„Prezydencja ma być jednym wielkim bezpłatnym spotem wyborczym PO w ramach trwającej kampanii wyborcze”- z dr Zbigniewem Girzyńskim, Posłem na Sejm RP rozmawia Łukasz Żygadło

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jak Pan Poseł ocenia Białą Księgę Antoniego Macierewicza, która została zaprezentowana nam w ostatnich tygodniach?

Mamy małą wiedzę na temat tego co stało się 10 kwietnia 2010 r. Władze polskie i polskie organy wymiaru sprawiedliwości dysponują skromnym materiałem dowodowym ponieważ nie potrafiły wydobyć większości istotnych materiałów od Rosjan. Na dodatek nie widać w staraniach strony polskiej najmniejszej nawet determinacji, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Tym bardziej nie ma co liczyć na prawdę ze strony Rosji. W tej sytuacji wszelkie działania społeczne podejmowane, aby wyjaśnić okoliczności tragedii narodowej z 10 kwietnia 2010 r. zasługują na wyrazy uznania ponieważ przybliżają nas do poznania prawdy.

Czy może ona znacząco przyczynić się do śledztwa w sprawie katastrofy?

Jeśli nie będzie woli po stronie polskich śledczych i determinacji rządu w zakresie wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej wszelkie społeczne działania, nawet najcenniejsze będą jedynie aktem naszej determinacji i głosem rozpaczy tych, którzy nie godzą się, aby przejść do porządku dziennego nad taką tragedią jak 10 kwietnia 2010 r.

Czy polska prezydencja może mieć znaczący wpływ na sprawy Unii?

Wszystko zależy do decyzji politycznych rządu. Niestety założenia naszej prezydencji są mało ambitne i wygląda na to, że ani nic dobrego i nowatorskiego do funkcjonowania Unii nie wniesiemy, ani nie poprawimy naszej pozycji w Europie.

Czy rząd wykorzysta ten czas na budowanie swojego wizerunku?

Jaka do tej pory poza aspektem wizerunkowym czyli wykorzystywanie okresu prezydencji do budowania swojego wizerunku przed mającymi się odbyć wyborami parlamentarnymi nic innego rząd nie robi. Marnujemy swoją szansę tylko po to, aby zapewnić PO i Donaldowi Tuskowi wyborcze zwycięstwo.

Czy to dobrze w czasie prezydencji odbędą się wybory parlamentarne?

Tak zdecydowała większość parlamentarna. Sugerowaliśmy, aby wybory przeprowadzić wiosną, ale PO tematu tego nie chciała podejmować. Sądzę, że prezydencja ma być jednym wielkim bezpłatnym spotem wyborczym PO w ramach trwającej kampanii wyborczej.

Jakie jest zdanie Pana Posła na temat embargo, które nałożyła Rosja producentom warzyw z Polski?

Każdy pretekst dla Rosji jest dobry żeby uderzyć politycznie lub ekonomicznie w Polskę. Tym razem posłużono się sprawą warzyw mimo, że w Polsce nie było żadnych z nimi problemów. To kolejny dowód na fiasko polityki zagranicznej PO na odcinku wschodnim. Polityka PO względem Rosji wyzbyła nas elementarnego szacunku wobec naszych spraw przy jednoczesnym utrzymaniu, a w wielu obszarach pogorszeniu, naszych relacji gospodarczych z Moskwą.

Na koniec pytanie o Pana Posła plany wakacyjne?

Praca, praca, praca… na inne plany w tym roku czasu nie starczy

Dziękuję bardzo.

  1. Oman
    | ID: 219ac604 | #1

    :) dr. Girzyński zawsze na sokojnie wszystko ocenia, ale za to bardzo merytorycznie. Dobry Poseł.

Komentarze są zamknięte