Okazało się, że w naszym Opolu mamy ludzi panicznie bojących się innych ludzi, twierdzą tak przynajmniej Ci, którzy dziś o godz. 17.00 pod Ratuszem zorganizowali dzień milczenia. Przez pół godziny pomilczeli i poszli do p. Pogorzelskiej, która na Placu Wolności zorganizowała ze swoimi „Sabinkami” (tzw. „Sabinki” – wychowankowie Marzanny Pogorzelskiej, zindoktrynowani uczniowie, którym Pogorzelska obiecuje kariery w Amnesty International. Czytaj więcej…
Sarmacja – w poniewierce u oświeconych
8Gdy w roku 1572 francuscy „lobbyści” zabiegali o polski tron dla Henryka Walezjusza, stawali przed niełatwym wyzwaniem: wieści o masakrze w noc świętego Bartłomieja gruntowały w świadomości Polaków przekonanie o przewadze cywilizacyjnej wolnej, otwartej i zasobnej Sarmacji nad nietolerancyjną, ksenofobiczną i podupadłą Francją. Bynajmniej niełatwo było wyzbyć się poczucia wyższości, skoro rok później negocjatorzy z Krakowa natrafiali w Paryżu na elementarne trudności komunikacyjne: na francuskim dworze królewskim znajomość języków ograniczała się na ogół do jednego (francuskiego), podczas gdy w polskim poselstwie Czytaj więcej…
Przed Pierwszym Opolskim Maratonem
1Jutro odbędzie się największa impreza biegowa na Opolszczyźnie – Pierwszy Maraton Opolski. Centrum miasta będzie wyłączone z ruchu, gdyż głównym ulicami pobiegnie 400 zawodników, którzy zgłosili się do startu w maratonie. Po starcie na ul. Piastowskiej maratończycy pobiegną przez most Piastowski na Odrze i dalej ulicami: Spychalskiego, Parkową, Krapkowicką, przez most na kanale Ulgi, Spychalskiego, most Piastowski, Katedralną, Koraszewskiego (obok Ratusza), Książąt Opolskich, Kominka, Łangowskiego, Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Na Wiejskiej wkrótce lekcje tańca na rurze, a Knosala się oddala
3Z Opola
Senator Ryszard Knosala opuścił Platformę Obywatelską. Mało aktywny w mediach, bardziej udzielał się w swoim biurze oraz bezpośrednio w Senacie. W poprzednich wyborach zdobył najwięcej głosów z pośród kandydatów PO. Leszek Korzeniowski rządzi swoim regionem niczym najznamienitszy władca. Wycina wszystkich. Czytaj więcej…
Najpierw Brzeziński, a potem Obama w Warszawie
1Wczoraj przybył do Warszawy czterdziesty czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Pewnie sporo zostanie napisane i wiele już dotychczas wiemy o jego zaskakująco błyskawicznej karierze i błyskotliwym zwycięstwie sprzed niemal 3 laty. Przybywa do Polski dość późno, bo prawie w drugiej połowie swojej kadencji, kiedy jego polityczni oponenci szykują się już na poważnie do „primeries”. Niewątpliwie przyjeżdża głównie z tych względów, gdyż tradycyjnie głosująca na Demokratów polonia oraz inni wschodnio- i środkowoeuropejscy imigranci będą bardzo potrzebni Obamie w ubieganiu się o reelekcję, która jednak powoli coraz bardziej się oddala – według ostatnich sondaży. Czytaj więcej…
Prymas Wyszyński: dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej
2Mija trzydziesta rocznica śmierci księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wiernego przyjaciela księdza Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Polaka. O ile trudno pominąć jest postać papieża (choć często przedstawiany jest w absurdalnych kremówkowo – kajakowych klimatach), Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński w Polsce jest Wielkim Zapomnianym… Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 30. rocznica śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego
Ks. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Był Sługą Bożym Kościoła katolickiego. członkiem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, polskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem lubelskim w latach 1946-1948, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, oraz prymasem Polski (zwany Prymasem Tysiąclecia) w latach 1948-1981, kardynałem od 1953 r.
Wyszyński święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 r. (w dniu swoich 23. urodzin) we włocławskiej bazylice katedralnej Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 369. rocznica objawień maryjnych we Włoszczowie
Włoszczowa (woj. świętokrzyskie) oparła się ruchom reformatorskim i innym XVI-wiecznym modom religijnym. Prawdopodobnie temu zawdzięcza łaskę w postaci maryjnych objawień i doznanych za jej wstawiennictwem uzdrowień. Matka Chrystusa objawiła się we Włoszczowie 28 maja 1642 r. Maryja ukazała się w towarzystwie św. Józefa i św. Joachima. Matka Boska ukazała się w ubogim, niezamieszkanym domu leżącym przy rynku. Towarzyszyły temu liczne uzdrowienia. Zdarzenie zostało opisane i udokumentowane. Czytaj więcej…