Decyzja Sądu w sprawie odszkodowania dla Antoniego Klusika – komentarz redakcji

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Decyzja Sądu Okręgowego w Opolu zasądzająca Antoniemu Klusikowi – byłemu działaczowi „Solidarności” ,internowanemu w stanie wojennym – zadośćuczynienia w wysokości 24 999 zł dla przeciętnego obywatela, nie znającego bądź nie pamiętającego realiów tamtych lat oraz nie znającego skali krzywd, których doświadczyli byli działacze opozycji, może się wydawać wysoka. Przeciętny obywatel może sobie nawet pomyśleć: facet dostał 25 tyś, każdy by tak chciał. Co więcej wyrok ten jest nawet zgodny ze wszelkimi regułami prawa i wszelkimi jego normami.

Ale wyrok ten łamie niestety kilka rzeczy, które z punktu widzenia prawa wydają się w porządku. Otóż łamie on podstawowe reguły sprawiedliwości i przyzwoitości. I to nie te zapisane w prawnych kodeksach ale właśnie te nigdzie nie spisane, które funkcjonują w ogólnie pojętej przestrzeni międzyludzkiej i życiu codziennym.

Powiem szczerze – nie za bardzo interesują mnie te wszystkie zawiłości prawnych przepisów, te wszystkie dziwne zwroty i ten zawiły prawniczy język. To czy Antoni Klusik dostał odszkodowanie czy zadośćuczynienie jest wtórne. Może i ma znaczenie w dalszym postępowaniu sądowym, ale nie ma znaczenia jeżeli rozpatrzymy tę sprawę w kategoriach czysto ludzkich i moralnych. Te wszelkie zawiłości prawne z punktu widzenia prawdy historycznej nie mają żadnego znaczenia, a są tylko po to by utrudnić rozliczenie ludzi, którzy ponoszą realną winę za tamte represje.

Jeżeli komuś suma 25 tyś złotych wydaje się duża – tak pewnie będzie nam sugerował pewien „organ” prasowy – to trzeba takiej osobie uświadomić, że sama „odsiadka” (ok. rok internowania) była tylko pewnym etapem w życiu Antoniego Klusika, ale jednocześnie spowodowała ciąg często tragicznych i traumatycznych zdarzeń, które wpłynęły na późniejsze życie jego oraz jego rodziny, nawet do czasów teraźniejszych. Antoni Klusik jest niejako „podręcznikowym” przykładem represjowanego działacza „Solidarności” – w wyniku internowania stracił pracę a członkowie jego rodziny stracili nierzadko nerwy i zdrowie. Gdyby nie pomoc przyjaciół i reszty rodziny Klusikowie oraz ich dzieci zwyczajnie zostali by pozbawieni środków do życia. Przez swoje problemy rodzinne i zawodowe, wynikające z represji, małżeństwo Klusików musiało całe swoje życie przestawić na zupełnie inne tory i zapomnieć o dotychczasowych planach na przyszłość.

Tak więc zasądzenie sumy 25 tyś zł odszkodowania może i jest logiczne z punktu widzenia prawa ale jednocześnie zaprzecza podstawowym regułom i realiom wynikającym z ogólnych zasad moralności i sprawiedliwości dziejowej, gdyż cała procedura sądowa, łączne z wyrokiem, zwyczajnie uwłacza ludzkiej godności dowodząc, że Polska nie jest niestety obecnie krajem, w którym panują reguły oparte na tych zasadach. Bo gdyby nim była to twórcy „polskiej wolności” – tacy jak Antoni Klusik- nie musieliby tułać się po sądach i prosić o jałmużnę w zadośćuczynieniu na poniesione krzywdy.

Autor: Grzegorz Bieniarz

 1. XXXX
  | ID: ee8fc814 | #1

  Jakie są zarobki prezesów banków w Polsce
  wtorek, 15 czerwca 2010 15:43 Redaktor

  Prezentujemy listę płac szefów 12 banków, które są obecne na warszawskim parkiecie.

  W kwocie uwzględnione są także nagrody.Uwzględniono przychody całoroczne. Nazwa banku Nazwisko prezesa łączna roczna płaca prezesa w zł łączna zasadnicza płaca prezesa
  Millenium Bogusław Kott 3805 tys. 3795 tys.
  Handlowy Sławomir Sikora 3752 tys. 3354 tys.
  ING BSK Brunon Bartkiewicz 2275 tys. 1911 tys.
  BRE Mariusz Grendowicz 4437 tys. 1800 tys.
  DZ Bank Polska Rainer Fuhrmann 1637 tys. 1637 tys.
  Pekao Jan Krzysztof Bielecki 8780 tys. 1518 tys.
  Nordea Włodzimierz Kiciński 1432 tys. 1432 tys.
  BZ WBK Mateusz Morawiecki 1542 tys. 1218 tys.
  Kredyt Bank Maciej Bardan 2039 tys. 1215 tys.
  BOŚ Mariusz Klimczak 892 tys. 892 tys.
  PKO BP Zbigniew Jagiełło 239 tys. 239 tys.
  BPH Józef Wancer 1972 tys. 1972 tys.

  Dodaj nowy Szukaj
  Komentarze

  tak, 25 tysięcy to jest kuuupa forsy. Ciekawe, że takich Frelichów i Michników nie kręci taaaka forsa jak przedstawiono powyżej!? Wykaz zarobków prezesów banków.

Komentarze są zamknięte