak dwóch podstarzałych panów przeprowadza niby wywiad. Bardziej uduchowiony i latający w chmurach jest dyrektor TVP Opole Jan Nowara i nieco przyczajony prof. dwojga imion Nicieja. Przez 40 minut czasu antenowego w koleżeńskiej atmosferze cedzą głodne kawałki o historii. O historii, która jest sztuką – tak się nazywa ta niby „rozmowa” w cyklu „Odsłony – rozmowy o istocie rzeczy”. Czytaj więcej…
Oświadczenie poseł na Sejm RP Marii Nowak
7W związku z informacjami na mój temat, jakie pojawiły się na kilku portalach internetowych, wzywam panią Jadwigę Chmielowską, aby podała do publicznej wiadomości fakty oparte na dokumentach a nie kłamstwa na mój temat. Kategorycznie żądam sprostowania ewidentnej nieprawdy:
1.Nieprawdą jest, że jestem członkiem RAŚ. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 31. rocznica podpisania porozumienia między strajkującymi a PRL w Szczecinie
130 sierpnia 1980 r. w Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele z Marianem Jurczykiem, pracownikiem Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie podpisał porozumienie z rządem komunistów. Porozumienie sygnował Marian Jurczyk a z ramienia PZPR Kazimierz Barcikowski.
Strajk w Stoczni im. Adolfa Warskiego rozpoczął się 28 sierpnia 1980 r. Wkrótce stanęły też inne zakłady w mieście. 22 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wezwał rząd do podjęcia rozmów, składając wezwanie na ręce Jagielskiego. Czytaj więcej…
Jerzy Czerwiński nie startuje
429 sierpnia PiS zarejestrował swoją listę w najbliższych wyborach parlamentarnych. Od rana w Państwowej Komisji Wyborczej w Opolu trwało kilkugodzinne sprawdzanie podpisów. Wszystko widział Michał Nowak – opolski radny, który zanosił podpisy. Jak pisaliśmy, na liście PiS był wakat na siódmym miejscu. Ostatecznie z siódmej pozycji wystartuje Zenon Tyma, były Poseł Samoobrony i LPR-u. Niestety, w najbliższych wyborach nie wystartuje konkurujący z Tymą były poseł Jerzy Czerwiński, polityk o wyrazistych propolskich i katolickich poglądach. Czytaj więcej…
„Wszystko pozostało aktualne, tym bardziej, że w efekcie zawarcia porozumienia z komunistami przy Okrągłym Stole odstąpiono od wielu postulatów społecznych z sierpnia 1980 roku” – z Wiesławem Ukleją, legendarnym opolskim opozycjonistą rozmawia Tomasz Kwiatek
17Wiesław, jak kształtowała się sytuacja w Polsce po grudniu 1970 r.?
Ponure zbrodnie milicji, Służby Bezpieczeństwa i komunistycznego wojska, które na rozkaz partii strzelały na Wybrzeżu do robotników, kopanie bezimiennych grobów nocą i bezkarność zbrodniarzy, mimo iż tliły się jeszcze ogniska oporu, stały się przyczyną poczucia klęski i bezsilności społeczeństwa po krwawo zdławionej rewolcie. Władze komunistyczne sięgnęły do metod pacyfikacji nastrojów społecznych sprawdzonych po 1956 roku na Węgrzech. Czytaj więcej…
Oferta współpracy NGO dla kandydatów do Parlamentu
4Jeżeli kandydujecie Państwo w wyborach parlamentarnych na fotel posła lub senatora NGO przygotowało dla was unikalną ofertę, która pomoże dotrzeć Wam, do osób interesujących się polityką.
„Niezależna Gazeta Obywatelska” w Opolu jest prawicowym portalem internetowym poruszającym ważne zagadnienia z zakresu polityki, religii, patriotyzmu oraz spraw społecznych. Czytaj więcej…
Watch DOG: Leonarda Płoszaj z PO nie gra fair play?
1Jeszcze przed zarejestrowaniem list PO na drogach dojazdowych do Opola możemy zobaczyć od kilku dni bilbordy z twarzą Leonardy Płoszaj. Jeden jest na obwodnicy, a drugi za Opolem – można go zobaczyć jadąc ul. Wrocławską w kierunku Wrzosek. To pierwsza kandydatka do parlamentu jaka rozpoczęła agitację wyborczą na bilbordach. Czyżby reszta spała i nie wiedziała, że od 4 sierpnia można prowadzić kampanię wyborczą? Czytaj więcej…
Józef Mackiewicz: Jedna dywizja niemiecka w Gdańsku
1Kiedy się czyta reportaże i eseje Józefa Mackiewicza z 1939 r. można bardziej zrozumieć nastroje jakie wówczas panowały. Moment wybuchu wojny z Niemcami był dla Polski zaskoczeniem, ale wojnę się czuło, o wojnie się rozmawiało, wiedziano, że wybuchnie, nie wiedziano tylko kiedy. Mackiewicz w swoich reportażach doskonale oddaje przedwojenną atmosferę jaka panowała w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Gdańsku. Szczególnie polecam tekst Mackiewicza o sytuacji w Gdańsku, który ukazał się 21 lipca w nr 198 „Słowa” [przepisałem go ze zbioru „Nudis Verbis” wydanym w Londynie w 1993 r., s. 141-144]. /TK/ Czytaj więcej…
Ferdynand Goetel: List otwarty do Knuta Hamsuna
W 72. rocznicę ultimatum Niemiec ws Gdańska przypominamy dwa świetne artykuły. Jeden, to tekst znanego już czytelnikom NGO Józefa Mackiewicza, który był wówczas reporterem „Słowa” i 21 lipca 1939 r. był w Gdańsku i spisał, to co tam widział.
Drugi artykuł, który chciałbym Państwu przypomnieć, to tekst wybitnego prozaika II RP Ferdynanda Goetela (1890-1960), który ukazał się 31 lipca 1939 r. w „Gazecie Polskiej”. Postać Ferdynanda Goetela będziemy na NGO sukcesywnie przypominać. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica wystosowania niemieckich żądań aneksji Wolnego Miasta Gdańska
172 lata temu, w nocy z 29 na 30 sierpnia 1939 r. Joachim von Ribbentrop przekazał ambasadorowi brytyjskiemu sir Nevillowi Hendersonowi ultymatywne żądania niemieckie. Polska miała zgodzić się na bezwarunkowe zajęcie Gdańska przez Niemcy, oraz na plebiscyt na Pomorzu polskim, ale na warunkach preferujących Niemcy. Ribbentrop odmówił Hendersonowi przekazania żądań niemieckich w formie pisemnej. Ambasador Józef Lipski po konsultacjach z Warszawą poprosił o audiencję u Ribbentropa. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 68. rocznica zamordowania przez UPA 628 Polaków w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu
29 sierpnia 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dowodzona przez „Łysoho” zamordowała 628 Polaków w tym 220 dzieci w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu. Początkowo napastnicy zachowywali się spokojnie – Polaków zwoływano na zebranie do szkoły celem omówienia walki z Niemcami. Około godz. 10.00 jeden z dowódców ukraińskich wygłosił do Polaków płomienne przemówienie wzywające do wspólnej walki z Niemcami. Zapowiedział przeprowadzenie badań lekarskich, po których z wybranych Polaków zostanie utworzony oddział partyzancki uzbrojony przez UPA. Czytaj więcej…
W PiS zbierają podpisy do Senatu za Brzezińskim, a SLD zarejstrowało Nicieję
1Jak się dowiedzieliśmy, wciąż brakuje podpisów na kandydata do Senatu z list PiS Sławomira Brzezińskiego, byłego Przewodniczącego Rady Miasta Opola. Podpisy są ważne jeśli podpiszą się osoby mieszkające w Opolu lub w powiecie opolskim. Dziś PiS zbierał podpisy w centrum miasta, lecz jak się dowiedzieliśmy, może brakować nawet kilkaset, gdyż dużo podpisów jest nieważnych bo podpisały się osoby z innych części Opolszczyzny. Jak informuje jedna z osób zbierająca podpisy, wszyscy proszeni są o zostawianie podpisanych list na Brzezińskiego do poniedziałku Czytaj więcej…
Pielgrzymka ministrantów na Górę Św. Anny
W dniach 29-30 sierpnia na Górze Świętej Anny odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza. Jej temat będzie nawiązywał do tegorocznego programu duszpasterskiego: „W komunii z Bogiem czyli ministrant przyjacielem Boga”. Jak co roku, miejscem pobytu ministrantów będzie Dom Pielgrzyma. Głównym punktem pielgrzymki będzie Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Czai we wtorek o godz. 10.30. W poniedziałkowy wieczór w Domu Pielgrzyma odbędzie się spotkanie dekanalnych duszpasterzy ministrantów z Księdzem Biskupem. Czytaj więcej…
RAŚ-owcy na listach PiS?
8Powinni wyborcy poznać kandydatów na posłów. Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński nie ma pojęcia kto kandyduje z list PiS. Dziś do wyjaśnień wzywam Panią Marię Nowak. Poseł Maria Nowak poz. 3 na liście PiS w okręgu Katowice jest jedną z centralnych postaci Ruchu Autonomii Ślaska (RAŚ). Wraz z Kazimierzem Kutzem są Członkami Honorowymi „Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy”.
Prezes tego Stowarzyszenia Rafał Adamus i członkowie władz Witold Pankiewicz i Mirosław Syniawa są zatrudnieni w firmie MAREX należącej do syna Pani Poseł – Marka Nowaka Czytaj więcej…
Lista PiS w woj. opolskim jeszcze nie ostateczna
17Poseł Sławomir Kłosowski na piątkowej konferencji prasowej przedstawił opolską listę PiS w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Poza listą znalazł się poseł Jan Religa. Ze startu w wyborach zrezygnował na pewno Franciszek Szelwicki. Rozczarowana z piątego miejsca jest Violetta Porowska, której poseł Kłosowski do samego końca obiecywał drugie miejsce na liście wyborczej. Niezadowolenia nie kryje również Patryk Jaki, który poczuł się oszukany i złożył wymówienie z pracy w biurze posła PiS. Czytaj więcej…