Archiwum

Archiwum dla 18/07/2011

Ponad ćwierć miliona podpisów

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

18 lipca br. specjalnie wynajęty autobus przewiózł do Sejmu ok. 300 tys. podpisów zebranych pod solidarnościowym projektem ustawy o podniesieniu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wyruszył o godz. 9 sprzed siedziby Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, następnie przejechał ulicami Warszawy aż dotarł na Aleję Na Skarpie – do biura podawczego Sejmu. Czytaj więcej…

Prof. Nicieja wie jak robić kampanię

Niezależna Gazeta Obywatelska 12

W ubiegłym tygodniu Grzegorz Bieniarz przedstawił relację z Opolskich Dni Kresowych. Jednym z głównych gości tego wydarzenia był były rektor UO, oraz polityk SLD prof. Stanisław Sławomir Nicieja, który będzie kandydatem tej partii w nadchodzących wyborach do Senatu RP.

Wyobraźmy sobie, że stawiamy w to miejsce kandydata PiS. Co się dzieje? Lokalne media robię burzę, dlaczego kandydat na senatora promuje swoją osobę na święcie Kresowiaków. Czytaj więcej…

Obława augustowska. „Była to największa zbrodnia popełniona na ziemiach polskich po zakończeniu wojny”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Przeciętnemu Polakowi Suwałki kojarzą się z biegunem zimna, zaś Augustów z jeziorami i letnim wypoczynkiem. Mało kto wie, że na obszarze  tych dwóch powiatów oraz w północnej części sokólskiego  w lipcu 1945 r., a więc w kilka tygodni po zakończeniu II wojny światowej w Europie, przeprowadzono operację wojskową, która przyniosła  śmierć kilkuset tamtejszych  mieszkańcom i była to największa zbrodnia popełniona na ziemiach polskich po zakończeniu wojny. Czytaj więcej…

Dzierżawski o obywatelskim projekcie antyaborcyjnym

Niezależna Gazeta Obywatelska

Obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce wniesiony do Sejmu przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zakłada m. in. eliminację zapisu o pomocy kobietom ciężarnym, o realizacji programu przygotowania do życia w rodzinie, a także całej preambuły. Wątpliwości co do zasadności usuwania tych zapisów z dotychczasowej ustawy, zgłaszane nawet przez niektórych obrońców życia, wyjaśnił w rozmowie z KAI pełnomocnik Komitetu – Mariusz Dzierżawski. Czytaj więcej…

„Uważam, że długo jeszcze będziemy mieli takie „trudności” z mówieniem prawdy i w ogóle z wychodzeniem z epoki komunizmu” z Wiesławem Ukleją, inicjatorem upamiętnienia czynu braci Kowalczyków rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Prezydent Zembaczyński zgodził się na tablice upamiętniających czyn braci Kowalczyków. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

Pan Prezydent Ryszard Zembaczyński uznał, że waga tego wydarzenia dla współczesnej historii polskich zmagań o niepodległość i historii naszego miasta jest wyjątkowa.

Nie dostrzegły tego faktu władze Uniwersytetu Opolskiego, narażając tę instytucję Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 529. rocznica św. Szymona z Lipnicy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Szymon z Lipnicy urodził się ok. 1435-1440 r. w Lipnicy (Małopolska). Jest polskim świętym Kościoła katolickiego. Pochodził z średniozamożnej rodziny. W 1457 r. ukończył wydział nauk wyzwolonych na studiach uniwersyteckich na Akademii Krakowskiej, uzyskując tytuł bakałarza. W tym samym roku wstąpił do klasztoru Obserwantów pw. św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie (założonego 8 września 1453 r. przez św. Jana Kapistrana). Śluby zakonne złożył w 1458 r. Po odbyciu studiów teologicznych ok. 1460/1462 otrzymał święcenia kapłańskie. Czytaj więcej…